Jakie badania w ciąży? – I trymestr

Dwie kreski na teście ciążowym, wizyta u specjalisty i potwierdzone! Tylko: jakie badania należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży? Niewątpliwie ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety – jedyny i niepowtarzalny. W końcu zaczynasz dbać nie tylko o siebie, ale i przede wszystkim o tego małego bobaska rozwijającego się pod sercem. Dlatego:

bardzo ważne jest zrobienie wszystkich niezbędnych badań, aby określić czy nie ma jakiś zaburzeń

czy schorzeń, które wymagają podjęcia leczenia i to jak najwcześniej, aby ciąża rozwijała się prawidłowo.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, która powinna mieć miejsce jak najszybciej, a na pewno nie później niż do 10 tygodnia ciąży, powinnaś nastawić się na szereg pytań dotyczących Twojego stanu zdrowia. Przede wszystkim na pewno pojawiają się pytania:

  • dotyczące chorób przewlekłych,
  • leków, które bierzesz na stałe,
  • przebytych ciąż oraz ewentualnych poronień,
  • poważnych chorób, które wystąpiły w Twojej najbliższej rodzinie.

Dodatkowo lekarz lub położna dokona pomiaru Twojego ciśnienia tętniczego krwi, a także wagi. Te badania (ciśnienie i waga) będziesz miała wykonywane przy każdej wizycie u swojego ginekologa. Bardzo często odbywa się to wcześniej parę minut przed wizytą w gabinecie położnych tak, aby lekarz mógł skontrolować czy wszystko jest dobrze. O tym ile przytyjesz w ciąży pisałam ostatnio, zapraszam na krótkie przypomnienie tutaj.

Podczas tej wizyty:

dostaniesz skierowania i rozpiskę szeregu badań jakie należy wykonać na początku trwania ciąży – w pierwszym trymestrze

Lista badań jakie należy wykonać w 1 trymestrze ciąży:

  1. Grupa krwi i oznaczenie czynnika Rh. Oznaczenie czynnika Rh pozwala stwierdzić czy istnieje ryzyko konfliktu serologicznego, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu. Do takiego konfliktu może dojść wówczas kiedy kobieta posiada Rh-, a partner Rh+.
  2. Przeciwciała odpornościowe.
  3. Morfologia krwi.
  4. Badanie ogólne moczu.
  5. Badanie cytologiczne.
  6. Badanie czystości pochwy.
  7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
  8. VDRL czyli badanie przesiewowe w kierunku kiły.
  9. Badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, a także określenie potrzeb profilaktyczno – leczniczych i ustalenie planu leczenia.
  10. Badanie HIV i HCV.
  11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (igG, igM) i różyczki.
  12. USG transwaginalne. Badanie USG pozwala stwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy nie jest to ciąża pozamaciczna i czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga.

Karta ciąży

Podczas pierwszej wizyty, na której zostanie potwierdzona Twoja ciąża lekarz założy Ci kartę ciąży. W pierwszej ciąży miałam założoną kartę ciąży w formie książeczki, a w drugiej taką kartę-harmonijkę przebiegu ciąży. Tą kartę powinnaś mieć zawsze przy sobie ponieważ w niej zawarte są kluczowe informacje dotyczące przebiegu ciąży i Twojego stanu zdrowia. Gdybyś podczas ciąży trafiła do innego lekarza lub (oby nie!) z jakiegoś powodu do szpitala to lekarze mają pełny obraz dotychczasowego przebiegu Twojej ciąży.

Karta przebiegu ciąży

Na koniec muszę Ci się do czegoś przyznać…

Pewnie zauważyłaś, że ostatnio większość wpisów jest związanych z ciążą – nie bez powodu. Pod moim serduszkiem bije znowu malutkie serduszko mojego dziecka. Wiktorek będzie miał siostrzyczkę albo braciszka ❤ A wszystkie wymienione wyżej badania mam już za sobą. Czekają mnie kolejne właściwe dla II i III trymestru ciąży, o których też na pewno napiszę na blogu.

Miałaś też jakieś inne badanie w I trymestrze?
Podpowiedz o tym w komentarzu.

UPDATE: Jakie badania w II trymestrze ciąży dowiesz się -> tutaj<-! A jakie w III trymestrze -> tutaj <-.

Najpewniej zainteresuje Cię też: