Przeziębienie w ciąży – jak je pokonać?

Wczoraj otrzymałam od siostry smsa z pytaniem „Jakie leki w ciąży mogę na przeziębienie?” i dzięki temu powstał mój dzisiejszy wpis. Okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym bardzo łatwo o jakąś infekcję czy przeziębienie szczególnie kobiet w ciąży, których odporność jest obniżona.

Ciąża jest stanem szczególnym – kondycja organizmu kobiety bezpośrednio wpływa też na dziecko. Dlatego ważne, żeby wszelkie objawy przeziębienia likwidować w zalążku. Jednak co zrobić kiedy choroba już nas dopadnie?

Nie wolno leczyć się byle czym!

Kiedy kobieta w ciąży przyjmuje leki to mogą one również przenikać do dziecka. Dlatego trzeba wiedzieć co można brać. Na pierwszym miejscu stoją naturalne metody „prosto od babci”, ale nie tylko…

Domowe sposoby radzenia sobie z przeziębieniem pewnie większość z Was zna. Dla mnie np. niezawodne jest mleko z czosnkiem, miodem i łyżeczką masła – osobiście nie przepadam za tą mieszanką, ale na prawdę potrafi zdziałać cuda. Od niedawna dość mocno przekonałam się również do imbiru, który świetnie nas rozgrzewa. Ale może opowiem Wam jak to było u mnie…

Na początku ciąży niestety mnie również dopadło przeziębienie. Jak sobie z nim poradziłam? Przede wszystkim zaczęłam od razu działać, aby nie przerodziło się to w coś poważniejszego. Zostałam w domu, ciąża to szczególny czas dla kobiety, więc nikogo nie powinno dziwić, zwłaszcza jeżeli dopada Cię choroba, że bierzesz L4. Ciepło się ubrałam, jednak z tą różnicą, że temperaturę w pokoju ustawiłam na 21°C, poza tym relaksowałam się, odpoczywałam i starałam się zwalczyć to przeziębienie. Dość mocno dokuczało mi gardło, które zgodnie z zalecaniem mojej mamy płukałam kilka razy w ciągu dnia wodą z solą albo wodą z wodą utlenioną, która ma działanie antybakteryjne. Z leków wiem, że można na gardło kupić sobie lek w sprayu Tantum Verde, uśmierzy on ból i zadziała przeciwzapalnie. Na katar z kolei najlepsze są inhalacje oczywiście najlepiej te z inhalatora. Ja jednak takiego nie posiadałam więc do zwykłej miski nalewałam gorącą wodę i parzyłam w niej rumianek na przemian z miętą. Rewelacja!

Jeżeli chodzi o leki w ciąży to większość wymaga konsultacji z lekarzem, ale ze swojej strony mogę polecić Prenatal GripCare – stosowałam i zadziałało. Lek ten mogą stosować zarówno kobiety w ciąży jak i kobiety karmiące piersią ponieważ w swoim składzie zawiera tylko naturalne składniki m.in. czosnek, dziką różę, aronię. Warto pamiętać jednak o tym, aby w ciągu dnia nie przekroczyć zalecanej dawki czyli 2 tabletek.

przeziębienie w ciąży

Z leków, które można przyjmować w okresie ciąży na ból i gorączkę to Paracetamol – chodzi tu o najzwyklejszy, bez żadnych dodatków paracetamol. Osobiście nie używałam, bo gorączka u mnie nie wystąpiła, jednak lek ten możesz śmiało zażyć i mówię to na podstawie konsultacji z lekarzem. Oczywiście wszystko w umiarze.

Co ważne! Musimy w tym szczególnym okresie dużo pić, nawet do 3 litrów płynów dziennie i jeść mimo, że zazwyczaj jak jesteśmy chorzy ten apetyt znacznie spada jednak pamiętajmy również o dziecku. Mój mąż stał nade mną dopóki nie zjadłam całego obiadu, śniadania, przekąsek w postaci owoców czy warzyw. Nikomu nie trzeba chyba mówić jak ważne są witaminy szczególnie te dostarczane z pożywienia. Było to strasznie denerwujące, jednak z perspektywy czasu jestem mu bardzo wdzięczna.

Mi przeziębienie minęło dość szybko, jeśli jednak utrzymuje się tydzień i nic nie przechodzi należy koniecznie udać się do lekarza. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez antybiotyku, odpowiedniego dla kobiety w ciąży.

Dużo ZDROWIA dla przyszłych mam!!

Najpewniej zainteresuje Cię też: