Jak przygotować jedynaka na młodsze rodzeństwo?

„Będziesz miał rodzeństwo”, „Już niedługo nasza rodzina się powiększy”, „Będziesz miał braciszka lub siostrzyczkę” czyli o tym w jaki sposób przygotować jedynaka na młodsze rodzeństwo.

Co się zmienia…

Powiększenie rodziny to zawsze rewolucja! Zmienia się prawie wszystko – harmonogram dnia, organizacja czasu, sposób spędzania wolnych chwil. Czasami narodziny dziecka łączą się nawet z remontem mieszkania, przygotowaniem pokoiku dla maluszka oraz zmianą wakacyjnych planów.

Warto pamiętać, że zmiana taka dotyczy nie tylko świeżo upieczonej mamy czy ojca dziecka, ale powiększenie rodziny to wielkie wydarzenie dla starszego rodzeństwa. Spróbujmy sobie wyobrazić, co przeżywa dziecko, gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny. Potrzebuje czasu, by przywyknąć do nowych realiów. Zwłaszcza, że wraz z nowymi zwyczajami pojawia się groźna konkurencja w postaci absorbującego rodziców dzidziusia. Z jednej strony taki starszy braciszek czy siostrzyczka odczuwa radość i zaciekawienie nową sytuacją, ale może pojawić się również zazdrość o mamę lub tatę, którzy:

„ciągle zajmują się tylko tym nowym małym dzidziusiem”

Jak przygotować dziecko na przywitanie nowego rodzeństwa?

Ważne jest, aby pamiętać ze nie tylko mamusia musi przygotować się na powitanie nowego maleństwa, ale również tatuś a przede wszystkim starszy brat lub siostra. Dlatego też rodzice powinni wciągać starsze dziecko w nową rzeczywistość powoli, krok po kroku, już od czasu ciąży. Tylko zrozumieniem, akceptacją i miłością zdołają przygotować malucha na te trudne dla niego zmiany.

Rodzice powinni wybrać najlepszy moment na ogłoszenie dziecku radosnej nowiny. Z pewnością warto jednak zadbać, by chwila dzielenia się tą ważną wiadomością zarezerwowana była wyłącznie dla dziecka i nie było przy tym osób postronnych. Nie należy przeprowadzać długich monologów. Dziecko powinno czuć, że nic się nie zmienia i wszystko jest jak dawniej. Małymi kroczkami…

Rady dla Was drogie mamy:

  1. Nie traktuj ciąży z przesadną wzniosłością, powinna być czymś normalnym i naturalnym.
  2. Wyjaśnij dziecku jak ważna jest jego nowa rola, jako starszego brata lub starszej siostry.
  3. Pozwól dziecku głaskać się po brzuchu, rozmawiajcie sobie wspólnie z brzuszkiem ciążowym.
  4. Opowiadaj dziecku o jego narodzinach porównując tamto wydarzenie do tego, które nadejdzie niedługo.
  5. Zabieraj starsze rodzeństwo na zakupy, wspólnie wybierajcie nowe ciuszki, wyprawkę itp.
  6. Powiedz dziecku prawdę – na początku niemowlę nie mówi, tylko pije mleczko i śpi, trzeba się nim bardzo dużo zajmować bo nic nie potrafi zrobić samo.
  7. Pozwól dziecku dotykać Twojego brzucha, aby poczuło ruchy dzidziusia.
  8. Uświadom starszemu synowi lub córce, ze inne dzieci też mają młodsze rodzeństwo.
  9. Nie używaj słów takich jak: „rodzice i tak będą Cię kochać”, „będziesz tak samo ważny” – dziecko ma to czuć, a nie słuchać takich zapewnień. Takie słowa mogą tylko wzbudzić niepokój i niezrozumienie.
  10. Kiedy dziecko pojawi się już na świecie to angażuj starsze rodzeństwo w pomoc przy młodszym domowniku.

Wpis powstał dzięki mojej kochanej siostrze, która postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Dziękuję Ci! 🙂

Jak jest z Waszymi doświadczeniami?
Wyglądało podobnie?

Najpewniej zainteresuje Cię też: