7 pomysłów jak rozkochać dziecko w Świętach

Święta tuż, tuż. No właśnie, więc…

Ho, ho, ho! Merry Christmas!

Warto się więc zastanowić jak rozkochać dziecko w Świętach? W tej całej magicznej atmosferze w tle słuchając cudownych, świątecznych piosenek chciałabym Ci przedstawić kilka moich propozycji jak rozkochać dziecko w Świętach, jak przekazać mu tradycje i jak pielęgnować w nim uczucie, że Święta to jeden z najpiękniejszych momentów w roku.

 1. Dekoracje świąteczne.

  Zabierz dziecko na wspólne zakupy, nawet jak jest małe i niewiele rozumie to kup jakiś jeden element, który wskazało dziecko, jedną bombkę, jakiś łańcuch, świecącego bałwanka… Niech poczuje się zaangażowane.
  jak-rozkochac-dziecko-w-swietach2

 2. Dekoracje świąteczne cd.

  Spróbujcie wszyscy razem wykonać coś razem: łańcuch, bombkę z wycinanek, kartkę świąteczną, a jeżeli dziecko już podobne rzeczy wykonywało w żłobku lub przedszkolu i wolicie ten czas poświecić na np. wspólne pieczenie pierniczków to doceń pracę dziecka. Zawieś na choince łańcuch wykonany przez niego albo wyślijcie kartkę z życzeniami (wykonaną przez Twoją pociechę) do babci, ukochanej cioci czy kuzyna który będzie daleko od Was w tym czasie.
  jak-rozkochac-dziecko-w-swietach3

 3. Słuchajcie piosenek świątecznych

  kolęd, rymowanek o Świętach, choince, Mikołaju, Pierwszej Gwiazdce itd. Myślę, że nie tylko mnie ze Świętami kojarzy się piosenka „Last Chrismas” zespołu Wham. Mój tata puszczał ją zawsze w trakcie świątecznych przygotowań. Kocham ją, choć ze Świętami nie ma za dużo wspólnego poza tłem historii miłosnej, którą opowiada 😉 ale i tak ją uwielbiam. W tym roku jest też progress bo siłą rzeczy uczyłam się dziecięcych piosenek o Mikołaju, takich jak np.:
  „Mikołaj, Mikołaj, jedzie saneczkami…”

 4. Opowiadaj dziecku o tradycjach

  12 potrawach, wolnym miejscu przy stole, stajence, pierwszej gwiazdce i przede wszystkim o narodzinach tego Najważniejszego.

 5. Czytajcie książeczki o Świętach

  o Mikołaju, choince, aniołkach. Dużo opowiadajcie, tłumaczcie. Jest to dobry czas na rozwijanie w dziecku poczucia wrażliwości na krzywdę innych, bezbronnych i nieszczęśliwych osób.
  jak-rozkochac-dziecko-w-swietach4

 6. Prezenty

  One nie są najważniejsze, ale warto zadbać o jakiś nawet skromny drobiazg, który wywoła uśmiech na twarzy dziecka. Spełnij jakieś marzenie, o którym maluch tak pięknie pisał w liście do św. Mikołaja. Pokaż dziecku jak piękne jest dzielenie się, obdarowywanie, uśmiech na twarzy bliskiej nam osoby i jakie wzruszenie może wywołać własnoręcznie przygotowany prezent… Bo liczy się gest, pamięć, chęci, a nie najdroższy nawet prezent. Poza tym to ile jest takich rodziców, którzy się „postarali”, a dziecko ostatecznie najbardziej ucieszyło się np. z pudełka po zabawce, albo kokardki którą udekorowany był prezent 🙂
  jak-rozkochac-dziecko-w-swietach5

 7. Zaangażowanie

  Angażuj dziecko we wspólne porządki, gotowanie, pieczenie. Niech czuje się też potrzebne, ważne, docenione. Idealnym pomysłem, dość zresztą popularnym jest wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków, nawet maluszek jest w stanie na swój sposób przyozdobić małe ciasteczko. Wspólne ubieranie choinki, zawieszanie łańcuchów przy dźwiękach świątecznych piosenek jest również dobrym pomysłem.

Nie jest to koniec świątecznych wpisów. Jeszcze kilka przemyśleń pojawi się wraz z moimi życzeniami dla Ciebie na Święta. Nie przegap bo będziesz mogła przeczytać kilka słów o Świętach oczkami małego dziecka.

A jeżeli będą to Wasze pierwsze Święta z dzieckiem to zapraszam też do przeczytania: Jak przeżyć Święta z dzieckiem?

Pomysłów nigdy za wiele! Jakie są Twoje?
Może podpowiesz coś innym mamom?

Najpewniej zainteresuje Cię też: