Właśnie rozpoczynasz II trymestr ciąży? Zastanawiasz się jakie badania powinnaś wykonać? Odpowiedź poniżej.
II trymestr ciąży to chyba najlepszy okres ciąży!
Dolegliwości właściwe dla pierwszych miesięcy ciąży właśnie minęły. A Ty pomimo paru kilogramów więcej czujesz niesamowity przypływ energii. Niech jednak dobre samopoczucie Cię nie zwiedzie bo to jest również czas, w którym powinnaś wykonać kilka niezbędnych badań pozwalających ocenić czy maluszek rozwija się prawidłowo, a także czy Ty faktycznie jesteś w dobrej formie. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo to wizytę kontrolną u swojego ginekologa możesz spokojnie odbywać raz na miesiąc. Podobnie jednak jak w I trymestrze przy każdej wizycie będzie mierzone Twoje ciśnienie krwi i kontrolowana Twoja waga. To szczególny czas również dlatego, że poczujesz pierwsze ruchy swojego dziecka, początkowo bardzo delikatne z czasem będą przybierały na sile. Dodatkowo podczas badania USG możesz zaobserwować już małego człowieczka w Twoim brzuchu machającego rączką czy ssącego kciuka. Taki widok na prawdę potrafi wzruszyć.
Lista badań jakie należy wykonać w 2 trymestrze ciąży:
- Morfologia krwi.
- Badanie ogólne moczu.
- Badanie czystości pochwy.
- Badanie cytologiczne, jeżeli nie miałaś go wykonanego wcześniej.
- Badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy. Określa się je dwukrotnie: przed podaniem glukozy (na czczo) oraz po 1 i po 2 godz. od podania glukozy. Badanie powinno się wykonać między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie to pozwala wykryć cukrzycę ciężarnych właściwą dla tego okresu ciąży. Jeżeli podczas badania zostanie stwierdzona u Ciebie cukrzyca wtedy zostaniesz skierowana do diabetologa. W większości przypadków nawet jeżeli cukrzyca ciążowa się pojawi to mija zaraz po porodzie.
- Badanie ultrasonograficzne między 18 a 22 tygodniem ciąży.
- Badanie w kierunku przeciwciał anty-Rh tylko u kobiet z Rh(-).
- U kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze- badanie w kierunku toksoplazmozy.
- Konsultacja stomatologiczna jeżeli nie była wykonana wcześniej.
A! I jeszcze zapomniałabym dodać, że w II trymestrze podczas badania ultrasonograficznego poznasz płeć swojego malucha.
Ostatnio jak opisywałam badania niezbędne do wykonania w I trymestrze ciąży (dla przypomnienia tutaj), wyznałam, że znowu zobaczyłam dwie kreski na teście ciążowym (a właściwie to na 3 testach i wszystkie konsekwentnie wskazywały dwie kreski 🙂 ) A dzisiaj mogę Ci zdradzić kolejną ważną kwestię: Lekarz nie miał żadnych wątpliwości, że to będzie chłopczyk ❤
Kto już po tych badaniach – ręka w górę!
UPDATE: Zajrzyj też jakie badania czekają cię w III trymestrze ciąży -> tutaj <-.
My jeszcze przed badaniami ale warto dodac jeszcze aminopunkcje do listy,lub przeziernosc faldu karkowego;)
A możesz rozwinąć myśl i napisać dlaczego to według Ciebie takie ważne?
Oczywiście żę mogę rozwinąć myśl.:) Jako pierwsze oczywiście nie powinno to być(aminopunkcja) branę pod uwagę jeśli ciąża przebiega dobrze i nie ma zadnych podstaw do pobrania wód płodowych. Dlaczego moim zdaniem zbadać przezierność karkowa? badanie nie boli, nie jest uciążliwe a może wykluczyć zespól downa lub dać namiar czy oby dana wartość nie podlega dyskusji.Podczas pierwszej ciąży u mnie na usg 3D została stwierdzona wada, gdzie kanał w mózgu był powiększony, co mogło skutkować wadami mózgu, wodogłowiem itp. faldka karkowa była minimalnie powiekszona w rodzinie mamy zespól downa. Więc ja jako przyszła matka, nie mogłabym żyć do końca ciązy z myślą Czy moje dziecko będzie zdrowe? Czy urodzi się chorę co potem?itp… Miałam wykonaną aminopunkcję wszystkie badania wyszly dobrze. Każda wada została skreslona. Więc wiedziałam że córka znie będzie miala kilkunastu chorób na które byla testowana.
Do końca ciąży czułam się pewniej. i drugi raz zrobiłabym to samo. Mam znajomą która urodziła chore dziecko nic o tym nie wiedząc przez cała ciążę nie muszę chyba ci napisać jak wygląło ich życie w pierwszych miesiącach? Wydaje mi się żę trzeba mówić o tych badaniach!! żeby przynajmniej kobiety wiedziały że coś takiego istnieje.
Pozdrawiam gorąco.
Super, że o tym piszesz. Ja podobnie jak Ty jeżeli tylko dowiedziałabym się, że jest coś nie tak lub jakieś podejrzenie wady to na pewno jeszcze w ciąży zrobiłabym wszystkie możliwe badania bo ta niepewność byłaby straszna. Fajnie, że to opisałaś. Dzięki! No i szczęśliwego rozwiązania 🙂
Nie ma za co;) wydaje mi sie ze zbyt rzadko jest poruszany ten temat, ten kto zmierzyl sie z mysla ze moze miec chore dziecko docenia kazde badanie bezwzgledu jakie moze miec niekorzysci.! Pozdrawiam i tobie takze zycze wszystkiego dobrego ;*
Ale przezierność karkową bada się w I trymestrze ciąży (do 13 tygodnia), a nie w II :).
Z moich danych przeziernosc karkowa bada sie dokladnie do 13+6 wiec 14 tydzien ciazy.
Mozna powiedziec miedzy koncem pierwszego a poczatkiem drugiego.
To wszystko zalezy od lekarza prowadzacego.
No tak, ale 13+6 to koniec 13tego tygodnia, a nie już 14ty tydzień. Powinnam napisać, że chodzi mi do końca 13tego tygodnia. A jak dla mnie to 13+6 to nadal 13ty tydzień, więc pierwsze 13 tygodni zalicza się do I trymestru. Inaczej by wynikało, że takie rozszerzone badanie USG (drugie robi się od 18 do 21+6 tc) wykonuje się 2 razy w II trymestrze ciąży, a przecież na każdy trymestr przypada jedno takie badanie.
Ja jestem już po tych badaniach i muszę przyznać, że w ogóle dotąd nie bywałam tak często u lekarzy. Jak na starość to będzie trzeba sobie dać radę z tym ;-P
He he 🙂 To fakt, że w przeciągu niecałego roku mamy wykonywane mnóstwo badań. Zazdroszczę Ci, że masz już badanie glukozy za sobą, mnie to czeka w następnym tygodniu, a pamiętając z pierwszej ciąży to nie było to przyjemne.