Też spotkałaś się z opinią, że okres ciąży to najtrudniejszy czas w życiu kobiety? Zmieniające się ciało, rozstępy, myślenie nie tylko o sobie ale też o małej istotce rozwijające się w tobie, zmiany hormonalne i można by tak długo. Jednocześnie na pewno słyszałaś, że to też najpiękniejszy czas – nosisz w sobie nowe życie, które za chwilę jak białą kartkę zaczniesz zapisywać i kształtować.
Tylko jak przetrwać te 9 miesięcy, abyś nie żałowała ze zrobiłaś cos za późno lub nie zrobiłaś w ogóle? Żeby był to dla ciebie czas, wykorzystany jak najlepiej. Najprościej możesz to osiągnąć uzmysławiając sobie, że jest kilka rzeczy, które po prostu musisz zrobić czy tego chcesz czy nie – taka ciążowa checklista. Istnieje jednak też kilka aspektów, o których nie powinnaś zapominać jeżeli chcesz okres ciąży wspominać z sentymentem.
1. Ciążowa checklista:
a) Pamiętaj o badaniach
Zdrowie jest najważniejsze, niby banał, ale teraz może to mieć dla ciebie dużo większe znaczenie. Bardzo ważne jest zrobienie wszystkich niezbędnych badań, aby określić czy nie ma jakichś zaburzeń czy schorzeń, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia. Dlatego tak istotne jest udanie się do specjalisty w odpowiednim momencie ciąży. Jakiś czas temu pisałam już jakie konkretnie badania powinnaś zrobić w danym trymestrze ciąży.
b) Pilnuj diety
Jak myślisz, istnieje specjalna dieta dla kobiet w ciąży? Hmm… W tym szczególnym momencie twój organizm ma trochę inne potrzeby niż zwykle. Istnieją produkty, które szczególnie warto wtedy jeść. Są one bogactwem różnych witamin i składników mineralnych. Spożywanie ich może wpłynąć na zdrowie nie tylko twoje, ale także rozwijającego się w Tobie maluszka. Z drugiej strony spożywanie niektórych produktów w ciąży należy ograniczyć lub najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
c) Suplementuj się
Nie bierzesz witamin? W okresie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta dlatego tak ważna jest dieta, ale można i warto ją wspomóc suplementami. Przyjmowanie kwasu foliowego już na etapie planowania ciąży jest mocno wskazane. Jednak pamiętaj, bierz tylko witaminy przeznaczone dla kobiet w ciąży zalecone przez Twojego ginekologa.
d) Przygotuj wyprawkę
Należysz do osób, które lubią odkładać rzeczy na później? W tej jednej sprawie zrób wyjątek! Skompletuj wyprawkę wcześniej, abyś o niczym nie zapomniała. W ostatnich tygodniach miej ją zawsze przy sobie zwłaszcza kiedy wybierasz się na jakiś odpoczynek poza domem. Ostatnią rzeczą jaką powinnaś się przejmować to czy zabrałaś wszystko co potrzebujesz do porodu i dla maluszka. Pamiętaj, że najważniejszą częścią wyprawki jest twoja karta ciąży i badania jakie miałaś robione w trakcie ciąży.
e) Wybierz szpital
Wybierz i odwiedź szpital, w którym chcesz rodzić np. podczas dni otwartych. To bardzo pomaga kiedy wiesz jak wygląda sala porodowa, poznajesz położne, doradców laktacyjnych. Masz okazję poznać przyszłe mamy, a może akurat z którąś spotkasz się na korytarzu z maluszkiem 🙂 Jeżeli masz w planach mieć swojego lekarza lub położną to zadbaj o to wcześniej. To będzie najbliższa ci osoba podczas porodu.
f) Napisz plan porodu
Co prawda bez planu porodu też urodzisz, jednak spisując go podejmiesz wcześniej decyzje, które być może musiałabyś podjąć w dość niekomfortowych dla siebie warunkach. Będą to decyzje m.in. odnośnie podania oksytocyny, karmienia dziecka sztucznym mlekiem, obecności studentów podczas porodu, nacięcia itd. Pamiętaj, że szpital ma obowiązek respektować Twoje wymagania i decyzje zapisane w tym dokumencie dotyczące porodu i maluszka. O każdej zmianie powinnaś być powiadomiona i musi być ona przez ciebie zaakceptowana.
2. Żeby ciążę wspominać z sentymentem:
a) Wrzuć na luz
Czujesz się inaczej, masz wahania nastroju? Nie masz na nic siły albo rozpiera cię energia? Wynika to m.in. ze zmian hormonalnych w twoim organizmie. Najważniejsze: zaakceptuj to! Po prostu reaguj na to co podpowiada ci organizm – ja np. w I trymestrze ciąży cały czas spałam, po kilkanaście godzin dziennie! więc… chcesz spać to śpij, nie oczekuj od siebie, że będziesz robić to samo co zwykle bo nie zawsze będzie to możliwe. Zresztą I trymestr jest o tyle ważny, że wtedy dochodzi stosunkowo często do samoistnych poronień. Dlatego warto właściwie o siebie zadbać. Więcej o I trymestrze.
b) Ruszaj się
Ćwicz jeżeli tylko pozwala ci na to stan zdrowia. Bądź aktywna zwłaszcza jeżeli przed ciążą nie byłaś typem kanapowca. Jest cała masa dostępnych aplikacji z ćwiczeniami dla kobiet w ciąży. Ba! Wiele siłowni oferuje specjalne zajęcia dla kobiet spodziewających się dzidziusia o różnym charakterze: rozluźniające, wyciszające lub bezpieczne zajęcia wysiłkowe. Oczywiście okres ciąży jest na tyle specyficzny, że warto być czujnym i obserwować jak reaguje twój organizm. W razie wątpliwości warto zaciągnąć opinii specjalisty.
c) Idź do kosmetyczki
To że przybyło ci kilka kilogramów i hormony zrobiły rewolucję na twoim ciele nie znaczy, że masz wyglądać nieatrakcyjnie. Spraw sobie przyjemność i wybierz się do kosmetyczki by wykonać zabieg bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie daj sobie wmówić, że lepiej żebyś nie chodziła bo zaszkodzisz dziecku. Jest szereg całkowicie bezpiecznych zabiegów na jakie możesz sobie pozwolić w tym wyjątkowym czasie.
d) Idź do masażysty
Twój stan fizyczny jest tak samo ważny jak i psychiczny. Wybierając się na masaż możesz zadbać o jedno i drugie. I tym razem trzeba zwrócić uwagę przy rezerwacji, że nie każdy zabieg będzie dla ciebie odpowiedni. Jednak doświadczony masażysta z pewnością zaproponuje opcję, która sprawi, że poczujesz się zrelaksowana.
e) Zanurz się w lekturze
To jest twój czas! Szczególnie kiedy spędzasz go sama w domu. Możesz wtedy przygotowywać się do nowego rozdziału w twoim życiu. Szczególnie kiedy będzie to pierwsze dziecko. Czytanie książek, poradników, artykułów m.in. o tym jak rozwija się maluszek w każdym tygodniu daje poczucie bezpieczeństwa, bliskości i świadomości. Każdy z etapów ciąży jest wyjątkowy, jednak nie wiedzieć czemu sporo kobiet szczególnie zwraca uwagę na III trymestr ciąży. Przeczytaj więcej o trzecim trymestrze ciąży
f) Spotykaj się z koleżanką
Fajnie jest posiedzieć w domu, ale kiedy twoimi jedynymi rozmówcami są twój partner i ludzie w poczekalni czekający na badanie krwi to wiedz, że coś się dzieje. A przecież to dopiero początek. Teraz ciąża, potem urlop macierzyński, a potem znowu powtórka? 😉 Dlatego ważna kwestia: nie izoluj się od ludzi. Pamiętam jak mi strasznie brakowało tego kontaktu, spotkań, rozmów, no i tematów innych niż spawy około ciążowe.
g) Ubierz się w grubą skórę
Jest to jeden z tych momentów w twoim życiu kiedy sporo osób wyjątkowo mocno ci się przygląda. W większości przypadków jest tak bo chcą dla ciebie i dziecka jak najlepiej, jednak nie każdy może pochwalić się rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Dlatego spodziewaj się płynącej fali „złotych rad”. Bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie wiedział lepiej w temacie co powinnaś, a czego nie powinnaś robić w ciąży. Tak samo będzie po urodzeniu np. że źle mu założyłaś czapeczkę. Jak nie założysz to też ktoś skrytykuje. Źle że za dużo nosisz itp. itd. O ile chwila refleksji nad własnym zachowaniem jest pożyteczna to warto przyjąć do siebie, że to nie ty robisz wszystko źle tylko ludzie czasem muszą wtrącić swoje trzy grosze. Uodpornij się i słuchaj tych rad nie biorąc ich do siebie – będzie Ci łatwiej, gwarantuję 🙂
h) Zaszalej trochę
Ciesz się i korzystaj z II trymestru. Moim zdaniem to najpiękniejszy czas. Nie masz już porannych mdłości, nie zasypiasz na stojąco, minęło tak duże zagrożenie poronieniem. Twoje ciało lekko się zmieniło, ale nie jest jeszcze tak ciężko jak pod koniec ciąży. Piersi są bardziej krągłe, a ty masz ochotę na większą aktywność również tą w łóżkową. 😉 Wykorzystaj to!
i) Zapisz się do szkoły rodzenia
Oprócz powyższych aktywności, które wdrożą cię byś płynnie dołączyła do społeczności parentingowej warto skorzystać też ze szkoły rodzenia. Jednak jeżeli planujecie z partnerem chodzić do szkoły rodzenia to w miarę wcześnie zabukuj sobie termin. Szkoda by było gdybyście później wzięli udział w warsztatach, ale nie tam gdzie chcieliście. A potem będzie już z górki 😉
Co jeszcze dopisałabyś do tej listy?
wpis jest elementem współpracy z Allegro.pl