Jakie badania w ciąży – II trymestr

Właśnie rozpoczynasz II trymestr ciąży? Zastanawiasz się jakie badania powinnaś wykonać? Odpowiedź poniżej.

II trymestr ciąży to chyba najlepszy okres ciąży!

Dolegliwości właściwe dla pierwszych miesięcy ciąży właśnie minęły. A Ty pomimo paru kilogramów więcej czujesz niesamowity przypływ energii. Niech jednak dobre samopoczucie Cię nie zwiedzie bo to jest również czas, w którym powinnaś wykonać kilka niezbędnych badań pozwalających ocenić czy maluszek rozwija się prawidłowo, a także czy Ty faktycznie jesteś w dobrej formie. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo to wizytę kontrolną u swojego ginekologa możesz spokojnie odbywać raz na miesiąc. Podobnie jednak jak w I trymestrze przy każdej wizycie będzie mierzone Twoje ciśnienie krwi i kontrolowana Twoja waga. To szczególny czas również dlatego, że poczujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, początkowo bardzo delikatne z czasem będą przybierały na sile. Dodatkowo podczas badania USG możesz zaobserwować już małego człowieczka w Twoim brzuchu machającego rączką czy ssącego kciuka. Taki widok na prawdę potrafi wzruszyć.

Lista badań jakie należy wykonać w 2 trymestrze ciąży:

  1. Morfologia krwi.
  2. Badanie ogólne moczu.
  3. Badanie czystości pochwy.
  4. Badanie cytologiczne, jeżeli nie miałaś go wykonanego wcześniej.
  5. Badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. Określa się je dwukrotnie: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 1 i po 2 godz. od podania glukozy. Badanie powinno się wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie to pozwala wykryć cukrzycę ciężarnych właściwą dla tego okresu ciąży. Jeżeli podczas badania zostanie stwierdzona u Ciebie cukrzyca wtedy zostaniesz skierowana do diabetologa. W większości przypadków nawet jeżeli cukrzyca ciążowa się pojawi to mija zaraz po porodzie.
  6. Badanie ultrasonograficzne między 18 a 22 tygodniem ciąży.
  7. Badanie w kierunku przeciwciał anty-Rh tylko u kobiet z Rh(-).
  8. U kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze- badanie w kierunku toksoplazmozy.
  9. Konsultacja stomatologiczna jeżeli nie była wykonana wcześniej.

A! I jeszcze zapomniałabym dodać, że w II trymestrze podczas badania ultrasonograficznego poznasz płeć swojego malucha.

Ostatnio jak opisywałam badania niezbędne do wykonania w I trymestrze ciąży (dla przypomnienia tutaj), wyznałam, że znowu zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym (a właściwie to na 3 testach i wszystkie konsekwentnie wskazywały dwie kreski 🙂 ) A dzisiaj mogę Ci zdradzić kolejną ważną kwestię: Lekarz nie miał żadnych wątpliwości, że to będzie chłopczyk ❤

Kto już po tych badaniach – ręka w górę!

UPDATE: Zajrzyj też jakie badania czekają cię w III trymestrze ciąży -> tutaj <-.

Najpewniej zainteresuje Cię też: