6 kroków pielęgnacji skóry dziecka + konkurs!

Skóra noworodków i małych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie jest ona jeszcze w pełni dojrzała i dlatego jest dość skłonna do podrażnień. Dopiero około 3 roku życia skóra dziecka zaczyna przypominać skórę osoby dorosłej. We wcześniejszych latach jest prawie dwukrotnie cieńsza, a przez to mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych dlatego tak łatwo ulega różnym zakażeniom.

Warto pamiętać, że:

skóra to najważniejszy narząd zmysłu u małych dzieci.

Wiele czytałam, pytałam, rozmawiałam na temat właściwej pielęgnacji skóry dziecka po to, aby w razie czego zapobiegać, a nie leczyć. Poniżej przygotowałam dla Ciebie:

6 kroków właściwej pielęgnacji skóry dziecka:

  1. Kąpiel

    Częstotliwość: Oczywiście nie za często bo może wysuszać skórę. Co drugi, czasem trzeci dzień całkowicie wystarczy, aby dokładnie umyć i oczyścić skórę malucha. W pozostałe dni można korzystać z chusteczek nawilżających lub płatków kosmetycznych dla niemowląt nasączonych w ciepłej, przygotowanej wodzie (w okresie letnim możemy częściej nawet delikatnym prysznicem oczyszczać skórę dziecka).
    Temperatura wody: Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze wody do kąpieli, która powinna wynosić około 37ºC. Można ją sprawdzać za pomocą specjalnych termometrów do kąpieli. Albo korzystając z metody naszych rodziców sprawdzać temperaturę na naszym łokciu. Po zanurzeniu łokcia nie powinniśmy odczuwać ani gorąca, zbyt dużego ciepła, ani zimna.
    Temperatura pomieszczenia: Mowa o miejscu, w którym kąpiemy malucha. Bardzo często sami wychodząc z wanny odczuwamy zimno, a co dopiero dziecko, którego skóra wychładza się znacznie szybciej niż nasza. Dlatego warto, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym wcześniej odpowiednio nagrzać pomieszczenie w którym będziemy kąpać dziecko.
    Osuszanie maluszka: Bardzo ważne jest dokładnie wytarcie maluszka. Często małe dzieci są grubiutkie i mają fałdki, które dokładnie powinny być oczyszczone z wody, aby nie doszło do podrażnienia.

  2. Ubranko

    Zadbaj o właściwe ubranko dla dziecka. Tak, aby było przewiewne, nie podrażniało skóry dziecka i było odpowiedniej wielkości. Ważna jest również odpowiednia ilość założonych ubranek. Zarówno zbyt grube ubranie jak i zbyt cienkie jest niewskazane. W pierwszym przypadku może dojść do przegrzania skóry malucha, a w drugim do zaziębienia. Jak sprawdzić czy nasz maluch jest ubrany powidło? Trzeba sprawdzać skórę dziecka na karku i powinna być ona ciepła i sucha. Jeżeli jest zimna świadczy to o tym, że dziecko marznie, natomiast gorąca, mokra i spocona skóra na karku mówi nam, że dziecko jest za ciepło ubrane i może się przegrzać. Przegrzanie dziecka może prowadzić do powstania potówek na skórze.

  3. Pranie

    Uważam, że zwłaszcza w okresie niemowlęcym powinno się prać ubranka w specjalnych proszkach dla małych dzieci szczególnie jeżeli skóra dziecka jest skłonna do podrażnień. Podobnie pościel czy pieluszki, którymi przecierasz buzię dziecka pierz w specjalnych proszkach i płynach, które nie powodują uczulenia. Nawet nowe rzeczy delikatnie upierz lub przepłucz zanim założysz je na skórę zwłaszcza małego dziecka.

  4. Temperatura w domu

    Odpowiednia temperatura w domu to wcale nie jest 25ºC tylko około 21-22ºC. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może wysuszać skórę dziecka.

  5. Pępowina

    U noworodków odpowiednia pielęgnacja kikuta pępowiny. Więcej o tym tutaj.

  6. Kosmetyki

    W związku z tym, że skóra małego dziecka jest jeszcze dość cienka i wrażliwa to należy stosować kosmetyki, które są odpowiednie dla tak delikatnej skóry. Nie powinny zawierać barwników, parabenów ani substancji zapachowych. Najlepiej decydować się na używanie kosmetyków z jednej linii kosmetycznej, aby nie wchodziły ze sobą w niekorzystne reakcje. Kosmetyki dla dzieci powinny zapewnić:
    – odpowiednie nawilżenie
    – łagodzić podrażnia i zaczerwienia
    – odbudowywać barierę ochronną naskórka
    – prawidłowo natłuszczać

A co jeśli doskwiera dziecku AZS?

Pewnie nie raz spotkałaś się z określeniem „gładkie jak pupcia niemowlaczka”. Skóra dziecka nie zawsze jednak jest tak mięciutka, gładka i delikatna. Coraz częściej słyszy się o suchej skórze dziecka czy Atopowym Zapaleniu Skóry. Podobno na AZS choruje już co 5 dziecko. Dziecko odczuwa swędzenie, dyskomfort, zaczyna się drapać, a od tego już tylko krok do infekcji. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka.

Niedawno miałam możliwość przetestowania kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej. Pomimo tego, że w naszej rodzinie na szczęście nie istnieje problem atopowego zapalenia skóry to jednak wysypki, zaczerwienienia czy problem suchej i wrażliwej skóry nas dotyka zwłaszcza o tej porze roku. Dodatkowo w ciąży zmagam się z silnym swędzeniem skóry dlatego staram się jak najczęściej sięgać po jakieś ukojenie.

Kosmetyki, o których mówię to kosmetyki z linii DEMSA. Warto na początku zaznaczyć, że nie zawierają one parabenów, sterydów, substancji zapachowych, barwników oraz SLS. Można je stosować u dzieci już po skończeniu 6 miesiąca życia. Co ważne, w tych produktach zastosowano przede wszystkim ekstrakty roślinne o wyjątkowych właściwościach takie jak: portulaka pospolita, rabarpar dłoniasty, uśpian różnolisty, selernicę, tarczycę bajkalską, lukrecję oraz orzechowiec myjący.  Kosmetyki są hipoalergiczne i można je stosować nie tylko u osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry, ale również u osób ze skórą suchą i wrażliwą.

Produkty z linii DEMSA to:

demsa-jak-dbac-o-skore-dziecka

Preparat do mycia

Skład: orzechowiec myjący, uśpian różnolistny, portulaka pospolita, alantoina, gliceryna

Stosujemy głównie do kąpieli. Do wanienki dodaję niewielką ilość preparatu, dodatkowo też myję nim skórę i główkę synka. Jego użycie nie wymaga ode mnie zastosowania już innych środków myjących. Preparat sam w sobie ma gęstą konsystencję, ale w połączeniu z wodą delikatnie się pieni i szybko rozpuszcza. Da się wyczuć, że po takiej kąpieli skóra Wiktorka jest mięciutka, odżywiona i nawilżona za co w większości odpowiada gliceryna, która jest jednym ze składników produktu.

Stosowanie:

  • dzieci od 6. miesiąca życia do 3 lat → 1 x dziennie
  • dzieci od 3. roku życia i dorośli → do 3 x dziennie

jak-dbac-o-skore-dziecka2

demsa-jak-dbac-o-skore-dziecka2

Krem do ciała

Skład: rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, lukrecja, witamina E, selernica, kompleks cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych, masło shea, kwas hialuronowy, gliceryna.

Świetny produkt. Mój ulubiony kosmetyk w ciąży. Pomimo tego, że nie ma oszałamiająco pięknego zapachu, do którego chyba każda z nas jest przyzwyczajona stosując jakieś balsamy czy masła do ciała to efekt jego stosowania spełnił moje oczekiwania. Krem łagodzi swędzenie, które w ciąży dokucza mi niesamowicie. Poza tym skóra jest gładsza, nawilżona i delikatna. Krem sam w sobie ma lekko brązowe zabarwienie, łatwo się rozprowadza i całkiem dobrze wchłania. Moje zastrzeżenie to mała pojemność kremu, skończył mi się bardzo szybko, a cena tego kremu za 100 ml to około 40 zł.

Stosowanie:

  • dzieci od 6. miesiąca życia do 3 lat → 1 x dziennie
  • dzieci od 3. roku życia i dorośli → do 3x dziennie

Krem do twarzy

Skład: rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, lukrecja, witamina E, selernica, kompleks cholesterolu, ceramidów i kwasów tłuszczowych, masło shea, olej z awokado, kwas hialuronowy, gliceryna

Bardzo delikatny. Duży plus za to, że można go stosować pod makijaż. Po kilku dniach od momentu jak zaczęłam stosować ten krem mam wrażenie, że moja twarz jest w końcu odpowiednio nawilżona. Na pewno zabiorę go ze sobą do szpitala jak będę rodzić bo tam powietrze jest zawsze bardzo suche.

Krem ten też aplikuję na twarz Wiktorkowi przed spacerami, aby stanowił barierę ochronną przed niską temperaturą. Tutaj duży plus za to, że dobrze i szybko się wchłania. Krem jak najbardziej mogę polecić do stosowania na skórę dziecka jako skuteczną ochronę przez zimnem.

Stosowanie:

  • dzieci od 6. miesiąca życia do 3 lat → 1 x dziennie
  • dzieci od 3. roku życia i dorośli → do 3 x dziennie

jak-dbac-o-skore-twarzy

Intensywny balsam łagodzący swędzenie

Skład: selernica, rabarbar dłoniasty, tarczyca bajkalska, lukrecja, bisabolol 

Pierwsza myśl jak zobaczyłam balsam: „ojej, ale mała tubka” bo 50 ml jak na balsam, pomyślałam, że to jakieś nieporozumienie. Jednak intensywny balsam łagodzący swędzenie stosuje się miejscowo. Wykorzystaliśmy go do „wyleczenia” delikatnie zaczerwienionej skóry naszego synka. Tuż przed Świętami dostał małego uczulenia na pleckach, często się drapał, skóra tuż przy zapięciu pieluszki była mocno zaczerwieniona. Balsam faktycznie przyniósł ulgę. Pomimo początkowo nieprzyjemnego zapachu jaki daje się wyczuć rozsmarowując go na skórze to szybko się wchłania, przynosi ulgę i pozostawia uczucie gładkiej i delikatnej skóry. Ja uwielbiam produkty, które szybko się wchłaniają i nie tracę czasu na czekanie kiedy w końcu będę mogła ubrać Małego.

Dodatkowo zgodnie z zaleceniami producenta można go stosować na skórę również po ukąszeniu przez owady np. przez komary więc na pewno zabierzemy go ze sobą na wyjazd na Roztocze, który planujemy latem.

Stosowanie:

  • dzieci od 6. miesiąca życia do 3 lat → 1 x dziennie
  • dzieci od 3. roku życia i dorośli → do 3 x dziennie

Na koniec mam jeszcze dla Ciebie…

Konkurs!

Wystarczy, że odpowiesz na dwa pytania:

  1. Czy Ty bądź ktoś z Twojej rodziny lub bliskich Ci znajomych ma AZS? (TAK/NIE)
  2. Jaka niespodziewana sytuacja zdarzyła Ci się podczas pielęgnacji skóry dziecka?

Swoje odpowiedzi zostaw w komentarzu pod postem. Ze wszystkich odpowiedzi wybiorę 3 najciekawsze, a ich autorów nagrodzę. Nagrodą jest poniższy zestaw:

DEMSA_grafika_blog_smakimacierzynstwa

Preparat do mycia, Krem do ciała, Intensywny balsam łagodzący swędzenie oraz poradnik pielęgnacji skóry atopowej Demsa.

Konkurs trwa  od 03.01.2016 do 11.01.2016 do godziny 23:59. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 12.01.2016 w tym poście.

Pełny regulamin konkursu możesz przeczytać tutaj.

Zapraszam do zabawy!

12.01.2016 Update:

Wyniki konkursu!

Na początku dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Wiele opisanych sytuacji dało mi sporo radości 🙂

Zwycięzcami są:

  1. MagdaLena Szybalska
  2. Hedziak Marzena
  3. Grażyna

Gratuluję! Proszę o przesłanie danych do wysyłki na adres ania@smakimacierzynstwa.pl zaznaczając w tytule „Konkurs Demsa” do dnia 16.01.2016. Jeżeli do tego dnia nie otrzymam informacji wybiorę kolejnego zwycięzcę.

17.01.2016 Update:

Niestety Magdalena Szybalska nie zgłosiła się do odebrania nagrody. Z tego względu wybrana została kolejna osoba. Stąd wyłonioną osobą zostaje:

  1. agusia268142

Czekam na dane do wysyłki do dnia 20.01.2016.

wpis jest elementem współpracy z USP Zdrowie Sp. z o.o.

Najpewniej zainteresuje Cię też: