Rejestracja urodzenia dziecka (po zmianach 2015)

Kochani! Narodziny dziecka to niezwykle szczęśliwy dzień! Dla mamy obok tego szczęścia możemy dopisać jeszcze wzruszenie, zmęczenie i dużo dużo łez. Dla taty dumę i zatroskanie. Jednak cytując słowa piosenki: „gdy emocje już opadną…” pora zabrać się za formalności związane z urodzeniem się naszego dziecka, a dokładnie z zarejestrowaniem. 1 marca 2015 nastąpiły zmiany formalne związane z rejestracją dziecka w USC.

Tylko gdzie? jak? co potrzebujemy? ile mamy na to czasu? ile to kosztuje?

Specjalnie dla Was mały poradnik jak uporać się z tymi wszystkimi formalnościami. Dane czerpałam z oficjalnych źródeł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Gdzie?

Fakt urodzenia dziecka zgłaszamy w Urzędzie Stanu Cywilnego, który znajduje się w miejscu, w którym dziecko przyszło na świat. Wcześniej była możliwość zgłoszenia narodzin dziecka w miejscowości zgodnej z miejscem zamieszkania. Teraz jeżeli mieszkamy np. w Tarnowie, a rodziliśmy w Krakowie, to też w USC w Krakowie dokonujemy zgłoszenia narodzin dziecka.

 • Co ważne! Wraz z rejestracją dziecko otrzyma także zameldowanie.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać?

Tutaj duże zmiany na korzyść bo wystarczy tylko dokument tożsamości osoby składającej zgłoszenie, do wglądu. Jeżeli natomiast zgłoszenia dokonuje pełnomocnik to składa się stosowne pełnomocnictwo.

Kiedy?

Zgodnie z obecnymi przepisami mamy 21 dni (od daty sporządzenia karty urodzenia) na zgłoszenie w USC faktu urodzenia dziecka (wcześniej ten czas był krótszy i wynosił 14 dni). Kartę urodzenia sporządza szpital i przekazuje do właściwego USC w terminie 3 dni od jej sporządzenia.

Koszt?

Zarejestrowanie dziecka jest bezpłatne.

Co otrzymamy?

Otrzymamy 1 skrócony akt urodzenia dziecka (wcześniej bezpłatnie otrzymywało się 3 skrócone odpisy aktu urodzenia). W przyszłości jak będziemy potrzebowali odpis aktu urodzenia dziecka to będzie go można uzyskać w każdym USC w Polsce, a nie tak jak do tej pory w miejscu właściwym urodzeniu dziecka (oczywiście odpłatnie).

Kto może dokonać rejestracji dziecka?

 • ojciec dziecka
 • matka dziecka, jeżeli jej stan na to pozwala
 • przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki dziecka np. jej rodzic
 • pełnomocnik

Czy polskie prawo przewiduje jakieś ograniczenia w kwestii imienia dziecka?

Tak, a konkretnie:

 • nie można nadawać więcej niż dwóch imion
 • nie można nadawać imion w formie zdrobniałej
 • nie można nadawać imion ośmieszających
 • nie można nadawać imion nieprzyzwoitych

Ważna zmiana w wyborze imienia! Jest możliwość nadawania dzieciom, które urodziły się w Polsce niezależnie od obywatelstwa oraz narodowości rodziców imion obcego pochodzenia. Wcześniej, aby można było nadać takie imię to przynajmniej jeden rodzic musiał być cudzoziemcem.

Jeżeli jeszcze wahacie się jakie imię nadać Waszemu dziecko zapraszam <tutaj>

Co się stanie jeżeli sami nie dokonamy wyboru imienia dla dziecka?

Zrobi to za nas ktoś inny, a dokładnie – pracownik Urzędu Stanu Cywilnego. O nie, nie nie myślmy, że spędzi nad tym kilka godzin, aby wybrać nam jakieś oryginalne, fajne imię. Wybierze nam jedno z najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Polsce.

Czy można zmienić imię dziecka?

No właśnie! To warto wiedzieć! Tak, można i mamy na to 6 miesięcy od momentu sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i pisemnie złożyć takie oświadczenie. Możemy takiej zmiany dokonać tylko raz. Koszt jaki poniesiemy składając takie oświadczenie wynosi 11 zł.

Dlaczego napisałam, że warto wiedzieć? U moich znajomych była taka sytuacja, że po narodzinach córeczki dumny tatuś pojechał zarejestrować dziecko. No niestety imię Marcelina, które wcześniej razem wybrali nie do końca mu się podobało więc w akcie urodzenia dziecka wpisał imię Alina, które jemu bardzo się podobało. Ojej! ale mama była zła, ostatecznie jednak przystała na to imię zupełnie nieświadoma, że w razie czego mogła je jeszcze zmienić.

Jakie nazwisko dla dziecka nie pochodzącego ze związku małżeńskiego?

Jeżeli dziecko ma nosić nazwisko po ojcu to potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa, które należy mieć ze sobą podczas rejestracji dziecka w USC. Oświadczenie ojca dziecka musi zostać potwierdzone przez mamę dziecka, albo od razu albo w terminie trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia przez ojca. Dziecko więc będzie nosiło nazwisko, które ZGODNIE zostanie wskazane przez obojga rodziców. W sytuacji gdy ich zdania się różnią, dziecko otrzyma nazwisko zarówno mamy jak i taty.

No dobrze, rejestracja rejestracją… a teraz można zabrać się za załatwianie:

-> Jednorazowe 1000 zł na dziecko (Becikowe 2016) <-

-> 1000 zł na dziecko/12 miesięcy (Kosiniakowe 2016) <-

i trzeba pamiętać też o tacie, tzn.:

-> Jak załatwić urlop ojcowski lub tacierzyński <-

 A u Was KTO dokonywał rejestracji dziecka w USC?

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Rademenes “Rambo” Polański

  Dlaczego kłamiesz? dzieci nie trzeba nigdzie nikomu sprzedawać…. myślcie za siebie kochani. Niedorozwojów nie brakuje. Dziecko jest wasze chyba, że je przepiszecie firmie. Nie przepisujcie dzieci firmie.

 • Pingback: Laurinda Madren()

 • Pingback: creditmattersinc.org()

 • Pingback: Ivon Gregory()

 • Pingback: Tracy Mckay()

 • Aneta Piotrowska

  W tym mięsiącu spodziewam się urodzenia dziecka. Z moim partnerem nie jesteśmy po ślubie , ale chce aby dziecko miało jego naziwsko . Czy partner potrzebuje mieć ważny dokument tożsamości przy oświadczeniu ojcostwa ? Zastanawiam się bo paszport mojego partnera wygasa w tym miesiącu i możliwe ,że nie zdążymy wyrobić nowego paszportu.

 • Mariusz Cichosz

  a jesli kobieta bedac w zwiazku malzenskim urodzi dziecko innemu panu a chce zareistrowac dziecko na swego meza ,

 • żan

  Czyli jeżeli chcę zarejestrować dziecko i wraz z narzeczonym chcemy żeby dziecko miało mieć jego nazwisko musimy pojawić się w urzędzie razem i z oświadczeniem uznania ojcostwa?

 • M.

  Byłem kilka dni temu w USC (w Wadowicach) i musiałem się wracać po dowód osobisty żony, bo niestety mój, to było za mało.
  Nie wiem, czy jest błąd w artykule, czy to tylko wymysł pani urzędniczki, ale pomyślałem, że dam znać. Zapobiegawczo lepiej wziąć obydwa dowody 🙂

  • Sławek

   Potwierdzam, w Krakowie, os. Zgody 2 też potrzebne były dwa dowody.

   • Kompletnie nie rozumiem zarówno jednej jak i drugiej Pani Urzędniczki ponieważ nikt nie może posługiwać się nie swoim dowodem osobistym. Mało tego do zarejestrowania dziecka wystarczy dowód osobisty jednego z rodziców – tego, który rejestruje maluszka.

    Sławek mój mąż tez rejestrował synka na os, Zgody 2 – wystarczył tylko jego dowód 🙂

 • Dominika1

  A co jeżeli mam 17 lat i do porodu zostało mi kilka tygodni, a do 18 miesiąc. Czy będę mogła iść ze swoim pełnoletnim partnerem sama zarejestrować dziecko?

  • Rademenes “Rambo” Polański

   w jakim celu?

 • Kali

  Co w przypadku gdy przy rejestracji dziecka podaliśmy nazwisko moje – matki, jeżeli po upływie czasu będziemy chcieli żeby dziecko miało nazwisko ojca ?

 • Monika Chyła

  A ja mam takie pytanie: Rejestracji dokonuje się w miejscu narodzenia dziecka, a co w przypadku, gdy miejsce narodzin od miejsca zamieszkania jest odległe o 100-150km? Na tyle blisko, by dowieźć dziecię nowo narodzone autem do domu a na tyle daleko by nie chciało się jeździć w tę i we wte z papierami. Tym bardziej jeśli USC właściwy adresowi zameldowania odległy jest raptem 10km. Czy rejestracji można dokonać w miejscu zamieszkania nie patrząc na miejsce narodzenia?

  • Moniko, z informacji jakie udało mi się uzyskać to nie powinno być problemu z rejestracją dziecka w miejscu Waszego zamieszkania. W takiej sytuacji Urząd przekaże odpowiednie dokumenty do USC w miejscu urodzenia dziecka ponieważ to on jest odpowiedzialny za wydanie aktu urodzenia.

   • Marta

    A czy mogłaby Pani podać podstawę prawną takiej możliwości? Mam zamiar rodzić właśnie 150 km od miejsca zamieszkania (zameldowania) i dowiadywałam się w swoim USC jak i w miejscu urodzenia dziecka i w obu przypadkach uzyskałam odpowiedź, że nie ma możliwości rejestracji dziecka tam gdzie mieszkam ;-(.

 • Kacha

  Jestem w związku nieformalnym. Czy ojciec dziecka musi być obecny przy rejestracji? Czy ja mogę wpisać jego dane i potwierdzić. Nazwisko dziecko będzie miało moje.

  • Jeżeli odbywa się rejestracja dziecka panieńskiego, bez uznania przez biologicznego ojca to wystarczy obecność mamy, natomiast jeżeli następuje rejestracja dziecka panieńskiego, ale z uznaniem przez biologicznego ojca to wymagana jest obecność obojga rodziców.

 • Iza

  A skąd wziąć to oświadczenie o uznaniu ojcostwa ? Z usc ?

 • Mania

  A ile się płaci za zapis dziecka po terminie

 • bardzo ciekawy i przydatny wpis! dziękuję!

 • Pingback: 1000 zł na dziecko (od stycznia 2016) | DużaRodzina.pl()

 • zizia2609

  Mi w szpitalu powiedzieli że będzie dodatkowo potrzebny akt ślubu a tu nic o tym niepisze więc nie wiem czy brać czy nie

 • Sara

  o to świetnie!! u nas mąż zrobił hecę z imieniem jak dowiedziałam się, że trzeba do sądu pisać o zmianę to mi się odechciało. i mam Annę zamiast Hanny niestety :/ teraz bym chłopa pogoniła w podskokach zmeniać! cóż, znów musimy celowac w córę 😉

 • Cracon

  Ciekawy artykuł myślę, że wszyscy planujący dziecko powinni się zapoznać z taką informacją

 • Nika

  U nas wszystko załatwiał tatuś Marcelka. Najdziwniejsze, że w urzędzie jest okropne zacofanie… Stare druki, niewiedza dotycząca nowych przepisów….

 • U nas wszystko załatwiał mąż. 🙂
  Nie mialam pojęcia o tych zmianach.