1000 zł na dziecko/12 miesięcy (Kosiniakowe 2016)

„Kosiniakowe”, „1000 zł na dziecko”, „Nowe becikowe”, „12 tys. zł na dziecko”, „zasiłek rodzicielski” te wszystkie określenia, które funkcjonują określają nowy projekt, który ma wejść od 1 stycznia 2016 i ma na celu pomoc finansową dla dziecka.

Oczywiście dotychczasowe, jednorazowe becikowe z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł będzie dalej obowiązywać i obejmować wszystkich rodziców. Jeżeli szukasz informacji o jednorazowym becikowym zapraszam tu:

-> Jednorazowe 1000 zł na dziecko (Becikowe 2016) <- czytaj tutaj

Nowy projekt jest skierowany natomiast dla osób, które dotychczas nie mogły skorzystać z 12-miesięcznego macierzyńskiego. Do kogo konkretnie jest skierowane nowe świadczenie? Jak otrzymać taką pomoc? Gdzie się zgłosić? Jakie dokumenty dostarczyć? Poniżej specjalnie dla Ciebie przygotowałam odpowiedzi na wszystkie pytania.

Kto może otrzymać?

 • matka
 • ojciec
 • opiekun prawny/faktyczny
 • rodzic przyjmujący dziecko na wychowanie. w tym przypadku jednak zastosowano ograniczenie wiekowe dziecka  – ukończony 7 rok życia. W wyjątkowych przypadkach takich jak np. odroczony obowiązek pójścia do szkoły – ukończony 10 rok życia dziecka.

a w szczególności:

 • osoby bezrobotne
 • studenci
 • rolnicy
 • osoby nieubezpieczone pracujące na umowach o dzieło/zlecenie

a także:

 • rodzic, który pracuje i opłaca składki do ZUS, ale jego zasiłek macierzyński jest niższy niż 1000 zł. Taki rodzic otrzyma wyrównanie do 1000 zł. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na część etatu, a także pracujących na umowę zlecenie i przedsiębiorców.

Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzicielski?

Niestety Kosiniakowe, czyli to „Nowe becikowe” nie jest przeznaczone dla wszystkich. Z powyższego świadczenia nie mogą skorzystać:

 • osoby, które są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego z wyjątkiem osób, których zasiłek macierzyński jest niższy niż 1000 zł to taki rodzic otrzyma wyrównanie do 1000 zł.
 • osoby, które mają prawo skorzystania z podobnych świadczeń z tytułu urodzenia się dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy np. funkcjonariusze służb mundurowych.
 • Ważne! Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego to drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwał zasiłek rodzicielski.

02.01.2016 Update:

Wiele z Was pytało dlatego postanowiłam przedstawić dość częstą sytuację:

Co w przypadku kiedy ojciec pracuje np. na umowę o pracę, a matka nie? To czy przysługuje wtedy świadczenie czy nie?

Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków ze świadczenia rodzicielskiego skorzysta matka dziecka. Oczywiście jeżeli spełni podstawowy warunek czyli nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Drugim warunkiem jest właśnie, że drugi rodzic (tj. ojciec dziecka) nie korzysta z innych świadczeń (czytaj punkt wyżej) lub nie korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

Ale! Ale! Czytając podstawę prawną, a dokładniej Art. 35a. 2. dowiemy się, że:

2. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka w przypadku:
1) skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
2) śmierci matki dziecka;
3) porzucenia dziecka przez matkę

Stąd wynika, że (pomijając śmierć matki czy porzucenie przez nią dziecka):

Ojcu zasiłek macierzyński będzie przysługiwał przede wszystkim wtedy kiedy wcześniej matka miała do niego prawo.

Podobnie jest też z prawem ojca do zasiłku rodzicielskiego. Czyli podsumowując i odpowiadając na pytanie:

W takiej sytuacji jeżeli tylko ojciec nie pobiera innych świadczeń z racji urodzenia dziecka to zasiłek rodzicielski matce się należy.

Jaka kwota?

1000 zł miesięcznie. I co ważne! Brak kryterium dochodowego, a więc 1000 zł będzie wypłacane niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Nawet w sytuacji jeżeli w tym czasie rodzice podejmą pracę to nie stracą prawa do świadczenia. Zostanie ono jednak obniżone o połowę.

Przez jaki czas?

Czas wypłacania 1000 zł na dziecko będzie uzależniony od tego ile dzieci się urodzi:

 • 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 62 tygodnie przy bliźniakach,
 • 67 tygodni, jeśli urodzą się trojaczki,
 • 69 tygodni, jeśli urodzi się czwórka dzieci,
 • 71 tygodni, jeśli urodzi się pięcioro lub więcej dzieci.

Jak otrzymać?

Rodzic od momentu urodzenia się dziecka ma 3 miesiące na złożenie wniosku o powyższe świadczenie. Jeżeli taki wniosek złoży w późniejszym terminie to świadczenie będzie wypłacane od momentu złożenia pisma, a więc wtedy straci te kilka miesięcy. W momencie składania wniosku musi mieć ze sobą akt urodzenia dziecka. Akt uzyskuje się po zarejestrowaniu dziecka w USC. Odnośnie rejestracji dziecka w USC pisałam jakiś czas temu tutaj.

Wniosek o 1000 zł na dziecko

Wnioski można będzie składać tradycyjnie w urzędzie lub drogą elektroniczną na portalu „Emp@tia” pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl. W przypadku wyboru drogi elektronicznej do podpisania wniosku niezbędne będzie posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego lub bezpłatnego tzw. Profilu zaufanego ePUAP.

Czy można stracić na Kosiniakowym?

Niestety niektórzy mogą stracić jeżeli będą ubiegać się o 1000 zł na dziecko. Kto dokładnie?

 1. Rodzice, którzy są zarejestrowani w UP jako bezrobotni z prawem do zasiłku, stracą status bezrobotnego i jednocześnie otrzymywane świadczenie z Urzędu Pracy. Nie zostaną jednak pozbawieni prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.
 2. Rolnicy nie otrzymają jednorazowego zasiłku macierzyńskiego, który wypłaca KRUS
 3. Studenci, którzy pobierają stypendium socjalne. 1000 zł na dziecko zostanie doliczone do ich dochodu.
 4. Rodzice, którzy korzystają z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej i pobierają stamtąd świadczenia mogą je stracić w sytuacji jeżeli dodatkowy 1000 zł na dziecko przekroczy ich próg kryterium dochodowego.

Urodzony w 2015? Ważna informacja:

Rodzice, których dziecko pojawiło się na świecie jeszcze w 2015 roku, pomimo iż nowe świadczenie wchodzi w życie od 2016 roku, mogą się starać o powyższe świadczenie. Z zastrzeżeniem, że zostanie ono wypłacane przez okres do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Najlepiej zobrazuje to przykład:

dziecko urodziło się 01.11.2015 to rodzice mogą pobierać świadczenie przez okres 10 miesięcy.

Aby zapoznać się z pełną treścią ustawy kliknij -> tutaj

Nie zapomnij też o -> 500 zł na dziecko (Rodzina 500 Plus) <-

Pamiętasz, że świeżo upieczonemu tacie też należą się uprawnienia?
Tutaj przypominam -> Jak załatwić urlop ojcowski lub tacierzyński <-

Co myślisz o nowym świadczeniu? Skorzystasz?

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Aneta

  Witam, czy jeśli pobieram kosiniakowe mogę założyć jednoosobową działalność gospodarczą nie tracąc przyznanego już kosiniakowego?

 • Betis

  Czy w przypadku gdy maz mnie ubezpiecza bym mogla orzystac z nfz przysluguje nam kosiniakowe?
  Jakie sa to swiadczenia? Czy wtedy bd mogl brac urlop okolicznosciowy tzn opieke? Czy bd mogl wziac opieke 14dni na opieke nad nami ? Czy bedzie mogl skorzystac z urlopu ojcowskiego wychowawczego rodzicielskiego?

 • Marlena Zakrzewska

  Witam. Jestem osobą bezrobotną, ktorej przysługuje prawo do zasiłku. Oczywiście od wrzesnia pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Na koniec ssierpnia urodziłam synka i dostaje z gminy 1000zł tzw. Kosiniakowego.. Oczywiście nie mogę dostawać tych dwóch świadczeń jednocześnie. Dlatego to co dostaję z UP muszę zwracać do gminy. Tą różnicę. Przez co.. co miesiąc zwracam kwotę brutto zasiłku dla bezrobotnych a nie netto, którą dostaje więc nie mam pełnego 1000zł miesięcznie, skoro nie łączą się. Dostaję o 60 zl mniej. Przez pół roku jest to kwota 360 zl. Wychodzi mi 60 zl mniej … a ktoś kto ma macierzyński poniżej 1000 zl dostaje wyrownanie. Czemu ? W tej sytuacji czuję sie poszkodowana.

 • PAndollina Evv

  A czy któreś z was przyznali kosiniakowe , jeżeli maz pracuje za granicą?jesli tak to ile czekałyscie na decyzje lub jaki odpowiednik wam się nalezał z niemiec jeżeli nie dostałyście kosiniakowego,ja czekam na decyzje już 3 miesiąc i cisza

 • Talaa

  Jeśli nie jestem pełnoletnia i urodze dziecko to też mogę złożyć taki wniosek?

  • Joanna

   Jesli jestes nie pelnoletnia to prawnym opiekunem zostanie ktos inny np twoja mama . i to ona bedzie mogla sie ubiegac o rozne swiadczenia nie Ty 🙂

 • Kasia

  A co jeśli nie przysługuje mi becikowe bo u lekarza byłam po 10 tygodniu ciąży, pracuje na umowę o pracę na czas określony do maja a później umowa nie będzie przedłużona, moje ubezpieczenie to tylko zdrowotne więc nie dostanę nic za tzw „urodzenie dziecka ” a na dodatek moje wynagrodzenie jest jedynym stałym dochodem w domu które wynosi około. 500 zł na osobę. Mąż jest ubezpieczony w Krusie. To nasze pierwsze dziecko. O jakie świadczenia i gdzie możemy się starać ?

 • Grażyna Młynik

  Czy ojciec dziecka który nigdzie nie jest zarejestrowany może ubiegać się o świadczenie? Ja jestem zatrudniona na umowę o pracę, jestem obecnie na macierzyńskim. To nasze drugie dziecko.

 • Edyta

  Mam pytanie… W sytuacji kiedy: matka jest bezrobotna zarejestrowana w UP, ojciec dziecka pracuje na etacie, na pierwsze dziecko rodzice dostaja swiadczenie 500+, drugie dziecko przyjdzie na świat w listopadzie… I teraz przejdę do sedna. Matka będzie otrzymywać kosiniakowe. Czy owe 1000 zł kosiniakowego wlicza się do dochodu (w tym przypadku wypłata netto ojca), który jest brany pod uwagę przy świadczeniu 500+ na pierwsze dziecko?
  Będę wdzięczna za odpowiedź! 🙂

  • Agata

   Tak,1000 zł jest wliczany do dochodów przy przyznawaniu 500+

 • Agata

  Jaka jest podstawa prawna tego, że po podjęciu pracy w trakcie pobierania kosiniakowego powinno otrzymywać się połowę świadczenia? Ja podjęłam pracę 6 miesięcy po porodzie i po zgłoszeniu tego w urzędzie zabrano mi całość.

 • Ewelina Papuga

  Witam mam rente rodzinna po ojcu w krus i jestem ubezpieczona w krus. Czy mam prawo do kosianikowego z krus?

 • Kamila Wandulska

  Witam. Jestem w ciąży, mój chłopak pracuje za granicą i tam będzie pobierał rodzinne. Czy należy mi się 1000 zl przez 12 miesięcy ? Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

 • Agnieszka Lipka

  Witam jeżeli jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w up bez prawa do zasiłku mogę składać wniosek o te świadczenie?

 • Agnieszka

  Witam. Ja tak jak każdy z was zaglądający na takie strony jak ta,

  również długi czas borykałem się z problemem bezrobocia, wizją nędznej
  przyszłości aż któregoś zwykłego dnia spotkałem osobę która odmieniła
  moje życie o 180 stopni. Choć na początku byłem sceptycznie do tego
  nastawiony i ciężko było mi uwierzyć w to co słyszałem. Chciałbym
  pokazać takim niedowiarkom jakim byłem na początku ja, jak również
  osobom które próbowały już wielu rzeczy w swoim życiu, również tym
  którzy mają już wiele ale chcą od życia czegoś więcej. Pokażę i nauczę
  was jak można zarabiać jak normalni cywilizowani ludzie na świecie.
  Musicie tylko dać szansę sobie pomóc, tak jak kiedyś mi ktoś pomógł.
  Pomogę każdemu. Oto mój email. modaitaly@wp.pl

 • Ania

  Witam.
  Mam takie pytanie. W Internecie jest napisane, że od 2016 r.miała wejść w życie ustawa o zasiłku macierzyńskim dla bezrobotnych. Na forum wyczytałam, że niektóre mamy dostaję ten zasiłek.
  Zbyt głośnio nie ma o tym w mediach i Internecie.
  Jestem w 3 miesiącu ciąży, partner ma umowę o pracę, a ja jestem zarejestrowana w bezrobociu, bez zasiłku.
  Czy ten zasiłek macierzyński dla bezrobotnych istnieje naprawdę? Gdzie trzeba założyć wniosek, kto się tym zajmuje? Jak to w ogóle wygląda?
  Proszę o odpowiedź, bo nie wiem czy warto ubiegać się o ten zasiłek?
  Pozdrawiam.

  • Aniu być może masz na myśli właśnie powyższe kosiniakowe czyli zasiłek wypłacany przez 12 miesięcy dla bezrobotnych mam. W powyższym tekście masz wszystkie informacje jak go zdobyć.

 • Madzia Mak

  Witam. Jestem w ciazy obecnie w 12tygodniu i mam pytanie czy do tego calego Kosiniakowe jest potrzebne tak jak do becikowego zadwiadczenie ze ciąza zostala stwierdzona do 10tygodnia?

  • Patka

   Nie do tego nie potrzeba tylko taki przepis jest odnosnie becikowego

 • Ula

  Witam
  Jestem w ciąży. Wychowuje niepełnosprawnego syna i otrzymuje na niego świadczenie pielegnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny łącznie w kwocie 1559 zł. Mąż prowadzi działalność gospodarczą. Moje pytanie: czy otrzymam po urodzeniu dziecka zasiłek macierzyński tzw kosiniakowe? Bo już zgłupialam i nie wiem sama …
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 • Marzena

  Witam mam pytanie, ja nie pracuje jestem zajestrowana w Urzędzie Pracy, mój chłopak a ojciec przyszłego dziecka ma swoją firmę jednoosobowa czy w takim razie należy mi się 1000 przez rok, czy może pobrać z tytułu urodzenia dziecka pieniędza czy nie?

 • Marta

  W tej chwili otrzymuje kosiniakowe, dodam że nigdzie nie jestem zatrudniona. Jeżeli w tej chwili podejmę pracę na umowę zlecenie nadal będzie mi przysługiwać ten dodatek ?

  • nikola

   Ja jestem przykladem ze beda chcieli odebrac swiadczenie rodzinne (kosiniakowe). Pracowalam 3 dni w grudniu, zglosilam to do MOPSU (teraz okazalo sie to zbedne bo nie dostalam pieniedzy za ta prace ani nie bylam zgloszona do ZUSU, ale w chwili pisania oswiadczenia w MOPSIE tego nie wiedzialam) i dzis przyszlo pismo ze uchylaja mi swiadczenie i bede musiala oddac pieniadze ktore dostalam od momentu podjecia pracy. Dzis pisze odwolanie, bo nie zgadzam sie z decyzja. Malo tego przed podjeciem pracy , urzedniczka MOPsu powiedziala mi ze moge pracowac!

 • Gosia

  Witam. Mam pytanie. Bo teraz pracowałam na umowę zlecenie na czas nieokreślony i zamknęli działalność i tym samym dali mi wypowiedzenie z pracy z dniem 31.01.2017r., a datę porodu mam na 19.02.2017r. Do tego czasu mam L4, za które będzie płacić mi ZUS. Jednak powiedzieli mi, że macierzyńskiego nie otrzymam od nich, ponieważ nie jestem już przez nich pojmowana jako osoba pracująca. W GOPSie powiedzieli mi, że kosiniakowe też mi się nie należy, ponieważ przez nich jestem pojmowana jako osoba pracująca i czy to prawda, że mają prawo odmówić mi w GOPSie tego świadczenia. Poród tuż tuż a ja się boję, że zostanę bez środków do życia.

 • Asia

  Witam,mam pytanie od czerwca mam zawieszoną działalność teraz w styczniu będę rodzić i czy muszę mieć działalność zamkniętą żeby dostawać ten 1000 czy nie ma znaczenia czy zawieszona czy zamknięta ?

 • Amelia

  Witam. A czy jeśli ja jestem zatrudniona na umowę o dzieło a mój mąż na umowę o pracę to mogę się ubiegać o to świadczenie?

 • Sara

  A co z osobami ktore pobieraja rente z ZUSu? Czy takim osoba nalezy sie takie swiadczenie?

  • dominika

   też szukam odpowiedzi na to pytanie ??!!

 • asiunia0812

  Czy jesli mam umowe do dnia porodu to po porodzie moge sie starac o Kosiniakowe?

 • Justyna Wójcik Banecka

  Mam pytanie, jak długo czekaliscie na decyzję? Dodam że mój mąż pracuje w Niemczech. Oczywiście w DOPS z Wrocławia nie są w stanie mi powiedzieć jak to długo będzie trwało, czekam już miesiąc. Oczywiście jestem bez dochodów i nikogo to nie interesuje bo oni mają czas.

  • Kasia

   Po co ta ironia. Mają tyle wniosków, że raczej czeka się dłużej niż miesiąc. Poza tym, dops posługuje się trochę innymi przepisami. jeżeli nie pracujesz, to Niemcy będą wypłacać świadczenia. Wtedy poczekasz jeszcze dłużej.

   • Ewa

    Mam do Ciebie pytanie. Bo ja czekam już na kosiniakowe (mąż pracuje w Niemczech) 6 miesięcy. Jeśli okaże się, że jednak świadczenia przysługują mi w Polsce, to wypłacą zaległą kwotę od dnia złożenia wniosku, ale co w przypadku, gdy jakimś cudem stwierdzą, że w De mi się należy? Czy twedy też będą liczyli od dnia złożenia wniosku, czy te pieniądze z kosiniakowego i 500+ przepadają mi przez ten czas ustalania?

  • Asia

   Ja czekam ponad rok i ani widu ani slychu. Rops przekazal moj wniosek do Niemiec w maju 2016 i do dzisiaj cisza. Nie mam juz sil do tych urzedow, nie mam pojecia jak uzyskac odp z niemieckiego urzedu, a Rops umywa rece wniosek odeslali i tyle.

   • Justyna Banecka

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi postępowań w sprawie indywidulanych wniosków o świadczenie wychowawcze. Należy jednak zwrócić uwagę na istotne kwestie, dotyczące stosowania regulacji unijnych, w przypadkach, w których członkowie rodziny podlegają ustawodawstwu dwóch różnych państw członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii. Tak więc w sytuacji, zamieszkania/zatrudnienia członka rodziny (rodzica dzieci) w innym państwie członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii mają do wniosku o świadczenie wychowawcze, przewidziane w przepisach ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a sprawę prowadzi działający z upoważnienia marszałka województwa regionalny ośrodek polityki społecznej (w przypadku mieszkańców województwa dolnośląskiego – Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu).
    Zasady, dotyczące uzyskiwania świadczeń rodzinnych w państwach członkowskich w przypadkach, kiedy zachodzi koordynacja zostały określone przepisami unijnymi tj.: rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. oraz rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. W myśl art. 67 rozporządzenia 883/2004 osoba jest uprawniona do świadczeń rodzinnych zgodnie z ustawodawstwem właściwego państwa członkowskiego, włącznie ze świadczeniami dla członków rodziny (dzieci), którzy zamieszkują w innym państwie członkowskim. Jednocześnie zgodnie z zasadami pierwszeństwa w przypadku zbiegu praw do świadczeń, które określone zostały w art. 68 ww. rozporządzenia, kolejność pierwszeństwa do wypłaty świadczeń rodzinnych określana jest na podstawie miejsca/państwa zatrudnienia oraz zamieszkania.
    Reasumując:
    – w sytuacji, gdy jedno z rodziców jest zatrudnione w innym państwie członkowskim, a dzieci zamieszkują z niepracującym rodzicem w Polsce, wówczas pierwszeństwo do wypłaty świadczeń rodzinnych ma państwo zatrudnienia,
    – w sytuacji, gdy rodzice wykonują działalność zawodową w dwóch różnych państwach członkowskich, wówczas pierwszeństwo do wypłaty świadczeń ma państwo, w którym zamieszkują dzieci.
    Państwo mające pierwszeństwo wypłaca pełną kwotę świadczeń rodzinnych (po spełnieniu kryteriów przewidzianych w jego ustawodawstwie), natomiast drugie zainteresowane państwo wypłaca dodatek dyferencyjny – różnicę – w przypadku, gdy kwota świadczeń w tym państwie przewyższa kwotę świadczeń w pierwszym państwie. Tym samym, w przypadku zastosowania powyższych regulacji unijnych świadczenia rodzinne (w tym świadczenie 500+) wypłacane są przez ustawodawstwo państwa pierwszeństwa.
    Postępowanie w sprawach, w których ma zastosowanie nie tylko ustawodawstwo polskie, ale również unijne, jest wieloetapowe i rozbudowane. Od momentu wpływu sprawy z organu właściwego (gminy) do Urzędu Marszałkowskiego, prowadzący postępowanie DOPS ma co najmniej 2 miesiące na ustalenie koordynacji. Konieczne jest w takim przypadku zgromadzenie informacji, niezbędnych do wydania rozstrzygnięcia również z instytucji drugiego państwa członkowskiego. W myśl przepisów unijnych odpowiedź na zapytanie instytucji innego państwa powinna zostać udzielona w terminie 3 miesięcy. Ponadto w sytuacji skomplikowanej, w której istnieje potrzeba zebrania dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień – po uprzednim powiadomieniu strony – termin załatwienia sprawy może zostać wydłużony.
    Jednocześnie informuję, że postępowanie w sprawie wniosku o świadczenie wychowawcze powinno być prowadzone w oparciu o wyżej wskazane przepisy prawa oraz Kodeks postepowania administracyjnego – w terminach tam określonych.
    Wszelkie informacje odnośnie toczącej się sprawy osoba zainteresowana może uzyskać wyłącznie w organie prowadzącym postępowanie – na podstawie art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego przysługuje prawo czynnego udziału w postepowaniu na każdym jego etapie.
    Ewentualną skargę na bezczynność gminy lub Urzędu Marszałkowskiego, rozumianą jako opieszałość, można wnieść do właściwego terenowo Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
    Jak wspomniano na wstępie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi postępowań w indywidualnych sprawach, dlatego udzielono Pani ogólnych informacji, dotyczących stosowanych w sprawach świadczeń rodzinnych zasad. Jednocześnie informuję, że na bieżąco aktualizowane informacje na temat Programu „Rodzina 500+” w UE, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdują się na stronie MRPiPS pod adresem:
    Ja dostalam taka odpowiedź z ministerstwa. Może się przyda. Jak dostalam pismo z DOPSu to mam tam adres gdzie do Niemiec wysłali pismo i maja niby dwa miesiące na odpowiedź. Jeśli nie dostanę żadnej informacji to moj mąż tam zadzwoni i się dowie co i jak.

 • Kamila kkkk

  Czy mając rentę rodzinna i będąc studentka należy mi się 1000 zł.

 • Agata

  Pobieram to świadczenie na dziecko urodzone w grudniu ubiegłego w roku. W październiku tego roku urodziłam kolejne i świadczenie na to dziecko nakłada się jeszcze z tym poprzednim. Czy macie państwo jakieś informacje jak będzie to wypłacane? Czy otrzymam je dopiero gdy skończę poprzednie z wyrównanie czy bez? Czy mogą one się na siebie nakładać? Czy jedno z dzieci zostanie pozbawione zasiłku do czasu ukończenia poprzedniego?

 • monika

  Witam 😉
  mam pytanie dotyczace pobierania kosiniakowego. Jestem studentką. W sierpniu urodzilam synka od pazdziernika pobieram kosiniakowe, w pazdzierniku zlozylam wniosek na uczelni dotyczacy stypendium naukowego za dobre wyniki w nauce.mam dosyc wysoka srednia wiec chcialam skorzystac z takiej mozliwosci i zlozyc wniosek , obecnie czekam na decyzje w tej sprawie .Chcialabym zapytac czy to ze otrzymuje kosiniakowe moze byc przeszkoda w otrzymaniu stypendium naukowego ? Lub jezeli to stypendium otrzymam to czy to 1000 zl zostanie mi odebrane ? Czytalam w internecie lecz w takim przypadku nie ma w ogole informacji , pisze jedynie o stypendium socjalnym ktore jest zalezne od dochodu ..a jakby na to nie patrzec stypendium naukowe jest za nauke. Bardzo prosilabym o odpowiedz ..dziękuje i pozdrawiam serdecznie

 • Nikola

  Oni splacaja os dnia narodzin czy od dnia złożenia wniosku?

 • agata

  Witam, mam pytanie czy jeśli mój mąż pracuje w służbach mundurowych, a ja jestem osobą bezrobotną również mogę liczyć na przyznanie”kominkowego”? Ani ja ani mąż nie pobieramy żadnego świadczenia z na starsze dziecko.Spotkałam się właśnie z informacjami,że służby mundurowe nie są objęte tą ustawą

 • Agata Piwowar

  Witam,
  czy kosiniakowe wyklucza sie z kindergeldem, ktore otrzymam z racji tego, ze maz pracuje w Niemczech? Orientuje sie ktoś? 🙂 doczytałam, ze nie dotyczy jeśli ojciec pobiera inne świadczenie z racji urodzenia dziecka ale czy w tym przypadku, jeśli z innego państwa to także?

 • Suzanna Sobkowicz

  Czy należą mi się kosianikowe jak się uczę zaocznie w szkole ?

 • anja104

  Witam.Czy dobrze zrozumialam artykuł? Jestem zatrudniona na czas nieokreślony, obecnie na rocznym macierzyńskim od 10maja br. Po,chciałabym urlop wychowawczy. Czy należy się „kosiniakowe” ?czy raczej nie?

 • jmk

  Witam. Nie jestem pewna swojej sytuacji. Przez 2 lata pracowałam na umowę zlecenie u jednego pracodawcy, teraz wspaniałomyślnie dał mi umowę o pracę na 1/2 etatu na czas nieokreślony, oczywiście na umowie najniższa krajowa. Narzeczony pracuje na umowę o pracę na cały etat. Więc chcąc iść na macierzyński dostawałabym 600 zł z groszami, czy ZUS dopłaci mi do tego 1000 ?

 • adriana

  Witam. Czy dostane kosiniakowe jezeli jestem opiekunka dziadka i mam 520zl miesiecznie i oplacane skladki do ZUSu
  ???

 • Angelika Listopad Mąka

  Arykuł zamieszczony na tej stronie??? bo szczerze nic nie rozumiem

 • Angelika Listopad Mąka

  Witam. Jestem w ciązy, dziecko urodzi sie w przyszłym roku czyli 2017. Ja nigdzie nie pracuje, ani nie jestem zarejestrowana do UP, Mąż ma umowe o prace na czas nieokreslony, i jestem podpieta pod jego ubezpieczenie zdrowotne, abym mogła korzystac z NFZ. Czy w takiej sytuacji otrzymam macierzynskie 1000zł miesięcznie??

  • karol

   Wystarczy przeczytać artykuł

   • Angelika Listopad Mąka

    Jesli chodzi o artykuł z tej strony to zadnej odpowiedzi nie wywnioskowałam. I nie umiem odpowiedzic na moje zapytanie. Pozdrawiam

    • karol

     to chyba słabo się wczytujesz. w różowej ramce jest: „Co w przypadku kiedy ojciec pracuje np. na umowę o pracę, a matka nie? To czy przysługuje wtedy świadczenie czy nie?” i pod koniec tej ramki: „W takiej sytuacji jeżeli tylko ojciec nie pobiera innych świadczeń z racji urodzenia dziecka to zasiłek rodzicielski matce się należy.”. O innych świadczeniach masz nad ramką drugi podpunkt. Nie dziękuj. Tylko ćwicz czytanie ze zrozumieniem ;-P

     • Angelika Listopad Mąka

      Tok podziekuje:) juz teraz to widze

     • Betis

      Jakie sa to swiadczenia? Czy wtedy bd mogl brac urlop okolicznosciowy tzn opieke? Czy bd mogl wziac opieke 14dni na opieke nad nami ? Czy bedzie mogl skorzystac z urlopu ojcowskiego wychowawczego rodzicielskiego?

 • Kate

  Jestem zatrudniona na umowe o pracę a mąż jest rolnikiem. Za 3 tygodnie urodzę drugie dziecko, czy mąż może dostać kosiniakowe?

 • Suzanna Sobkowicz

  Witam czy jak się uczę zaocznie czy mam prawo również dostać to świadczenie rodzicielskie? Dostałam dezycje z mopsu że nie należy mi się z 5 ego względu że osobiście nie będę mogła opiekować się dzieckiem w dniu szkoły. Czy jeżeli się odwołać i przyznają mi świadczenia to zwrócą mi za poprzednie miesiące od urodzenia dziecka? .co robić.

 • Zuzanna

  Witam. Jestem w ciąży. Nie pracuje i nie jestem zarejestrowana w UP. Mój narzeczony pracuje na umowe o pracę. Czy dostanę to 1000zl przez rok?