USG w ciąży: 2D, 3D, a może 4D?

Badanie USG czyli badanie ultrasonograficzne w dzisiejszych czasach to podstawowe i najważniejsze badanie wykonywane kobietom w ciąży. Badanie takie daje wielu przyszłym mamom poczucie bezpieczeństwa i spokoju bo dzięki niemu lekarz może określić czy dziecko rozwija się dobrze. Standardowo w prawidłowo przebiegającej ciąży badanie USG 2D wykonuje się 3 razy. Pierwsze takie badanie zalecane jest między 12 a 14 tygodniem ciąży, drugie badanie USG między 22 a 26 tygodniem ciąży i trzecie między 32 a 34 tygodniem ciąży. Każde dodatkowe badanie jest już sprawą indywidualną i zależy od przebiegu ciąży i wskazań lekarza. Pierwsze badanie USG wykonywane jest sondą dopochwową, każde kolejne po 12 tygodniu ciąży wykonywane jest już przez brzuch.

Badanie USG jest bezbolesne. Nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób przygotowywać. Czas trwania takiego badania to około 20 minut.

Co można odczytać z badania USG 2D?

Badanie USG 2D pozwala stwierdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo w stosunku do zaawansowania ciąży. Podczas takiego badania mierzy się:

  • obwód główki (HC)
  • obwód brzuszka (AC)
  • odległość ciemieniowo-siedzieniową (CRL)
  • średnicę pęcherzyka ciążowego (GSD)
  • długość kości udowej (FL)
  • wymiar dwuciemieniowy główki (BPD)
  • wymiar poprzeczny klatki piersiowej (TBD)
  • wymiar przednio-tylny klatki piersiowej (APBD)

dodatkowe oznaczenia w badaniu USG:

  • FHR – określa bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
  • EDD – określa przybliżoną datę porodu
  • EFW – określa przybliżoną wagę dziecka

Dzięki badaniu USG po 20 tygodniu ciąży możemy poznać płeć naszego maleństwa. Dodatkowo lekarz jest w stanie określić objętość wód płodowych, stan i umiejscowienie łożyska, a także zbadać szyjkę macicy.

USG 3D i 4D

Obecnie dzięki postępom technologii, a co za tym idzie nowoczesnym aparatom medycznym lekarze mogą uzyskać obraz 3D, a nawet i 4D. Obraz 3D daje nam możliwość obserwowania naszego maleństwa w trzech wymiarach, ale nieruchomo. USG 4D daje nam tą dodatkową możliwość uzyskania obrazu ruchomego. To tak jakbyśmy w brzuszku zainstalowali sobie kamerkę i mogli na bieżąco obserwować ruchy naszego maluszka. W takim badaniu wyraźnie widać twarz, rączki i nóżki naszego dzidziusia, bicie jego serduszka, a także wszystkie pozostałe organy. Badania 3D i 4D należą do badań dodatkowych i zazwyczaj są wykonywane na życzenie pacjentki, a więc są tez dodatkowo płatne. Badanie USG 3D i 4D najlepiej wykonać mniej więcej w połowie trwania ciąży czyli między 18 a 22 tygodniem ciąży.

Lekarzowi w celu określenia wszystkich podstawowych parametrów wystarczy zwykła aparatura 2D. W nielicznych tylko przypadkach lekarze korzystają z tego badania, głównie wtedy kiedy jest podejrzenie wad wrodzonych u dziecka. Często jednak kobiety same decydują się na USG 3D/4D, aby poobserowwać swoje jeszcze nienarodzone dziecko, a także aby zachować na pamiątkę czas kiedy nosiliśmy nasze maleństwo pod sercem. Badanie takie to na pewno wzruszająca chwila zarówno dla mamy jak i taty.

Ale czy jest to konieczne?

Ja osobiście nie zdecydowałam się na badanie USG 3D ani 4D. Pytając jednego z lekarzy podczas ciąży uzyskałam informację, że lekarz tak na prawdę wszystkie potrzebne parametry uzyskuje w obrazie 2D. Obraz 3D i 4D w prawidłowo rozwijającej się ciąży dla lekarza nie jest potrzebny stąd często wykonuje się to badanie tylko na życzenie pacjentki. Dlatego w mojej teczce badań z ciąży nie znajduje się płytka ze zdjęciami ani filmikiem z brzuszka, ale zachowałam wszystkie zdjęcia ze standardowych badań USG 2D. Dodatkowe działanie ultrasonografii na dziecko moim zdaniem jest niepotrzebne. Ważniejsze jest doświadczenie i wiedza lekarza niż super nowoczesny sprzęt. Dlatego suma sumarum:

Myślę, że USG 3D czy 4D przy prawidłowo rozwijającej się ciąży jest bardziej dla przyjemności rodzica i uzyskania pamiątki.

Kilka ciekawostek dotyczących badań USG:

  • Badanie USG pomimo, że w dzisiejszych czasach należy do bardzo ważnych badań wykonywanych podczas ciąży jest wykonywane stosunkowo od niedawna. Codzienna praktyka tych badań gości w położnictwie od lat 80 XX wieku.
  • W ciąży wielopłodowej, która rozwija się prawidłowo wskazane jest wykonywanie badania USG co 4 tygodnie. Jeżeli cokolwiek niepokoi lekarzy nawet dużo cześciej,
  • Lekarz wykonujący badanie USG powinien posiadać certyfikat sekcji ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Świdaczy to o tym, że mamy doczynienia z lekarzem, który uczestniczył conajmniej w kilku szkoleniach USG.
  • Koszt badania USG 3D i 4D w zależności od gabinetu waha się między 200 a 300 zł.
  • Badania USG 4D nie można wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży.

 A Wy obserwowałyście swojego dzidziusia w brzuszku za pomocą badania USG 3D/4D?

Najpewniej zainteresuje Cię też: