Ile przytyjesz w ciąży?

Jak wyobrażałaś sobie siebie w ciąży? Może tak jak ja? Szczupła, zgrabne nogi, krągłe piersi, zgrabna pupa i taki śliczny wystający brzuszek? No cóż… z moich wyobrażeń to pozostał chyba tylko ten śliczny brzuszek, w którym codziennie rosło moje dziecko 🙂 Wszystko pozostałe urosło mi do takich rozmiarów, z których nie bardzo byłam zadowolona. Powiem więcej: pod koniec ciąży czułam się jak taki mały słonik, duża i ciężka.

Ile przytyjesz w ciąży?

Na samym początku ciąży pewnie podobnie jak Ty zastawiałam się ile tych kilogramów przybędzie mi w ciąży? Ile kilogramów pozostanie po urodzeniu i jak ciężko będzie je zrzucić? Chciałabym Ci dzisiaj odpowiedzieć na te wszystkie pytania jednym zdaniem, konkretnie wskazując te kilogramy, ale… zanim jednak to się stanie musisz wiedzieć o jednej rzeczy. Bardzo dużo zależy od tego jaka była Twoja waga przed ciążą, jaki styl życia prowadzisz: bardziej aktywny, czy może siedzący, jak się odżywiasz, jak duży jest Twój dzidziuś i co wyssałaś z mlekiem matki czyli geny też mają duże znaczenie.

Generalnie uogólniając mówi się, że:

Twoja waga w ciąży powinna wzrosnąć o jakieś 12-14 kg

Jednak tak jak pisałam wszystko zależy od wielu czynników. Dodatkowo jest pewna zależność jeżeli przed ciążą byłaś szczupła powinnaś przytyć więcej niż Twoja nieco pulchniejsza koleżanka.

Ale uwaga!

W pierwszym trymestrze ciąży możesz nawet schudnąć! Dotyczy to głównie tych kobiet, które zmagają się z typowymi dolegliwościami charakterystycznymi dla początkowego etapu ciąży czyli nudnościami, wymiotami, mdłościami. Nie zdziw się jeżeli wtedy Twoja waga pokaże mniej kilogramów niż w momencie kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży.

Kiedy przytyjesz w ciąży?

Najwięcej kilogramów przybywa nam w drugim trymestrze ciąży, kiedy też rozwój dziecka jest najbardziej intensywny. Podobny wzrost masy ciała, a nawet nieco większy może pojawić się w trzecim trymestrze ciąży zwłaszcza, jeżeli zaczynasz puchnąć, pojawiają się obrzęki, a Twój maluszek też postanowił trochę przybrać na wadze. Drugi i trzeci trymestr ciąży to czas, w którym powinnaś wzbogacić swoją dietę w dodatkowy zapas energetyczny wynoszący około 300 kcal więcej niż wcześniej.

Konkrety! Ile przytyjesz w ciąży:

Uśredniając (zaznaczam, że są to wartości uśrednione i wszystko jest sprawą indywidualną).

Co tyle waży? waga (kg)
Dziecko 3 – 4
Wody płodowe i łożysko około 1,5
Objętość krwi 1,5
Piersi około 1
Macica 1 – 2
Woda około 1,5
Tłuszczyk 😉 2 – 3
SUMA: dużo!

Warto kontrolować wagę w ciąży?

Naprawdę warto jest kontrolować swoją wagę w ciąży. Zapewne Ty również przy każdej wizycie u swojego ginekologa wcześniej udajesz się do położnych, które mierzą Twoje ciśnienie i właśnie sprawdzają wagę. Stała kontrola wagi pozwala na ocenę, czy prawidłowo przybierasz na wadze. Zbyt szybkie przybieranie na wadze może skutkować zaparciami, cukrzycą ciążową, bólem kręgosłupa na skutek ogromnego ciężaru z jakim musi sobie teraz radzić, żylakami, a także hemoroidami czy nawet infekcjami dróg moczowych. Z kolei zbyt wolne przybieranie na wadze może zakończyć się poronieniem czy zbyt małym przyrostem wagi Twojego dziecka. Ciąża to ten szczególny czas, w którym na prawdę dodatkowe kilogramy nikogo nie dziwią. Warto jest pamiętać o zbilansowanej diecie, zwracać uwagę na to co się je i w jakich ilościach bo jak to mądrze ktoś kiedyś powiedział:

w ciąży je się dla dwojga, a nie za dwoje.

Więcej o tym co warto jeść w ciąży pisałam tutaj.

A Ty ile przytyłaś w ciąży?
Udało Ci się już odzyskać sylwetkę sprzed ciąży?

Najpewniej zainteresuje Cię też: