Jak właściwie pielęgnować ranę po CC

CC – czyli cesarskie cięcie – pozostawia ślad, z którym będziesz do końca życia. Tutaj dzielę się wiedzą i spostrzeżeniami odnośnie właściwej pielęgnacji rany po cesarskim cięciu.

Zaprzyjaźnij się z nią

Ja tak zrobiłam bo w końcu jesteśmy na siebie skazane 🙂 Moją ranę nazywam „uśmiechem”, który przypomina mi o tym małym cudzie, które tamtędy pojawiło się na świecie – o drugim synku.

Jaki jest Rany look?

Być może Twoja mama też urodziła Ciebie przez cesarskie cięcie. Jej rana jednak z pewnością znacząco różni się od tej jaką Ty masz na swoim brzuchu. Dlaczego? Ponieważ kiedyś podczas cc nacinano pionowo miejsce od pępka do spojenia łonowego, a więc rana była duża i bardziej widoczna niż teraz. Na szczęście obecnie jest to poziome cięcie o długości od 10 do 15 cm. Pionowe cięcie natomiast wykonywane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Po urodzeniu Arturka od mojej położnej dostałam cenną radę:

dbaj i pielęgnuj swoją ranę równie mocno jak troszczysz się o tego ślicznego Malucha

Dlaczego trzeba dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Otóż wygląd rany i szybkość gojenia się zależy nie tylko od lekarza, ale też w dużej mierze od nas samych. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja tego miejsca. Zaraz po cięciu na ranę zakładany jest opatrunek. Z reguły chroniony jest on specjalnym plastrem, aby podczas brania prysznica początkowo nie moczyć rany. Po zdjęciu opatrunku, rana cały czas się goi. Trwa to kilka tygodni, w których bardzo dużo zależy od nas i właściwego obchodzenia się z miejscem nacięcia.

Moje 9  rad obchodzenia się z raną po CC:

 1. Podstawowa zasada:

  nie bój się swojego „uśmiechu”. Nie bój się dotykać, myć, osuszać tego miejsca. Wiem, że czucie w tym miejscu początkowo jest zupełnie inne. Możesz tak jak ja mieć wrażenie, że ktoś podmienił Ci brzuch, ale to normalne. Twoje nerwy zostały przerwane więc możesz w tym miejscu odczuwać: swędzenie, szczypanie, drętwienie, a nawet niewielki ból. Spokojnie, z czasem to wszystko się unormuje.

 2. Do mycia rany używaj

  najlepiej szarego mydła, niektórzy mówią też o płynie do higieny intymniej czy mydełku dla dzieci. Ja jednak zdecydowanie polecam prawdziwe szare mydło.

 3. Po umyciu

  dokładnie osuszaj ranę, albo ręcznikiem papierowym, albo czystym, świeżo wypranym ręcznikiem.

 4. Pamiętaj

  zwłaszcza w tych początkowych dniach, tygodniach po porodzie, kiedy jeszcze następuje oczyszczanie się macicy o dokładnej higienie i myciu rąk. Odchody po ciąży to zbiorowisko bakterii. Przedostanie się ich do rany może spowodować zakażanie więc szczególnie zwracaj na to uwagę.

 5. Noś wygodną, bawełniana bieliznę

  i luźne spodnie czy spódnice tak, aby nic nie uciskało rany.

 6. Przez okres około 3 miesięcy

  staraj się nie dźwigać, aby w miejscu rany nie powstał krwiak.

 7. Aby rana szybciej zbledła

  a także, aby nie pojawił się bliznowiec czyli zgrubienia skóry możesz smarować ranę odpowiednimi kremami. Ja używałam i w sumie nadal używam maści na bazie wyciągu z cebuli Cepan (koszt około 18-20zł). Wszelkie maści czy kremy zacznij stosować po zagojeniu się rany. Dostępne są również plastry na blizny Sutricon. Ja nie stosowałam, ale słyszałam, że również fajnie wygładzają bliznę.

 8. Jeżeli masz zamiar karmić piersią

  zaopatrz się w poduszkę do karmienia. Jest to na prawdę bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ dziecko nie uciska rany podczas karmienia.

 9. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz:

  Po porodzie Wstań! Jak tylko położna czy lekarz powiedzą, że już bezpiecznie możesz się pionizować. Wiem, że będzie to mega trudne, że może boleć jak cholera, ale jest to ważne, aby nie dopuścić do pojawienia się zrostów. Pamiętam dobrze jak do mnie przyszła położna, kazała mi wstać i pójść po prysznic. Myślałam wtedy, że sobie ze mnie żartuje. Ból był okropny, ale wiedziałam, że muszę. Im szybciej zaczniesz się ruszać tym szybciej dojdziesz do siebie.

Co może Cię zaniepokoić?

 • silny ból
 • obrzęk wokół rany
 • wyciekająca ropa z rany
 • krwawienie
 • gorączka

Jeżeli któryś z tych objawów się pojawi koniecznie zgłoś się do lekarza!

I pamiętaj! Nie ma co się martwić, przy odpowiedniej higienie i pielęgnacji możesz dojść do siebie szybciej niż niejedna osoba po porodzie naturalnym. Ja zdecydowanie lepiej i szybciej znosiłam połóg po cesarce niż po porodzie naturalnym. A w lecie bez problemu wskoczyłam w swoje ulubione bikini, które całkowicie zakryło mój czerwony jeszcze „uśmiech” 🙂

A jakie relacje masz Ty ze swoją raną po CC?

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Dorota Ptak

  Bardzo dobry artykuł, sama wypróbowałam dużą część opisanych sposobów. Z tych naturalnych, najlepiej działała cebula. Zaś przy po drugim dziecku, po cesarce używałam plastrów silikonowych

 • Na mnie zawsze świetnie się wszystko goi. Podobnie było z raną po CC. Ale zgadzam się z Twoim uczulaniem, by nie dźwigać i uważać na wysiłek przez jakiś czas. Ja narobiłam sobie względem tego kłopotów. Zerwałam się na równe nogi, na mięśniach brzucha do córki jakoś w dwa tygodnie po porodzie, bo zawył monitoring oddechu (mała była chudziutka, bo wcześniak i odstawał od pieluszki). Zrobił mi się zrost i czasami wciąż mnie tam boli mocno – po wysiłku, na zmianę pogody, czy przed miesiączką. Nieprzyjemna sprawa i aż boję się co by było przy drugiej ciązy z tym…

  • Ojej 🙁 A byłaś z tym u lekarza? Jak Ci go zdiagnozowali? Miałaś usuwany ten zrost?

   • Tak, byłam na USG u dwóch lekarzy. Nie będzie usuwany, bo jest niewielki i niby w takim miejscu, które nie utrudni kolejnej ciąży. Ból tez nie utrudnia mi funkcjonowania, to taki dyskomfort po prostu. Lekarz ma podjąć decyzję, czy coś z tym zrobić przy ewentualnej kolejnej cesarce. Nie ma tragedii, ale lepiej dmuchać na zimne i nie „kozaczyć się” tak jak ja. Bo teraz nawet taka wycieczka rowerowa dłuższa, to już pewniak, że wieczorem będę musiała łykać nospę.

    • Podejrzewam, że przy drugiej cesarce pewnie Ci go usunął (tak zrobili mojej kuzynce), która myślała, że to normalne że ją czasami boli i nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że porobiły jej się zrosty.
     Natalia dużo zdrówka i jak najmniej bólu 🙂

 • O! zdjęcie, które także wybrałam na swojego bloga, mój artykuł też był o brzuchu po ciąży 🙂

 • Ja kompletnie nic nie robiłam z blizną po cc, ale na mnie goiła się jak na psie i nie miałam nawet żadnych dolegliwości o wyjściu ze szpitala. A że jest blizna? Ja ją uwielbiam, to pamiątka największego cudu w moim życiu 🙂

  • Oo to super, że tak dobrze czułaś się po cesarce. Mnie trochę bolało miejsce nacięcia zwłaszcza jak czasami się zapomniałam i podnosiłam mojego starszego synka. No i to uczucie, że mi ktoś podmienił brzuch, nie miałaś tak? zupełnie inne czucie w okolicach nacięcia.

   • Nie, no u mnie naprawdę zero dolegliwości, może jedynie w pierwszym dniu coś tam czułam, jak się gwałtowniej ruszyłam, ale potem już nic. Ale ja generalnie byłam tak szczęśliwa, że wszystko dobrze się skończyło, że może to przeciwbólowy wpływ endorfin tak działał 🙂

    • Może te endorfiny zrobiły swoje 🙂 fajnie, że masz tak dobre wspomnienia i że tak dobrze się czułaś po cesarce 🙂

 • Przeczytałam na wszelki wypadek, choć mam nadzieję, że nigdy mnie to nie spotka.

  • Powiem Ci, że ja też chciałam rodzić naturalnie. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jak potoczy się akcja porodowa więc lepiej być przygotowanym na różne rozwiązania 🙂

 • karolina j

  Ja nie wiem co to bóle porodowe. Oby dwie moje ciąże zakończyły sie przez cc. Bardzo dobrze czułam się po pierwszej cesarce a po drugiej jeszcze lepiej. Do twojej listy dodałabym dwie rzeczy:
  1) Po drugiej cesarce przyszła do mnie położna i powiedziała, że przez pierwsze 2 tygodnie co 6-10 godzin mogę brać tabletkę ketonalu. to nie zaszkodzi dziecku (wtedy oczywiście karmiłam) a mi ułatwi życie. Bo przecież trzeba zajmować się dziećmi a nie zwijać z bólu. Bardzo mi to pomogło, przy wypisie dostałam receptę na lek, zużyłam pół opakowania i funkcjonowałam normalnie.
  2) Ja spryskiwałam ranę octeniseptem jest to środek świetnie ułatwiający gojenie- w szpitalu również go używają. Można go również stosować na pępuszek maluszka.

  • mamaAli

   Ketonalu? A karmiłaś piersią?

   • karolina j

    Oczywiście, że karmiłam od samego początku. Po pierwszej cesarce nie brałam żadnych przeciwbólowych tabletek, bo bałam się że to zaszkodzi dziecku. A po drugiej sama położna mi je zaproponowała i lekarz prowadząc też wypisał receptę, Zresztą tak na zdrowy rozum parę godzin po cięciu przynoszą dziecko do karmienia a kobieta cały czas dostaje dożylnie ketonal.

    • mamaAli

     Mi mówili, że przy karmieniu piersią jak mnie będzie bardzo bolało to mogę 2 tabletki Paracetamolu. Z chęcią nie raz zażyłabym coś mocniejszego, ale że to moja pierwsza ciąża to postępowałam tak jak powiedzieli mi w szpitalu. okazuje się że co szpital to inne zalecenia

 • klaudiaa

  Bardzo cenne rady! Dziękuję