Jak przekonać dziecko do mycia zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezmiernie ważna nie tylko ze względu na zdrowie zębów i dziąseł, bowiem przekłada się na kondycję całego organizmu. Dlatego tak istotne jest to, aby już od pierwszych tygodni życia dziecka przyzwyczajać je do czynności higienicznych, a kiedy nieco podrośnie, zachęcać do regularnego, samodzielnego szczotkowania pierwszych ząbków. W teorii jest to bardzo proste, ale w rzeczywistości może okazać się problematyczne. Jak więc przekonać malucha do mycia zębów i sprawić, by nie był to przykry obowiązek, ale prawdziwa przyjemność? Z pomocą przyjdzie kilka prostych trików!

Siła przyzwyczajenia jest ogromna – warto wykorzystać ten fakt i wdrażać zdrowe nawyki u dzieci już od najmłodszego wieku, w tym nawyk regularnego mycia zębów. Będzie to procentować w przyszłości pięknym i zdrowym uśmiechem. Aby tak się stało, trzeba to zrobić w sposób sprytny, gdyż większość maluchów dość szybko zniechęca się i niejednokrotnie za wszelką cenę próbuje unikać szczotkowania. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na zachęcenie dziecka do dbania o higienę jamy ustnej.

Super szczoteczka – super motywacja!

Wszystko to, co jest nietypowe, ciekawe i kolorowe zwraca uwagę najmłodszych. I ten fakt warto wykorzystać, sięgając po niebanalną szczoteczkę. Może to być np. szczoteczka z ulubionym bohaterem dziecka lub taka z muzycznym timerem. Kilkulatek powinien mieć możliwość samodzielnego wyboru szczoteczki – dzięki temu jest szansa, że chętniej będzie po nią sięgał.

Oczywiście design to jedno, ale trzeba też zadbać o stronę praktyczną. Szczoteczka powinna posiadać wygodny uchwyt – antypoślizgowy, dostosowany kształtem do malutkich rączek dziecka, by mogło ono wygodnie nią operować. Ważne jest również to, aby posiadała miękką główkę i delikatne włosie, które nie podrażni dziąseł. Jeśli bowiem dojdzie do podrażnienia, maluch będzie kojarzył czynność mycia zębów z czymś bardzo nieprzyjemnym, bolesnym i szybko się zniechęci.

Czas start!

Wbrew pozorom dzieci naprawdę lubią jasne zasady, bo dzięki nim zyskują poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to nawet tak – mogłoby się wydawać – prozaicznej czynności jak mycie zębów. Warto zatem w sposób przejrzysty ustalić reguły szczotkowania, w tym czas jego trwania. Można w tym celu wykorzystać np. klepsydrę (dziecko chętnie będzie obserwowało, jak piasek w niej przesypuje się i będzie wiedziało, kiedy nastąpi koniec mycia) lub jedną z wielu ciekawych (w dużej mierze darmowych!) aplikacji na telefon.

Przykład idzie z góry

Mycie zębów jest zabiegiem, którego malucha po prostu trzeba nauczyć. Najlepiej i najbardziej efektywnie zaś można to zrobić, umożliwiając mu… naśladowanie! W praktyce oznacza to wspólne szczotkowanie, dzięki któremu dziecko będzie mogło obserwować, jak rodzic myje zęby. Sposób ten jest skuteczny z jednego powodu – jest naprawdę prosty, dlatego nie ma możliwości, by nie zadziałał.

Zdrowo i… smacznie!

Do idealnego przepisu na skuteczne przekonanie dziecka do mycia zębów brakuje jeszcze tylko jednego składnika – pasty. Oczywiście powinna to być pasta dedykowana najmłodszym, bowiem ta przewidziana dla dorosłych nie odpowiada potrzebom dziecięcej jamy ustnej.

Doskonałą propozycją dla dzieci i ich rodziców są produkty marki Splat. Ich niewątpliwym atutem jest to, że cechują się naturalnym składem (aż 99,3 % naturalnych składników). Nie zawierają fluoru, chlorheksydyny, parabenów, SLES i chemicznych antyseptyków. Skutecznie chronią przed ubytkami i próchnicą, intensywnie wzmacniają szkliwo, pielęgnują dziąsła. Wszystko to dzięki opatentowanemu systemowi LUCTATOL(TM) ,

Który łączy enzymy mleczne z japońską lukrecją. Wśród dostępnych wariantów znajdują się m.in. pasty do zębów dla niemowląt i małych dzieci, które dodatkowo przynoszą ulgę w czasie ząbkowania.

Doskonałą wiadomością jest to, że pasty Splat występują w wielu smakach, m.in. wanilii, lodów owocowych, owoców leśnych, gumy balonowej, brzoskwini, a nawet czekolady. To niezmiernie ważne, by pasta oferowała przyjemny zapach i smak. Każde dziecko na pewno dzięki temu chętniej po nią sięgnie.

W ofercie dostępna jest także specjalna pianka z wapniem i enzymami mlecznymi Splat Magic 2w1 która doskonale sprawdzi się np. w podróży, kiedy tradycyjne mycie zębów jest utrudnione. Unikalna formuła sprawia, że aplikowana w wygodny sposób ciecz zamienia się w słodką piankę, która szybko i dokładnie usuwa zanieczyszczenia oraz płytkę nazębną.

Warto uczynić z mycia zębów wspaniałą zabawę. Dziecko doceni ciekawie, przyjemnie spędzony czas i chętnie będzie udawało się do łazienki na codzienny rytuał szczotkowania. Warto pamiętać o tym, że każda czynność, która nie kojarzy się maluchowi z koniecznością i przykrym obowiązkiem, będzie przez niego znacznie łatwiej akceptowana!

A jaki jest Twój sposób na przekonanie kilkulatka do mycia zębów?

wpis jest elementem współpracy firmą Splat

Najpewniej zainteresuje Cię też: