Dwie kreski na teście ciążowym, wizyta u specjalisty i potwierdzone! Tylko: jakie badania należy wykonać w pierwszym trymestrze ciąży? Niewątpliwie ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety – jedyny i niepowtarzalny. W końcu zaczynasz dbać nie tylko o siebie, ale i przede wszystkim o tego małego bobaska rozwijającego się pod sercem. Dlatego:
bardzo ważne jest zrobienie wszystkich niezbędnych badań, aby określić czy nie ma jakiś zaburzeń
czy schorzeń, które wymagają podjęcia leczenia i to jak najwcześniej, aby ciąża rozwijała się prawidłowo.
Pierwsza wizyta u ginekologa
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, która powinna mieć miejsce jak najszybciej, a na pewno nie później niż do 10 tygodnia ciąży, powinnaś nastawić się na szereg pytań dotyczących Twojego stanu zdrowia. Przede wszystkim na pewno pojawiają się pytania:
- dotyczące chorób przewlekłych,
- leków, które bierzesz na stałe,
- przebytych ciąż oraz ewentualnych poronień,
- poważnych chorób, które wystąpiły w Twojej najbliższej rodzinie.
Dodatkowo lekarz lub położna dokona pomiaru Twojego ciśnienia tętniczego krwi, a także wagi. Te badania (ciśnienie i waga) będziesz miała wykonywane przy każdej wizycie u swojego ginekologa. Bardzo często odbywa się to wcześniej parę minut przed wizytą w gabinecie położnych tak, aby lekarz mógł skontrolować czy wszystko jest dobrze. O tym ile przytyjesz w ciąży pisałam ostatnio, zapraszam na krótkie przypomnienie tutaj.
Podczas tej wizyty:
dostaniesz skierowania i rozpiskę szeregu badań jakie należy wykonać na początku trwania ciąży – w pierwszym trymestrze
Lista badań jakie należy wykonać w 1 trymestrze ciąży:
- Grupa krwi i oznaczenie czynnika Rh. Oznaczenie czynnika Rh pozwala stwierdzić czy istnieje ryzyko konfliktu serologicznego, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu. Do takiego konfliktu może dojść wówczas kiedy kobieta posiada Rh-, a partner Rh+.
- Przeciwciała odpornościowe.
- Morfologia krwi.
- Badanie ogólne moczu.
- Badanie cytologiczne.
- Badanie czystości pochwy.
- Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
- VDRL czyli badanie przesiewowe w kierunku kiły.
- Badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, a także określenie potrzeb profilaktyczno – leczniczych i ustalenie planu leczenia.
- Badanie HIV i HCV.
- Badanie w kierunku toksoplazmozy (igG, igM) i różyczki.
- USG transwaginalne. Badanie USG pozwala stwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy nie jest to ciąża pozamaciczna i czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga.
Karta ciąży
Podczas pierwszej wizyty, na której zostanie potwierdzona Twoja ciąża lekarz założy Ci kartę ciąży. W pierwszej ciąży miałam założoną kartę ciąży w formie książeczki, a w drugiej taką kartę-harmonijkę przebiegu ciąży. Tą kartę powinnaś mieć zawsze przy sobie ponieważ w niej zawarte są kluczowe informacje dotyczące przebiegu ciąży i Twojego stanu zdrowia. Gdybyś podczas ciąży trafiła do innego lekarza lub (oby nie!) z jakiegoś powodu do szpitala to lekarze mają pełny obraz dotychczasowego przebiegu Twojej ciąży.
Na koniec muszę Ci się do czegoś przyznać…
Pewnie zauważyłaś, że ostatnio większość wpisów jest związanych z ciążą – nie bez powodu. Pod moim serduszkiem bije znowu malutkie serduszko mojego dziecka. Wiktorek będzie miał siostrzyczkę albo braciszka ❤ A wszystkie wymienione wyżej badania mam już za sobą. Czekają mnie kolejne właściwe dla II i III trymestru ciąży, o których też na pewno napiszę na blogu.
Miałaś też jakieś inne badanie w I trymestrze?
Podpowiedz o tym w komentarzu.
UPDATE: Jakie badania w II trymestrze ciąży dowiesz się -> tutaj<-! A jakie w III trymestrze -> tutaj <-.