500 zł na dziecko (Rodzina 500 Plus) – jak dostać?

Słysząc 500 złotych na dziecko – czyli program Rodzina 500+ najczęściej padają pytania: Kto dostanie? Jak złożyć wniosek? Jakie są wymagane dokumenty? Czy to kwota brutto czy netto? I w końcu: ile czasu na decyzję 500+? Odpowiadam na to wszystko poniżej, gdyż dostałam od Was kilka wiadomości z prośbą o zgłębienie tematu i napisanie kilku najważniejszych kwestii związanych z nowym programem 500+. Trochę posiedziałam, poczytałam i już wszystko wiem 🙂 Specjalnie dla Ciebie najważniejsze informacje o tym jak dostać 500 zł na dziecko.

Kto dostanie?

Jedna z osób: matka, ojciec, opiekun faktyczny lub opiekun prawny.

 • 500 zł będzie wypłacane na każde dziecko, jednak w przypadku pierwszego jest ograniczenie w wysokości dochodu na osobę w rodzinie.

Sprawdź czy dostaniesz 500 zł na dziecko:

 1. Masz obywatelstwo polskie?
 2. Mieszkasz na terenie Polski?
 3. Masz więcej niż jedno dziecko?
 4. Czy każde z Twoich dzieci ma mniej niż 18 lat?
 5. Czy w Twojej rodzinie dochód na osobę jest mniejszy niż 800 zł?

Jeżeli odpowiedziałaś TAK na wszystkie powyższe pytania to najprawdopodobniej otrzymasz pozytywną decyzję 500+ na 500 złotych na każde Twoje dziecko.

W przypadku kiedy, na któreś z pytań padła inna odpowiedź nie znaczy to, że świadczenie Ci nie przysługuje. Myślę, że szczegóły, które opisuję poniżej rozwieją wątpliwości.

Kryterium dochodowe

Po pierwsze: Ograniczenie dochodowe dotyczy tylko świadczenia na pierwsze dziecko. Jeżeli staramy się o świadczenie 500 zł na drugie i kolejne dziecko to nie musimy przedstawiać i dokumentować naszej sytuacji dochodowej.

Po drugie: Ograniczenie wysokości dochodu na jednego członka rodziny wynosi 800 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 1200 zł. Kwoty te nie są jednak ustalone na stałe. Mogą się zmieniać w oparciu o aktualnie prowadzone badania przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Ocena będzie prowadzona co dwa lata.

Dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł.

Po trzecie: Co w sytuacji kiedy dochód w rodzinie się zmieni? O tym fakcie należy w terminie 14 dni powiadomić odpowiedni organ wypłacający pieniądze. Jeżeli wspomniany dochód będzie wpływał na warunki otrzymywania świadczenia to zostanie ono wstrzymane od następnego miesiąca po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu.

Jaka kwota?

500 zł netto czyli 500 zł na tzw. „rękę”.  Jest to kwota jaką otrzymasz miesięcznie 🙂

Kiedy wnioskować?

Wnioskować trzeba będzie co roku w okresie od 1 sierpnia do 31 października, a czas na jaki zostaną przyznane pieniądze to od 1 października do 30 września kolejnego roku.


Wyjątek stanowi rok wprowadzenia świadczenia tj. 2016

W roku 2016 wnioski można składać od 1 kwietnia do 31 października, a czas na jaki zostaną przyznane pieniądze to maksymalnie od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017. Maksymalnie ponieważ:

Data złożenia wniosku Czas na jaki zostaną przyznane pieniądze
od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 Od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017
od 2 lipca 2016 do 31 października 2016 od miesiąca wnioskowania do 30 września 2017


Gdzie i jak wnioskować?

Wniosek o wydanie decyzji 500+ składać należy w Urzędzie Miasta lub Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. Sposobów złożenia wniosku o 500 zł na dziecko jest kilka:


Fizycznie w urzędzie lub pocztą

Uzupełnij wniosek i złóż osobiście lub korespondencyjnie w urzędzie. Wraz z wnioskiem mogą być wymagane dodatkowe dokumenty.


Przez Internet - ePUAP

Przygotowano usługę elektroniczną. O tutaj -> Wniosek Rodzina 500+ <-

Uwaga!

Aby złożyć wniosek w ten sposób wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu zaufanego ePUAP. Ten drugi można zdobyć bezpłatnie (szczegóły).


Przez Internet - emp@tia

Należy założyć konto (jeśli się go nie posiada) i po zalogowaniu odszukać „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego”. Wszystko odbywa się tutaj -> emp@tia <-

Uwaga!

Aby złożyć wniosek w ten sposób wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu zaufanego ePUAP. Ten drugi można zdobyć bezpłatnie (szczegóły).


Przez Internet - PUE ZUS

Należy założyć konto (jeśli się go nie posiada) i po zalogowaniu odszukać zakładkę „Rodzina 500+”. Tam złożyć wniosek. Wszystko odbywa się tutaj -> PUE ZUS <-


Przez Internet - Bankowość elektroniczna

Sprawdź czy Twój bank udostępnia taką możliwość. Najlepiej szukać takich informacji na oficjalnej stronie banku lub infolinii.


Wniosek i dodatkowe dokumenty

Oprócz wniosku mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Wniosek znajdziesz tu -> Wniosek 500 plus <-

Jeśli składasz wniosek o 500+ na pierwsze dziecko:

 • Dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętych dochodów każdego pełnoletniego członka rodziny dotyczą roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy (okres zasiłkowy – oznacza to okres od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych).

  Wnioskując o 500+ w 2016 roku przed 1 października w dochodach brany jest pod uwagę rok 2014.

W niektórych sytuacjach są wymagane dodatkowe dokumenty:

 • jeśli jesteś rodzicem adoptowanego dziecka – dokumenty, które dotyczą adopcji dziecka
 • jeśli jesteś po rozwodzie albo separacji – prawomocne orzeczenie sądu o rozwodzie albo separacji
 • jeśli jesteś opiekunem prawnym dziecka – orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka
 • jeśli jesteś cudzoziemcem – karta pobytu
 • jeśli jesteś cudzoziemcem i nie jesteś obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii – zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji

Inne, często zadawane pytania:


Czy rodzice muszą być małżeństwem?

Nie. Wsparcie otrzymają także pary żyjące w związku nieformalnym. Jeżeli natomiast rodzice są po rozwodzie to o dodatkowe 500 zł może ubiegać się ten kto faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. W sytuacji w której rodzice mają tzw. naprzemienną opiekę nad dzieckiem to świadczenie zostanie rozdzielone po połowie (w innym przypadku 500 zł będzie dzielone proporcjonalnie na rodziców w stosunku do opieki sprawowanej nad dzieckiem).


Jak długo będzie wypłacane 500+?

Do ukończenia przez dziecko 18 lat nawet jeżeli dziecko w wieku 18 lat dalej się uczy nie zmienia to faktu, że w momencie ukończenia przez niego 18 lat świadczenie zostanie przerwane.


Co jeśli w okresie pobierania 500 zł na dziecko narodzi się kolejne dziecko?

Wtedy w dowolnym momencie należy złożyć wniosek o świadczenie na kolejne dziecko. Okres świadczenia będzie od miesiąca złożenia wniosku do 30 września.


Czy dodatkowe 500 zł będzie wliczane do dochodu rodziny?

Nie, nie będzie wliczane do dochodu. A więc jeżeli ubiegamy się o inne świadczenia: rodzinne, alimentacyjne czy zasiłki z pomocy społecznej to nie musimy uwzględniać tej kwoty jako dochodu.


Ile się czeka na decyzję 500+ i kiedy dostanę pieniądze?

Do ostatniego dnia miesiąca jeżeli wniosek był złożony do 10. dnia miesiąca oraz do ostatniego dnia kolejnego miesiąca jeżeli wniosek był złożony po 10. dniu miesiąca. Wyjątek stanowi wnioskowanie w okresie od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 – wtedy do 3 miesięcy od złożenia wniosku.


W jaki sposób pieniądze będą wypłacane?

Pieniądze mają być wypłacane przelewem na konto, za pomocą przekazu pocztowego lub w kasie urzędu.


Czy jeśli mieszkam poza granicami polski to 500 zł na dziecko mi się należy?

Rodzina, która przebywa poza granicami, otrzyma 500 zł, jeśli nie pobiera tam podobnego świadczenia.


Wszystko jasne? Po wszystkim daj znać czy się udało.

Aby zapoznać się z pełną treścią ustawy kliknij -> tutaj

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Pyśka

  Hej. Urodzilam corke w listopadzie 2016 roku. Na umowie mam dochod 1850 zl. Sama wychowuje corke. Jestem panna. Przysluguje mi 500+?

 • Kasia

  Mam pytanie. Na pierwsze dziecko pobieram 500 plus poniewaz jestem po rozwodzie i moj jedyny dochod to alimwnty na dziecko. Na dniach urodze drugie dziecko z konkubinem co z tym pierwszym dzieckiem??? Czy nadal bedzie dostawac 500plus???

 • Hiob

  Witam z jakiego okresu trzeba brać dochody starajac sie o 500+ na pierwsze dziecko? czy zawsze jest to ostatni pit? czy np ostatni miesiąc?

 • Dorota

  Proszę o informację, czy wymagana kwota 800 zł przypadająca na jednego członka rodziny w przypadku jednego dziecka jest kwotą brutto czy netto?

 • KASIA

  Witam. A co w przypadku gdy ojciec jest obcokrajowcem (Kanada) i pracuje, zarabia i rozlicza sie w innym kraju a matka jest Polką która rozlicza się w Polsce… jak wtedy składać wnioski… jak rozliczać dochody? Nie pobieramy jeszcze świadczeń na dziecko w innym kraju bo nie dostało jeszcze obywatelstwa… I trochę to jeszcze potrwa. Dziecko urodziło się w polsce. Czy możemy starać się o 500+? W drodze jest kolejne dzieco które urodzi się też polsce.

 • Martulka

  Witam mam pytanko czy mieszkajac z dzieckiem poza granicami kraju nie pracujac i nie pobierajac zadnych swiadczen na dziecko nalezy mi sie swiadczenie 500 plus z Polski?

 • IZABELA

  Witam,
  samotnie wychowuję trójkę dzieci w wieku 23,20 i 4 lata. 30.11.2016r straciłam pracę.
  czy dostanę 500plus?

  • Izo, odpowiedź znajdziesz w tekście, zapraszam do lektury 🙂

  • Katarzyna Szczerba

   Ten 20 i 23 może iść do pracy

 • Oliwia

  Witam czy jeśli nie jestem męzatką i nie mieszkam z ojcem dziecka ale jesteśmy razem i jest to nasze pierwsze dziecko a ja nie pracuję , to czy będą brane pod uwagę jego zarobki ?

 • Marta

  Witam, złożyłam wniosek 21 czerwca na drugie dziecko i do tej pory cisza. Dzwoniłam do opieki i karzą czekać. Co w tej sytuacji mam robić?

 • Bogumiła

  Jeśli mąż zmienił prace na lepiej płatną a mamy decyzję do września 2017r. odnoście pierwszego dziecka czy utracimy to świadczenie. Ja jako mama nie pracuje a licząc na osobę dochód męża przekroczymy próg o parę złotych. czy do września możemy dostawać te pieniądze czy razem z wzrostem zarobków 500+ zostanie nam zabrane?

 • Agnieszka

  witam, mam pytanie. Mąż pracuje tylko do 31 pazdziernika 2016r. Ja
  obecnie jestem na L4 z powodu ciąży. Mam dwoje dzieci. 500+ dostaję na
  drugie dziecko ponieważ mamy za wysokie dochody. Od 1go listopada bedą
  tylko moje dochody 2200zł. Mąż chce założyć firmę. Czy mogę po 31
  pazdziernika starac się o 500+ również na pierwsze dziecko. Czy dopiero
  po urodzeniu 3 synka w 2017r? Pozdrawiam

 • Agnieszka

  witam, mam pytanie. Mąż pracuje tylko do 31 pazdziernika 2016r. Ja obecnie jestem na L4 z powodu ciąży. Mam dwoje dzieci. 500+ dostaję na drugie dziecko ponieważ mamy za wysokie dochody. Od 1go listopada bedą tylko moje dochody 2200zł. Mąż chce założyć firmę. Czy mogę po 31 pazdziernika starac się o 500+ również na pierwsze dziecko. Czy dopiero po urodzeniu 3 synka w 2017r? Pozdrawiam

 • Pani X

  A co jeśli moja córka urodziła się w lipcu 2016 a ja nie jestem pełnoletnią osobą i nie mogłam złożyć takiego wniosku wcześniej. A dopiero 23 października moja babcia przez sąd ma zostać opiekunem prawnym. Czy dostanę 500+ i czy zostaną one wyrównane za te wszystkie miesiące czy dostaniemy tylko za jeden?

 • Justii

  Witam jeżeli mam przyznane 500+ na drugie dziecko a w maju 2017 urodzenia trzecie to za jaki rok muszę przedstawić dochód żeby dostać na cala trujke ??? Pozdrawiam

 • milka

  Witam, mam pytanie czy po urodzeniu dziecka wliczany w dochody jest urlop macierzyński i dochody partnera dobrze rozumiem?

 • Kasia

  Witam. Mam dwoje dzieci maz jest zagranica ( razem z dziecmi jestsmy na terytorium polski zameldowani i przebywamy na terytorium polski ) zlozylam wniosek na 500 + 27 kwietnia 2016 roku i do tej pory nie mam decuzji. Jak dlugo mam jeszcze czekac na decyzje?

  • Iza Staszkowian

   Witam jestem w podobnej sytuacji czy dostała już pani 500+na to drugie mi już 9miesiecy mija i nadal nic i nie wiem gdzie uderzyć żeby w końcu coś ruszyło w tej sprawie???

 • Joanna Kapitułka

  Witaj, urodze dziecko na początku listopada. Czy to oznacza że w tym roku nie mogę już starać się o 500+? Kiedy mogę złożyć taki wniosek? Pozdrawiam serdecznie!

  • Oczywiście jeżeli dziecko urodzi się po 31 października 2016 możesz w dowolnym momencie do 30. września 2017 wnioskować o 500+. Świadczenie zostanie przyznane a okres świadczenia będzie od miesiąca złożenia wniosku do 30 września 2017.

 • Aneta

  Witam jeśli mój dochód z pitu wynosi 50 801 zł a z tej kwoty 14688zł idzie na kredyt hipoteczny czy ma to jakiś wpływ na przeliczenia dochodu? Biorą to pod uwagę przy składaniu wniosku? Jest nas czworo.

 • Dominika

  Witam, jestem studentką w pierwszej ciąży aktualnie na utrzymaniu rodziców. Niestety ojciec dziecka nie jest obecny w naszym życiu, dlatego stąd taka moja sytuacja. Moje pytanie dotyczy tego, czy przysługiwać mi będzie 500+ jeśli nie pobieram żadnych dochodów w związku z brakiem pracy zarobkowej i nie mam możliwości przedstawienia dochodu? Byłabym wdzięczna za odpowiedź

 • kasia

  witam otrzymałam 500 + na pierwsze i jedyne dziecko jako samotna matka w woj. wielkopolskim..teraz sytuacja się zmienia i wyprowadzamy się do mojego partnera do woj. zachodniopomorskiego na razie jeszcze bez meldunku, ze wzdgledu na wyprowadzke zrezygnowałam z pracy za porozumieniem….czy muszę zgłosić to w MOPS-się? a jeśli już to zrobię to przeniosą to świadczenie w innym województwie, zabiorą czy będą na nowo rozpatrywać???

 • Monika

  Samotnie wychowuję 2 nieletnich dzieci. W maju wyjechałam na pracę sezonową do Francji by zarobić na podręczniki szkolne synom, pracowałam do 3 sierpnia. Wniosek złożyłam w kwietniu z zaznaczeniem wyjazdu w maju. Dotychczas nie otrzymałam odpowiedzi na wniosek, gdyż czekają na odpowiedź z Francji. Po powrocie nie otrzymałam także zasiłku dla bezrobotnych, który będzie mi wyrównany za kilka miesięcy (trwa także procedura administracyjna, która nie wiadomo ile potrwa). Aktualnie mam 600 zł alimentów i około 200 zł zasiłku rodzinnego. Dochód na osobę nie sięga nawet 300 zł. Czy nie ma możliwości wypłacenia mi na bieżąco zasiłku za kwiecień, gdzie miałam jasną sytuację, mając zasiłek rodzinny, alimenty 600 zł i zasiłek dla bezrobotnych utrzymywałam siebie i 3 synów? Pytanie dotyczy także wypłaty 500plus za sierpień i bieżące miesiące, czy naprawdę będąc teraz w Polsce, mając na utrzymaniu 2 synów i dochód niewiele ponad 200 zł na osobę muszę czekać kolejne miesiące? Czy nie jest to karanie matki za to, że zamiast liczyć na pomoc postanowiłam pieniądze na książki poprostu zapracować?

  • Oczywiście nie powinno tak być. Fakt, że postanowiłaś wyjechać do pracy, zarobić nie powinien tak krzywdząco wpływać na świadczenia jakie dostajesz i jakie powinnaś dostać. Dlatego Moniko, proponowałabym udać się do Urzędu i zapytać o te kwestie. Trzymam kciuki, że trafisz na miłą, fajną i zaradną osobę, która Ci pomoże. Powodzenia 🙂

   • Monika

    Prawdopodobnie, o ile w sposób prawidłowy zrozumiałam przepisy, za kilka miesięcy, gdy wyjaśnią okres mojej pracy we Francji, otrzymam przynajmniej na młodszego syna pieniądze. Podobnie jest z zasiłkiem dla osób bezrobotnych, który na czas wyjazdu zgłosiłam i uczciwie zawiesiłam. Chodzi mi jednak o to czy koniecznym jest, żeby wypłata za okres miesięcy takich jak kwiecień, sierpień i kolejne bieżące, gdy mam jasną sytuację, tzn, jestem w Polsce mam na utrzymaniu 2,3 dzieci i dochody w granicach 200-400 zł na osobę była odwlekana do czasu poukładania sobie spraw przez wszystkie urzędy. Moja sytuacja w tym czasie jest jak najbardziej przejrzysta. Wyjechałam by jak co roku z minimalnej krajowej nie brać kredytu na wyposażenie dzieci do szkoły. Za chwilę kupię dzieciom podręczniki oraz niezbędne przybory czy ubrania i zostanę bez jakichkolwiek środków finansowych, potem zmuszona sytuacją ponownie zostawię dzieci pod opieką najstarszego syna i wyjadę, bo nie będzie innego wyjścia, zataczając w ten sposób błędne koło. Program 500plus powinien pomagać a nie uczyć bezrobocia.

  • pan

   ja zlozylem wniosek 27 maja i za 2 dni mija termin 3 miesiacy na decyzje. do tej pory cisza, ani pieniedzy ani decyzji. pozdrowienia dla MOPS Koszalin

   • Monika

    ja złożyłam wniosek w kwietniu

 • emila

  Witam mam pytnie. Otrzymałam 500plus na pierwsze dziecko które samotnie wychowywałam ze wzgledu na dochód. Teraz jestem w zwiazku z innym mężczyzną i spodziewamy sie kolejnego dziecka (uodzi sie na koniec marca). Moje pytanie: czy jak złożę wniosek na drugie dziecko tamte pieniadze zostana wstrzymane? teraz na pewno przekroczymy próg dochodowy.

  • cynka

   Miałam bardzo podobną sytuację. Na pierwszego syna (Pawełka) otrzymywałam 500 + (jako samotna matka). Związałam się z nowym partnerem. 30 czerwca tego roku urodził nam się syn (Michał). Niedługo potem złożyliśmy wniosek na Michałka. Od dnia jego narodzin zostaliśmy potraktowani jako rodzina (Ja, partner, Pawełek i Michał). Ja bez dochodu, partner dobrze zarabia. No i zabrali mi te 500+ dla Pawełka gdyż partner zbyt duży dochód miał.

 • ojciec

  Witam, mam jestem ojcem po rozwodzie – w wyroku sadu jest określone miejsce zamieszkania córki przy matce – oboje mamy prawa rodzicielskie. Córka jednak mieszka cał yczas ze mną – złożyłem wniosek do MOPS wraz z orzeczeniem sadu o rozwodzie – pani w MOPS powiedziała że nie należny się 500+ ponieważ w orzeczeniu sądu jest określone miejsce zamieszkania przy matce. Czy jest z tego jakieś wyjście?

 • Karolina

  Mam pytanie. Urodziłam dziecko w lipcu, do kiedy muszę złożyć wniosek? Jest to moje pierwsze dziecko

  • Karolino, w dowolnym momencie. Najlepiej jak najszybciej 🙂

   • Łukasz

    A jak wyliczana jest kwota w pierwszym miesiącu? dziecko urodziło się 06.08, wniosek złożony 16.08. czy za sierpień przysługuje 500, czy proporcjonalnie liczone od daty urodzenia, czy od złożenia wniosku?

    • Tak, przysługuje za miesiąc sierpień. Kwota zostanie wyliczona od dnia urodzenia dziecka. W tym przypadku, aby ustalić wysokość świadczenia to 500 zł zostanie podzielone przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w miesiącu sierpniu. Otrzymana kwota zostanie pomnożona przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje czyli od dnia 06.08.Uzyskana kwota jest zaokrąglana do 10 groszy w górę.

     • Łukasz

      Dziękuję za odpowiedź Aniu:) Muszę się chyba zatem odwołać bo z tego co policzyłem wg tego algorytmu to wypłacili nam, ale licząc od daty złożenia wniosku.

 • swiadczenie

  PostWysłany: 09/08/2016, 19:45 Temat postu: Swiadczenie 500 Odpowiedz z cytatem
  Witam moja sytuacja wygląda tak w kwietniu skladalam wniosek 500+ na troje dzieci, do wniosku mąż złożył oświadczenie o wysokości dochodów za miesiąc kolejny po którym uzyskał dochód była to kwota 0 zł, gdyż założył działalność gospodarcza. Świadczenie zostało przyznane na całą trójkę dostalam taką decyzje, dzisiaj telefon z Mops żebym doniosla dochód netto za miesiąc w którym mąż uzyskał dochód był to czerwiec suma dochodu 16000, lipiec -5000, miesiące styczeń-maj 0 zl.Zatrzymano mi zasiłek rodzinny i świadczenie 500+ na pierwsze dziecko czy mieli do tego prawo? Gdy decyzje wczesniej wydano do przyszłego roku? Proszę o odpowiedz pozdrawiam.

 • Aga

  Witam jak złożyłam wniosek teraz 25lipca czy oni mi zrobią spłatę za te miesiące☺

  • Niestety nie. Czas był do 1 lipca, aby uzyskać pieniądze także za te wcześniejsze miesiące. Aga, teraz będziesz otrzymywać pieniądze od miesiąca wnioskowania do 30 września 2017.

 • Justyna F.

  Witam. Mam pytanie… w 2014 roku byliśmy z mężem bezrobotni zaś w 2015 roku w maju poszłam do pracy a mąż w lutym, mąż dostał umowy na okres próbny na miesiąc w kwocie najniższej krajowej ja również, mamy jedno dziecko, złożyliśmy wniosek na 500+ i dostaliśmy odmowę… czy słusznie?

 • Magda

  Mam dwójkę dzieci, w kwietniu złożyłam wniosek na drugie dziecko bo nie spełnialiśmy kryterium dochodowego. Niedługo jednak urodzę trzecie dziecko i dzieląc dochód na członków rodziny spełnimy kryterium 800 zł. Rozumiem, że będę mogła złożyć wniosek ponownie uwzględniając w nim pierwsze dziecko?

 • Marek

  Witam,
  Właśnie dostałem odmowę 500+, zarabiam około 1800 zł, mam na utrzymaniu siebie, dziecko i żonę, w 2014 roku bardzo mało zarabiałem, jeszcze mniej niż teraz ale w styczniu tego roku dostałem wypłatę 2800 zł gdyż zrobiłem mnóstwo nadgodzin i 500+ mi się nie należy bo biorą pod uwagę drugi miesiąc przepracowany w danej firmie, dodam, że od tego nieszczęsnego stycznia nie dostałem wypłaty wyższej niż 1800 zł, czemu ten jeden głupi miesiąc nas przekreśla?

  Ten kraj jest po prostu żałosny, jak zawsze bogaci będą bogatsi a biedni biedniejsi.

  • Marek spróbuj się jeszcze odwołać od decyzji, może akurat się uda. Powodzenia!

  • Beata Kabaczyńska

   witam mamy z mężem podobną sytuacje mąż pracuje w Anglii i wychodzimy w sumie na zero ale w 2014 nie było za wesoło zebrałam wszystkie dokumenty po konsultacji dwukrotnej z panią z urzędu gdy pojawiłam się po raz trzeci pani mi mówi że potrzebny mi jest jeszcze przeliczony na złotówki jeden miesiąc przepracowany przez męża jak to jest że ich nie interesuje utrata dochodu a uzyskanie musi być udokumentowane pomimo że nie nastąpił on w roku którego dotyczy wniosek pani ze startu mi powiedziała że nie ma co liczyć na 500 + ręce mi opadły nie wiem czy się w ogóle przymierzać dalej

 • pola

  jestem zatrudniona na czas nieokreślony od czerwca br. jest to moja pierwsza praca szybciej nie miałam żadnych dochodów a moje 1 dziecko mam urodzić w grudniu, z moim parterem żyjemy w nieformalnym związku nawet jeszcze razem nie mieszkamy, to co z dochodami za 2015 rok ?

 • Agata

  Witam . Złożylam wniosek o 500+ , jako samotna matka . Potrzebny był mój dochód z lutego . Zanim urodziłam .Dołączyłam go . tam było 1300 zł .Dostalam decyzje odmowna , poniewaz w 2014 roku pobieralam alimenty poniewaz sie uczylam zaocznie . Jak to mozliwe że wliczaja tamten dochod z 2014 roku do tego ktory mam teraz ? wyliczyli ze mam 913 zl na osobe. Urodzilam dziecko i nie dostane pomocy bo kiedys sie uczyłam . Czy tak powinno być ? pomocy

 • Kasia

  Prosze o szybka pomoc wnioskowalam o 500 na pierwsze dziecko gdyz moje dochody za 2014 jak i 2015 spelniaja kryteria 20 pazdziernika maz zmienil prace i dochod za listopad2015 przewyszsza kryterium dochodowe o 30zl na osobe na tomiast grudzien2015 dochod jest mniejszy rowniez na zaswiadczeniu od stycznia2016 do dnia dzisiejszego jest mniejszy dlaczego ten jeden miesiadz za ktory chca dochod nas przekresla

 • Kasia

  Witam mam pytanie maz zmienil prace w pazdzierniku kazano przynies dochod za listopad niestety na nasza niekorzysc jest on wiekszy niz w grudniu jaki rownierz do dnia dzisiejszego fla czego ten jeden miesiac przejresla mnie z dostania 500plus