Rejestracja urodzenia dziecka (po zmianach 2015)

Kochani! Narodziny dziecka to niezwykle szczęśliwy dzień! Dla mamy obok tego szczęścia możemy dopisać jeszcze wzruszenie, zmęczenie i dużo dużo łez. Dla taty dumę i zatroskanie. Jednak cytując słowa piosenki: „gdy emocje już opadną…” pora zabrać się za formalności związane z urodzeniem się naszego dziecka, a dokładnie z zarejestrowaniem. 1 marca 2015 nastąpiły zmiany formalne związane z rejestracją dziecka w USC.

Tylko gdzie? jak? co potrzebujemy? ile mamy na to czasu? ile to kosztuje?

Specjalnie dla Was mały poradnik jak uporać się z tymi wszystkimi formalnościami. Dane czerpałam z oficjalnych źródeł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Gdzie?

Fakt urodzenia dziecka zgłaszamy w Urzędzie Stanu Cywilnego, który znajduje się w miejscu, w którym dziecko przyszło na świat. Wcześniej była możliwość zgłoszenia narodzin dziecka w miejscowości zgodnej z miejscem zamieszkania. Teraz jeżeli mieszkamy np. w Tarnowie, a rodziliśmy w Krakowie, to też w USC w Krakowie dokonujemy zgłoszenia narodzin dziecka.

  • Co ważne! Wraz z rejestracją dziecko otrzyma także zameldowanie.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać?

Tutaj duże zmiany na korzyść bo wystarczy tylko dokument tożsamości osoby składającej zgłoszenie, do wglądu. Jeżeli natomiast zgłoszenia dokonuje pełnomocnik to składa się stosowne pełnomocnictwo.

Kiedy?

Zgodnie z obecnymi przepisami mamy 21 dni (od daty sporządzenia karty urodzenia) na zgłoszenie w USC faktu urodzenia dziecka (wcześniej ten czas był krótszy i wynosił 14 dni). Kartę urodzenia sporządza szpital i przekazuje do właściwego USC w terminie 3 dni od jej sporządzenia.

Koszt?

Zarejestrowanie dziecka jest bezpłatne.

Co otrzymamy?

Otrzymamy 1 skrócony akt urodzenia dziecka (wcześniej bezpłatnie otrzymywało się 3 skrócone odpisy aktu urodzenia). W przyszłości jak będziemy potrzebowali odpis aktu urodzenia dziecka to będzie go można uzyskać w każdym USC w Polsce, a nie tak jak do tej pory w miejscu właściwym urodzeniu dziecka (oczywiście odpłatnie).

Kto może dokonać rejestracji dziecka?

  • ojciec dziecka
  • matka dziecka, jeżeli jej stan na to pozwala
  • przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki dziecka np. jej rodzic
  • pełnomocnik

Czy polskie prawo przewiduje jakieś ograniczenia w kwestii imienia dziecka?

Tak, a konkretnie:

  • nie można nadawać więcej niż dwóch imion
  • nie można nadawać imion w formie zdrobniałej
  • nie można nadawać imion ośmieszających
  • nie można nadawać imion nieprzyzwoitych

Ważna zmiana w wyborze imienia! Jest możliwość nadawania dzieciom, które urodziły się w Polsce niezależnie od obywatelstwa oraz narodowości rodziców imion obcego pochodzenia. Wcześniej, aby można było nadać takie imię to przynajmniej jeden rodzic musiał być cudzoziemcem.

Jeżeli jeszcze wahacie się jakie imię nadać Waszemu dziecko zapraszam <tutaj>

Co się stanie jeżeli sami nie dokonamy wyboru imienia dla dziecka?

Zrobi to za nas ktoś inny, a dokładnie – pracownik Urzędu Stanu Cywilnego. O nie, nie nie myślmy, że spędzi nad tym kilka godzin, aby wybrać nam jakieś oryginalne, fajne imię. Wybierze nam jedno z najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Polsce.

Czy można zmienić imię dziecka?

No właśnie! To warto wiedzieć! Tak, można i mamy na to 6 miesięcy od momentu sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i pisemnie złożyć takie oświadczenie. Możemy takiej zmiany dokonać tylko raz. Koszt jaki poniesiemy składając takie oświadczenie wynosi 11 zł.

Dlaczego napisałam, że warto wiedzieć? U moich znajomych była taka sytuacja, że po narodzinach córeczki dumny tatuś pojechał zarejestrować dziecko. No niestety imię Marcelina, które wcześniej razem wybrali nie do końca mu się podobało więc w akcie urodzenia dziecka wpisał imię Alina, które jemu bardzo się podobało. Ojej! ale mama była zła, ostatecznie jednak przystała na to imię zupełnie nieświadoma, że w razie czego mogła je jeszcze zmienić.

Jakie nazwisko dla dziecka nie pochodzącego ze związku małżeńskiego?

Jeżeli dziecko ma nosić nazwisko po ojcu to potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa, które należy mieć ze sobą podczas rejestracji dziecka w USC. Oświadczenie ojca dziecka musi zostać potwierdzone przez mamę dziecka, albo od razu albo w terminie trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia przez ojca. Dziecko więc będzie nosiło nazwisko, które ZGODNIE zostanie wskazane przez obojga rodziców. W sytuacji gdy ich zdania się różnią, dziecko otrzyma nazwisko zarówno mamy jak i taty.

No dobrze, rejestracja rejestracją… a teraz można zabrać się za załatwianie:

-> Jednorazowe 1000 zł na dziecko (Becikowe 2016) <-

-> 1000 zł na dziecko/12 miesięcy (Kosiniakowe 2016) <-

i trzeba pamiętać też o tacie, tzn.:

-> Jak załatwić urlop ojcowski lub tacierzyński <-

 A u Was KTO dokonywał rejestracji dziecka w USC?

Najpewniej zainteresuje Cię też: