Jaki fotelik rowerowy – na pewno Hamax?

Jaki fotelik rowerowy Hamax kupić? – słyszę często. Sprawdź czy np. Hamax Siesta czy Smiley to dobry fotelik rowerowy dla dziecka. Ja już wiem jak trzeba podejść do pytania: jaki fotelik rowerowy kupić dla naszego 2 latka. Dlatego chcę się podzielić z Tobą tymi doświadczeniami. Skąd wzięła się ta obiegowa opinia, że jak fotelik rowerowy dla dziecka to tylko Hamax? No i najważniejsze czy te przekazywane pocztą pantoflową hasła są prawdziwe – tego dowiesz się poniżej. Jeżeli mowa już o fotelikach to obowiązkowo sprawdź też:

>>Fotelik samochodowy – 6 rad przed zakupem<<

A wracając do fotelików rowerowych…

Koniecznie sprawdź przed zakupem!

Jeśli to czytasz to zapewne już wiesz, że chcesz wozić swoje dziecko w foteliku rowerowym, tak? Pozwolisz jednak, że upewnię się czy aby na pewno pomyślałaś o podstawowych kwestiach przed zakupem fotelika rowerowego. Co mam na myśli? Ano, czy…

PO PIERWSZE: Twoje dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-16

Optymalny wiek dziecka na fotelik rowerowy to…

Producenci fotelików rowerowych twierdzą, że niemowlę, które ukończyło 9 miesięcy życia i potrafi już samodzielnie siedzieć z powodzeniem może ruszać w podróż. Obiegowo krążą opinie, że najlepiej kiedy jest to co najmniej rok. Z opinii pediatrów, z którymi miałam kontakt wynika, że optymalnym czasem dla dziecka żeby usiąść w foteliku rowerowym jest czas kiedy potrafi już samodzielnie chodzić – czyli jak wiesz mogą to być nawet 2 latka. Dlatego sporo rodziców zastanawia się jaki fotelik rowerowy dla 2 latka kupić właśnie. Skrajną opinię przedstawia znany i ceniony fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, który twierdzi, że nie powinno się przewozić w foteliku na rowerze jeżeli nie ukończyło ono jeszcze 3. roku życia. W czym problem? Mowa o niedojrzałości aparatu kostno-stawowo-mięśniowego u dziecka. Oczywiście jak to zwykle bywa jest to sprawa względna i zawsze indywidualna zaś słuszną decyzję kiedy dziecko usiądzie w foteliku rowerowym ostatecznie podejmujesz Ty!

Wiek wiekiem, ale jaka waga i wzrost?

Jeżeli chodzi o wagę dziecka to obowiązujący standard (patrz poniżej) przewiduje trzy kategorie fotelików rowerowych:

Kategoria Max. waga dziecka [kg]
A15 15
A22 22
C15 15

Nie oznacza to, że nie znajdziesz fotelika o większej wadze dopuszczalnej – są takie nawet o maksymalnym udźwigu do 35kg. Nie są one jednak uwzględnione w normowanej kategoryzacji. Co jest jeszcze istotne to zwrócenie uwagi aby suma wagi fotelika z dzieckiem + waga prowadzącego rower nie przekraczała maksymalnej nośności roweru.

Jeżeli chodzi natomiast o wzrost dziecka to ważne aby cała jego głowa nie wystawła poza oparcie fotelika.

PO DRUGIE: Wybrałaś najlepszy rodzaj mocowania fotelika?

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-29

Wyróżnić można 3 typowe rodzaje fotelików rowerowych, tj. mocowane:

 • do kierownicy,
 • do ramy między kierownicą a siodełkiem – kategoria C15
 • do ramy i/lub bagażnika za siodełkiem – kategoria A15 lub A22

Jasna sprawa, że każdy rodzaj niesie za sobą swoje zalety jak również wady. Nasz wybór padł na wyróżniony typ. Jest to uniwersalny typ fotelika, który jednocześnie jest najbardziej popularny. Świetnie sprawdza się na umiarkowane wycieczki rowerem. Także jeżeli planujesz wozić na foteliku dziecko do żłobka czy przedszkola to będzie to dobry wybór. Warto wspomnieć też o czwartej ewentualności czyli przyczepce rowerowej, która na długie wypady może okazać się nieoceniona.

PO TRZECIE: Wiesz kiedy fotelik rowerowy jest bezpieczny?

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-30

Jest wiele czynników, które decydują o tym czy fotelik jest bezpieczny – podstawowe zależą od samego fotelika. W odsianiu tych „najlepszych” pomoże Europejski Certyfikat jakości EN14344, który daje gwarancję spełniania wszystkich niezbędnych norm bezpieczeństwa. Dlatego na produkcie szukaj takiego oznaczenia. Poza tym najczęściej o poziomie bezpieczeństwie decyduje czynnik ludzki. Nawet teoretycznie najbezpieczniejszy sprzęt używany w niewłaściwy sposób może nie wystarczyć kiedy prowadzący nie zachowuje podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dlatego apeluję:

 • zawsze zakładaj dziecku kask
 • przed każdym użyciem sprawdź czy fotelik rowerowy jest poprawnie zamocowany
 • zawsze zapinaj dziecku pasy bezpieczeństwa oraz paski przytrzymujące stopy
 • upewnij się, że ubranie dziecka nie zetknie się ruchomymi częściami roweru podczas jazdy
 • nigdy nie parkuj roweru z małym pasażerem na pokładzie – kiedy dziecko jest w foteliku zawsze trzymaj rower

PO CZWARTE: Jakie „ficzery” w foteliku są dla ciebie niezbędne?

Fantazja producentów jest nieograniczona, dlatego zachęcają różnymi udogodnieniami, dzięki którym ich produkt jest wyjątkowy i najlepszy. Do Ciebie zaś należy decyzja, których opcji nie może zabraknąć w foteliku rowerowym dla Twojego dziecka. Ja obowiązkowo spodziewałam się mieć:

Porządne pasy bezpieczeństwa

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-3a

Pasy to jeden z podstawowych elementów, które wpływa na bezpieczeństwo. Powinny one uniemożliwić dziecku nieplanowane opuszczenie fotelika 😉 Norma bezpieczeństwa dopuszcza użycie tylko pasów okalających przy biodrach, jednak w takim przypadku profil fotelika musi uniemożliwiać dziecku wysunięcie się. Za najlepsze rozwiązanie uważa się tzw. 3- lub 5-punktowe pasy mocowane za ramionami i w kroku. Widoczne na zdjęciu powyżej 3-punktowe pasy wyposażone są w zabezpieczenie, które uniemożliwia dziecku samodzielne rozpięcie pasów.

Regulowane podnóżki z paskami przytrzymującymi stopy

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-5a

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-32

Regulowane zapięcie nóg w podnóżkach to – poza oczywistą ochroną przed wepchnięciem nogi w koło – ograniczenie spodziewanej chęci kopnięcia w siodełko 😉 Poza tym niektóre modele posiadają dodatkowe zabezpieczenia osłaniające koło. I tak, wiem, że być może Ty w młodości jeździłaś po prostu na bagażniku, ale przypomnij sobie ile miałaś wtedy lat i ile razy słyszałaś, że komuś przy takiej jeździe wpadła noga w szprychy…

System szybkiego (de)montażu

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-31

Dla mnie niezbędna funkcjonalność. Z założenia fotelik miał między innymi służyć do odwożenia dziecka do żłobka czy przedszkola. W dalszą drogę mąż jedzie już sam więc w naszym przypadku tzw. system Hamax Quick Connection pozwala bez używania jakichkolwiek narzędzi łatwo zdemontować czy zamontować fotelik. Wystarczy nacisnąć i wysunąć dwa wąsy. Tyle. Podczas montażu przydatne są dwa małe zielone bolce, które pozwalają łatwo zweryfikować czy fotelik został poprawnie zamontowany – kiedy są wypukłe jest wszystko OK.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Jeżeli po podwózce dziecka zamierzasz jechać dalej razem z fotelikiem to po zaparkowaniu warto utrudnić ten „łatwy demontaż”. W naszym modelu przykręcony do ramy adapter posiada zamek. Aby zablokować wystarczy wcisnąć rdzeń zamka. Do otwarcia i odblokowania możliwości demontażu fotelika niezbędny będzie już kluczyk.

Regulowany kąt pochylenia oparcia

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-33

I tu zdawać by się mogło kluczowa cecha wielu fotelików rowerowych, m.in. prezentowanego fotelika rowerowego Hamax Siesta. Jednak w naszym przypadku zupełnie bezużyteczna. Z założenia spora możliwość pochylenia bo aż do 20 stopni miała umożliwiać dziecku zaśnięcie w foteliku. Być może przy dłuższej spokojnej jeździe po prostej drodze dziecko zaśnie, ale nawet wtedy poddaję pod wątpliwość czy zdecydowałabym się na podróż z takim śpiącym pasażerem. Z mojej perspektywy zdecydowanie nie widzę tego żeby Wiktor zasnął nawet przy kilkudziesięcio kilometrowej wycieczce, a jeżeli Ty myślisz o zdecydowanie dłuższych przejażdżkach polecam rozważenie wspomnianej wcześniej przyczepki rowerowej. Dlatego dla osób, którym krąży po głowie pytanie jak np.:

Fotelik rowerowy Hamax Siesta czy Smiley?

Osobiście polecam Hamax Smiley – to model taki jak Siesta tylko bez funkcji pochylenia oparcia.

Wygoda czyli wyprofilowane oparcie na kask

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-19a

Ostatni istotny aspekt to wygoda dziecka w foteliku. Przyda się wyprofilowane oparcie, które nie ogranicza ruchów głową – chciałabyś non-stop oglądać czyjeś nazwijmy to „plecy” ? 😉 Dobrze też aby samo siedzisko i oparcie wyścielone było przyjemnym materiałem, a ręce dziecka mogły spocząć na podłokietnikach.

To co? Jesteś gotowa? Ruszamy na przejażdżkę?

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-4

Nie możesz się już doczekać? Kiedy znałam już odpowiedzi na powyższe pytania miałam podobnie. No może prawie podobnie 😉 W moim przypadku widziałam jak mąż tylko czeka żeby wybrać się z Wiktorkiem na wycieczkę rowerową do lasu. Ja nawet pomimo mojej niechęci do roweru zadeklarowałam się, że kiedyś wybierzemy się na nią wszyscy wspólnie – a fotelik rowerowy Hamax będzie pewnie do tego idealny. No właśnie, jak tylko pomyślałam o foteliku rowerowym to gdzieś z tyłu głowy odbijało mi się echem Hamax, Hama, Ham…, Ha…, ha…, ha!

Czy foteliki rowerowe Hamax są warte polecenia?

Zewsząd słyszy się o Hamaxie. Koleżanki w pracy, sąsiadki, ciocie i mamy z piaskownicy ciągle tylko Hamax. To trochę tak jak but sportowy to adidas, a pielucha – pampers. Przecież nikogo nie trzeba przekonywać, że nie są to jedyni producenci w swojej kategorii. Takie skróty myślowe biorą się zwykle kiedy produkt pojawił się jako jeden z pierwszych i/lub zaczyna znacząco dominować na rynku. A dominować można przede wszystkim jakością – jestem zdania, że jakość się zawsze obroni. Jaką to „jakością” zasłynął fotelik rowerowy Hamax?

Fotelik rowerowy Hamax Siesta – jaki on jest?

Trzymając w ręku fotelik norweskiej firmy Hamax czuje się tą wspomnianą jakość. Po kilku tygodniach użytkowania mogę z przekonaniem stwierdzić, że doskonale spełnia swoją rolę. Jest wykorzystywany do jazdy na trasie od kilku do kilkunastu kilometrowów – w większości jest to droga do żłobka. Z relacji męża wciąż słyszę, że Wiktor chciał jechać jeszcze i trzeba było znowu nadrabiać drogi. Świetnie sobie radzi zarówno na utwardzonej nawierzchni jak i w trudniejszym terenie. „Wąsy” dobrze amortyzują, dlatego nie straszny jest żaden krawężnik czy próg zwalniający, a wręcz przeciwnie – na widok tego drugiego mąż słyszy „Tato! Ja chce hopa!”. No właśnie, czasami mam wrażanie, że amortyzują nawet za bardzo, dlatego na dłuższe wycieczki warto by pomyśleć o wersji z bagażnikiem. W takim przypadku to równolegle wypadałoby przesiąść się na rower trekkingowy – yyy to chyba nie dla nas 🙂

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-21

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-12

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-28

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-26

jaki-fotelik-rowerowy-hamax-siesta-13

Jeżeli szukasz uniwersalnego, solidnego a przede wszystkim bezpiecznego fotelika rowerowego, który łatwo zamontujesz do większości rowerów – pasuje do ram o średnicy od 28 – 40 mm – to Hamax Siesta będzie doskonałym wyborem. Model spełnił wszystkie wymienione wcześniej oczekiwania (poza jednym, który okazał się zbędnym), dlatego:

Polecam go z pełnym przekonaniem!

Na koniec duże podziękowania dla Wujka Tomka za pomoc w utrwaleniu przejażdżki po parku.

A Tobie jak poszło z wyborem fotelika rowerowego?

wpis jest elementem współpracy z firmą HAMAX

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • asdf

  Skoro mowa o wyborze fotelika, dlaczego więc opisany jest tylko Hamax? Artykuł sponsorowany?

  I jak w poprzednim komentarzu zwrócono uwagę – to ja proszę o zmianę zdjęć na takie z poprawnym ułożeniem kasku na głowie dziecka, tak żeby madki się czegoś nauczyły. Teraz spełnia on rolę raczej ozdoby niż ochrony, a paski też jakieś luźne takie…

 • crisscrossgirl7

  Hx siesta mamy juz 3 sezon. Jezdzil najpierw w nim syn a teraz corka. Dla syna kupilismy teraz hx smiley. U rocznej corki sprawdza sie regulacja do pozycji pol lezacej bo juz podczas pierwszej wycieczki w nim zasnela. Co synowi sie nigdy nie zdarzylo, wiec zalezy od dziecka. Ale i tak uwazam ze dla mlodszego malucha regulowany fotelik jest lepszy. Natomiast syn ma teraz 3 latka i ten smiley bez regulacji jest idealny. Zalety fotelika: dobrze wyprofilowany, lekki nie toporny, prosty model, dobre podlokietniki. Wady to cena. Trzeba go dobrze zamontowac zeby fotelik na hopach nie ocieral w blotnik czy opone i nogi dziecka nie kolidowaly z pedalami podczas jazdy

 • Sławomir Solak

  A ja się pozwolę nie zgodzić z tą super jakością. Posiadam dwa foteliki hamax (siesta i ten trochę tańszy bez odchylania) i przyznam szczerze, że z perspektywy czasu uważam że nie są warte nawet połowy swojej ceny.

  – Uchwyty do nóżek z plastiku jak tandetna chińska zabawka, zaczep do gumki ułamał się przy pierwszej próbie zdjęcia gumki
  – Pręt główny stanowczo za wiotki. Powoduje to notoryczne obijanie fotelikiem o tylną oponę.
  – Pasy niby bezpeiczne ale zdarzyło się że przy wiercącym się dziecku nastąpiło samoistne wypadnięcie mocowania jednej z szelek. (na szczęście w porę się zorientowałem)

  Najsmutniejsze jest to, że jest to i tak w sumie jeden z solidniejszych modeli problem tylko w tym że przy jego cenie oczekiwałbym jednak czegoś solidniejszego. Generalnie polecam przyczepkę jako o wiele lepsze rozwiązanie. Wypożyczyłem sobie jedną na próbę i jest to o wiele lepsze rozwiązanie.

 • Wojtek

  Ciekawy, obszerny wpis, dziękuję.
  Jedna uwaga polemiczna. Z moich doświadczeń (mamy chyba polisporta) to nie widzę sensu przypinania stóp dziecku. W foteliku (może nie we wszystkich, choć wątpię) są osłony, więc dziecko nie ma żadnej możliwości włożenia stopy w szprych. Nigdy nie przypinam dzieciom nóg. Na szczęście mnie nie kopią.
  Natomiast jeśli chodzi o mocowanie to u mnie jest problem z wysokością. Fotelik zamocowany na górze rury, w której jest mocowana sztyca siodełka, a przy większych wybojach zdarza się dotknięcie błotnika i przytarcie o koło.

  • Dzięki Wojtku za spostrzeżenia. Mimo, że faktycznie w moim foteliku rowerowym hamax siesta są osłony zabezpieczające przed włożeniem nogi w koło to jestem jednak zwolenniczką zapinania. Po pierwsze część dzieci może nie wygrać z pokusą kopania nogami po siodełku czy siedzącym 😉 Po drugie zawsze staram się brać pod uwagę taką ewentualność, że tam gdzie teoretycznie nogi się nie da włożyć to dziecko może jednak udowodnić, że jest inaczej. Tylko niestety marne są tego skutki.

   Jeżeli chodzi zaś o mocowanie to tutaj wszystko opiera się budowę ramy. Generalnie fotelik rowerowy hamax powinien dać się zamontować do większości ram. Nawet jeżeli w miejscu mocowania przebiega linka przerzutki to adapter posiada specjalne kanaliki, którymi można linkę poprowadzić. W instrukcji producent podaje jak prawidłowo zamontować fotelik. Na foteliku jest zaznaczony punkt, względem którego powinny być zachowane odległości, tj. ok. 10-12 cm od punktu do koła w pionie oraz do 10 cm w stosunku do lini punktu i osi tylnego koła. Poza tym w manualu możesz znaleźć też rozwiązania na problemy z ustawieniem fotelika, o których wspomniałeś. Szczegóły: http://www.hamax.com/wp-content/uploads/2016/03/Classic-seats_Europe.pdf

 • MaRiO

  Kiedyś ten fotelik miał jakość ,a dzisiaj jest przeznaczony dla dziecka a jest wykonany z taniego tworzywa i jakościowo nie ciekawy.Miałem do pierwszego dziecka Hamaxa i był rewelacja.teraz kupiłem drugi i non stop rwą sie uchwyty pasków na nogi.Owszem firma wymienia ,ale chyba nie o to chodzi w tych fotelikach. Ja juz tego nie kupie wiecej

 • Bardzo przydatne wskazówki i podpowiedzi, szkoda, że jak moje dzieciaki były małe, tych fotelików jeszcze nie było.

  • Dziękuję 🙂 Właśnie tak się zastanawiałam pisząc ten wpis, jak to kiedyś sobie ludzie radzili jak nie było fotelików rowerowych? Pewnie jechało się jak na szpilkach i cały czas myślało, aby dojechać bezpiecznie, zgadza się?

 • Ja przyznaję szczerze, że nie przepadam za jazdą na rowerze. Z kolei mój Tomek nadrabia za nas dwoje 🙂 Wiktorek też uwielbia jeździć na rowerze, zarówno na swoim rowerku biegowym jak i z Tomkiem w foteliku 🙂

 • Ale mi się wpasowałaś z tym postem, bo my się właśnie zastanawiamy nad kupnem fotelika☺

 • Asia – Matka w Kratkę

  Dziękuję za wskazówki! W tym roku chyba już nam się nie USA, ale w przyszłym wczesną wiosną planuje wyekwipować całą rodzinę na wycieczki rowerowe – będą wówczas jak znalazł:)

 • Katarzyna Pilarek

  Bardzo przydatny post! U mnie akurat na czasie 🙂

 • www.rossnezdrowo.blogspot.com

  My właśnie poszukujemy fotelika. Już się nie mogę doczekać pierwszej wycieczki rowerowej:):)

  • Jeżeli jeszcze nie wybraliście konkretnego modelu to na prawdę polecam tego Hamaxa 🙂 Mam nadzieję, że wpis okazał się pomocny 🙂

   • Bierzemy go właśnie pod uwagę;) Dzięki:):)

    W dniu 16 sierpnia 2016 08:00 użytkownik Disqus napisał:

 • karolina j

  Mój mąż własnie od kilku dni mówi mi o tym, że chce kupić fotelik do roweru. Ja nigdy wcześniej nie interesowałam się tym tematem i dlatego też nie słyszałam o firmie Hamax. Dzięki za dużą dawkę informacji, na pewno wezmę jej pod uwagę przy wyborze fotelika rowerowego.

 • My mamy romera i właśnie tego rozkładania mi brak, bo dzieć często zasypiał w trakcie jazdy. Teraz już jeździ samodzielnie, a Panienka jakoś mniej usypiająca na szczęście,

 • My mamy właśnie Hamax Siestę i jesteśmy bardzo zadowoleni pod każdym względem – z rozkładania włącznie, bo nasz syn jak był młodszy często zasypial podczas wycieczek. Przy spokojnej, wolnej jeździe i poduszce rogalu pod głową było OK.

  • U nas rozkładanie się nie sprawdziło, ale wiem, że dużo osób korzysta z rozkładania zwłaszcza podczas tych dłuższych wycieczek rowerowych.

 • Sarkazm przy kawie

  Co prawda nie używam fotelika rowerowego, ale wpis wydaje mi się bardzo wartościowy.

 • Nie pamiętam jakiej firmy był nasz fotelik….wiem na pewno, że był mocowany na bagażnik, bo bałam się tych dyndających i podskakujących nad kołem 🙂 Wiem, też, że się doskonale sprawdził, bo miałayśmy niestety upadek i córce absolutnie nic się nie stało, pasy się nie poluzowały, fotelik trzymał się mocno i wyszedł z tego prawie bez zadrapań 🙂

  • To w sumie najważniejsze kryterium: bezpieczeństwo naszego dziecka.
   A jak jest teraz? Lubicie wspólne wycieczki rowerowe?

   • Bardzo!! Akurat jestesmy na etapie poszukiwan wiekszego rowerka dla córki 🙂

 • Natalia Jaranowska

  Niby to tylko zakup rowerka, a na tyle pytań trzeba sobie odpowiedzieć!