Detektor tętna płodu – domowe KTG + Konkurs!

Co czułaś kiedy pierwszy raz usłyszałaś bicie serduszka Twojego dziecka? Niby zwykła wizyta u ginekologa, badanie USG, ale założę się że byłaś wzruszona. O tak! Takie chwile potrafią rozczulić nie tylko przyszłą mamę, ale także dumnego tatę. Bijące serduszko to potwierdzenie, że w Twoim brzuchu rozwija się nowe życie, mały człowiek, którego niedługo powitasz na świecie.

Jednak takie badanie ma za zadanie nie tylko dostarczyć wielu emocji przyszłym rodzicom, ale przede wszystkim sprawdzić czy maluszek rozwija się prawidłowo. I pomimo tego, że czasami pojawia się w Tobie większe pragnienie chłopca czy dziewczynki to jednak gdy na szali jest zdrowie dziecka to wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Dlatego w czasie ciąży robisz mnóstwo badań, co chwilę odwiedzasz lekarza bo chcesz mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jednym z kluczowych badań wykonywanych chyba najczęściej podczas ciąży jest badanie podczas którego sprawdzane jest tętno płodu. I właśnie na bijące serduszko dziecka chcę Ci dzisiaj zwrócić uwagę.

Dlaczego tak ważne jest monitorowanie tętna płodu?

Nieprawidłowe tętno zarówno za wysokie jak i za niskie może nieść za sobą duże zagrożenie dla życia dziecka. Co to oznacza?

Prawidłowe tętno płodu mieści się w granicach
110-160 uderzeń na minutę.

Czyli jest dużo wyższe niż u dorosłej osoby, u której tętno mieści się w granicach 60-90 uderzeń na minutę. Jeżeli u maluszka tętno spadnie poniżej 110 oznacza to, że najprawdopodobniej dziecku brakuje tlenu i może to być spowodowane np. owinięciem się pępowiny wokół szyi. Przyczyną niskiego tętna może być również przedwczesne odklejenie się łożyska. Jeżeli natomiast obserwujemy niskie tętno podczas trwającej już akcji porodowej to może to być tzw. objaw Gaussa czyli odruchowy spadek tętna w odpowiedzi na ucisk główki. Wysokie tętno powyżej 160 uderzeń na minutę może świadczyć o nadczynności tarczycy u mamy, infekcji czy gorączce. Może być także spowodowane stresem, paleniem papierosów bądź zakażeniem wewnątrzmacicznym. Oczywiście wszelkie nieprawidłowości powinny być od razu konsultowane z lekarzem!

Czy zawsze wahania tętna płodu są groźne?

I tutaj pierwsza podstawowa zasada. Interpretacją tętna płodu zajmuje się lekarz i proponuję nie próbować zastępować go w tej roli. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach wujek Google jest jednym z najpopularniejszych lekarzy pierwszego kontaktu, ale w tym przypadku myślę że nie ma co na nim polegać. Zapytasz dlaczego? Dlatego, że wahania tętna nie koniecznie muszą być spowodowane czymś złym. Tak jak i Ty inne masz tętno kiedy śpisz, a inne kiedy wbiegasz po schodach. Warto o tym pamiętać kiedy będziesz mieć możliwość samodzielnego posłuchania tętna dziecka np. za pomocą domowego detektora tętna płodu.

Jakie są sposoby badania tętna płodu?

Najpopularniejszą metodą sprawdzenia tętna dziecka jest badanie USG oraz wykonywane zazwyczaj pod koniec ciąży badanie KTG. Obydwa te badania wykonywane są przez lekarza lub położną. Dzisiaj jednak chciałabym się skupić na coraz bardziej popularnej metodzie badania tętna płodu za pomocą domowego detektora tętna płodu.

Czym jest domowy detektor tętna płodu?

To urządzenie medyczne, które w domowym zaciszu umożliwi Ci stały kontakt z nienarodzonym jeszcze maluszkiem. Urządzenie to w wielu państwach Europy jest traktowane jako niezbędny gadżet każdej przyszłej mamy i powoli również staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Detektor umożliwia słuchanie serduszka dziecka już od 12 tygodnia ciąży aż do porodu. Mało tego, nie tylko Ty możesz wsłuchiwać się w dźwięki bicia serca, ale także możesz umożliwić to ojcu dziecka, starszemu rodzeństwu czy przyszłym dziadkom.

Jak to działa i czy jest bezpieczne?

Detektor tętna płodu wykorzystuje efekt Dopplera, który polega na zmianie częstotliwości i długości fal docierających do odbiorcy (stąd urządzenia te zwane są również dopplerami). Co ważne, używanie detektora jest bezpieczne zarówno dla zdrowia mamy jak i dziecka. W Europie czuwa nad tym Komitet do Spraw Bezpieczeństwa powołany przez towarzystwa ultradźwiękowe, zaś w USA American Institute of Ultrasound i Medicine (AIUM). Obowiązują normy określające bezpieczną dawkę ultradźwięków określane przez FDA (Food and Drug Administration Center for Devices and Radiological Health).

  • Dlatego poleca się używać tylko urządzeń posiadających certyfikat bezpieczeństwa CE oraz deklarację zgodności z dyrektywą 93/42/EEC dla wyrobów medycznych.

Jak używać domowego detektora tętna płodu?

Te domowe dopplery używa się bardzo łatwo. Tętno mierzone jest za pomocą sondy pomiarowej, która w przypadku detektorów do użytku domowego jest zintegrowana z resztą urządzenia. Po nałożeniu żelu i włączeniu urządzenia już można sprawdzać tętno. Wiele z tych urządzeń posiada wyjścia słuchawkowe. Niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności takie jak możliwość nagrywania tętna dziecka lub uwaga! tętna mamy. To drugie część mam wykorzystuje później w okresie noworodkowym aplikując maluchom jako zastrzyk poczucia bezpieczeństwa 🙂

Dla kogo jest domowy doppler?

Wiele kobiet w ciąży często zastanawia się „jak tam z maluchem” kiedy przez dłuższy czas nie czują ruchów dziecka. Tak mogą martwić się przyszłe mamy szczególnie w początkowych tygodniach od momentu kiedy w ogóle poczuły pierwsze ruchy dziecka – czyli w okolicach 20 tygodnia ciąży. W tym okresie ruchy są bardzo słabe mogą być mało odczuwalne. A przecież czasem dziecko też śpi i wtedy w ogóle nie „kopie”. Z kolei pod koniec ciąży kiedy bobas ma bardzo mało miejsca jego ruchy też mogą być ograniczone. Tym mamom detektor daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa ponieważ w każdej chwili mogą przyłożyć urządzenie i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Według zasady:

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!

Jeżeli możesz odłożyć zamartwianie się na bok i w kilka chwil rozwiać wątpliwości jakie chodzą Ci po głowie to myślę, że sama znasz odpowiedź na pytanie czy domowy doppler jest dla Ciebie. I w końcu możesz stworzyć niepowtarzalną pamiątkę. Bicie serduszka swojego dziecka możesz nagrać i puścić do posłuchania swoim najbliższym. Możesz również nagrać na płytę, schować do szuflady i za kilka lat posłuchać i powspominać ten magiczny czas. W dodatku te małe urządzenia, które z powodzeniem można zmieścić w torebce nie są drogie. Koszty są rzędu jednej wizyty u dobrego ginekologa. Ale żeby była jasność: używanie detektora tętna płodu nie może zastąpić jakiejkolwiek wizyty i konsultacji lekarskiej. Ostatecznie jednak nawet możliwość wsłuchania się w bicie serca tej małej istotki, którą nosisz jeszcze w sobie – jest bezcenna!

„Twój domowy anioł stróż”

Tak określają detektor tętna płodu marki AngelSounds na stronie angelsounds.pl. Dzięki uprzejmości tej firmy dla wszystkich kobiet planujących ciążę lub będących obecnie w ciąży mam do rozdania aż 3 takie urządzenia. Chcesz stać się posiadaczką jednego z nich? Wystarczy, że weźmiesz udział w konkursie.

Zasady konkursu:

  1. Konkurs kierowany jest dla fanów SmakiMacierzynstwa i AngelSounds na Facebook’u.
    Jeżeli jeszcze nim nie jesteś to możesz to nadrobić tu:

  2. Dodatkowo jeżeli uważasz, że konkurs jest warty polecenia to miło nam będzie jak udostępnisz go na swojej tablicy. Możesz też zaprosić znajomych do zabawy (nie jest to jednak warunek konieczny).
    Możesz to zrobić tutaj:

  3. Zadanie konkursowe:

    Dokończ zdanie: „Dziecko jest dla mnie…”

    Liczę na kreatywność 🙂

  4. Komentować można na blogu pod tym wpisem lub pod wpisem na Facebooku na profilu Smaki Macierzyństwa.

Konkurs trwa od 29-04-2016 do 09-05-2016

Regulamin Konkursu:

  1. Sponsorem konkursu jest Dystrybutor AngelSounds w Polsce, a organizatorem blog SmakiMacierzynstwa.pl
  2. Nagrody: 3 detektory tętna płodu AngelSounds.
  3. Jedna osoba może wygrać tylko jedno urządzenie.
  4. Osoba biorąca udział w konkursie musi być autorem zgłaszanego tekstu do konkursu.
  5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 2 dni od zakończenia konkursu w tym wpisie.
  6. Po ogłoszeniu zwycięzców zobligowani są oni do przesłania danych adresowych do wysyłki nagrody na adres ania@smakimacierzynstwa.pl w terminie 7 dni.
  7. W przypadku nieprzekazania danych adresowych przez zwycięzce ww. terminie traci on prawo do nagrody i zostanie ogłoszony kolejny zwycięzca.
  8. Wysyłka nagrody odbędzie się w przeciągu 7 dni od przekazania wspomnianych w punkcie 6. danych adresowych. Wysyłka tylko na terenie kraju.

Powodzenia!

wpis jest elementem współpracy z angelsounds.pl


(update 11-05-2016) WYNIKI KONKURSU:

Kochani! Bardzo serdecznie dziękuję WSZYSTKIM za udział w konkursie, zarówno osobom, które swoje zgłoszenie umieściły na Blogu jak i na Facebooku. Cudownie czytało się o tym jak wielką wartością są dla Was dzieci ❤

Było mi bardzo trudno wyłonić tylko 3 osoby, do których trafią detektory. Najchętniej wyróżniłabym Was wszystkich. Po długich naradach skład komisji (w mojej osobie) orzeka co następuje 😉 Szczęśliwymi zwycięzcami zostają:

  1. Ania Bogaczek (zgłoszenie na Blogu)
  2. Alicja Biernat (zgłoszenie na Blogu)
  3. Małgorzata Ewa Sołtysiak (zgłoszenie na Facebooku)

GRATULUJĘ!

Proszę o przesłanie danych do wysyłki na adres ania@smakimacierzynstwa.pl zaznaczając w tytule „Konkurs – detektor tętna płodu” do dnia 18.05.2016. Jeżeli do tego dnia nie otrzymam informacji wybiorę kolejnego zwycięzcę.

Najpewniej zainteresuje Cię też: