500 zł na dziecko (Rodzina 500 Plus) – jak dostać?

Słysząc 500 złotych na dziecko – czyli program Rodzina 500+ najczęściej padają pytania: Kto dostanie? Jak złożyć wniosek? Jakie są wymagane dokumenty? Czy to kwota brutto czy netto? I w końcu: ile czasu na decyzję 500+? Odpowiadam na to wszystko poniżej, gdyż dostałam od Was kilka wiadomości z prośbą o zgłębienie tematu i napisanie kilku najważniejszych kwestii związanych z nowym programem 500+. Trochę posiedziałam, poczytałam i już wszystko wiem 🙂 Specjalnie dla Ciebie najważniejsze informacje o tym jak dostać 500 zł na dziecko.

Kto dostanie?

Jedna z osób: matka, ojciec, opiekun faktyczny lub opiekun prawny.

 • 500 zł będzie wypłacane na każde dziecko, jednak w przypadku pierwszego jest ograniczenie w wysokości dochodu na osobę w rodzinie.

Sprawdź czy dostaniesz 500 zł na dziecko:

 1. Masz obywatelstwo polskie?
 2. Mieszkasz na terenie Polski?
 3. Masz więcej niż jedno dziecko?
 4. Czy każde z Twoich dzieci ma mniej niż 18 lat?
 5. Czy w Twojej rodzinie dochód na osobę jest mniejszy niż 800 zł?

Jeżeli odpowiedziałaś TAK na wszystkie powyższe pytania to najprawdopodobniej otrzymasz pozytywną decyzję 500+ na 500 złotych na każde Twoje dziecko.

W przypadku kiedy, na któreś z pytań padła inna odpowiedź nie znaczy to, że świadczenie Ci nie przysługuje. Myślę, że szczegóły, które opisuję poniżej rozwieją wątpliwości.

Kryterium dochodowe

Po pierwsze: Ograniczenie dochodowe dotyczy tylko świadczenia na pierwsze dziecko. Jeżeli staramy się o świadczenie 500 zł na drugie i kolejne dziecko to nie musimy przedstawiać i dokumentować naszej sytuacji dochodowej.

Po drugie: Ograniczenie wysokości dochodu na jednego członka rodziny wynosi 800 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 1200 zł. Kwoty te nie są jednak ustalone na stałe. Mogą się zmieniać w oparciu o aktualnie prowadzone badania przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Ocena będzie prowadzona co dwa lata.

Dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł.

Po trzecie: Co w sytuacji kiedy dochód w rodzinie się zmieni? O tym fakcie należy w terminie 14 dni powiadomić odpowiedni organ wypłacający pieniądze. Jeżeli wspomniany dochód będzie wpływał na warunki otrzymywania świadczenia to zostanie ono wstrzymane od następnego miesiąca po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu.

Jaka kwota?

500 zł netto czyli 500 zł na tzw. „rękę”.  Jest to kwota jaką otrzymasz miesięcznie 🙂

Kiedy wnioskować?

Wnioskować trzeba będzie co roku w okresie od 1 sierpnia do 31 października, a czas na jaki zostaną przyznane pieniądze to od 1 października do 30 września kolejnego roku.


Wyjątek stanowi rok wprowadzenia świadczenia tj. 2016

W roku 2016 wnioski można składać od 1 kwietnia do 31 października, a czas na jaki zostaną przyznane pieniądze to maksymalnie od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017. Maksymalnie ponieważ:

Data złożenia wniosku Czas na jaki zostaną przyznane pieniądze
od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 Od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017
od 2 lipca 2016 do 31 października 2016 od miesiąca wnioskowania do 30 września 2017


Gdzie i jak wnioskować?

Wniosek o wydanie decyzji 500+ składać należy w Urzędzie Miasta lub Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. Sposobów złożenia wniosku o 500 zł na dziecko jest kilka:


Fizycznie w urzędzie lub pocztą

Uzupełnij wniosek i złóż osobiście lub korespondencyjnie w urzędzie. Wraz z wnioskiem mogą być wymagane dodatkowe dokumenty.


Przez Internet - ePUAP

Przygotowano usługę elektroniczną. O tutaj -> Wniosek Rodzina 500+ <-

Uwaga!

Aby złożyć wniosek w ten sposób wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu zaufanego ePUAP. Ten drugi można zdobyć bezpłatnie (szczegóły).


Przez Internet - emp@tia

Należy założyć konto (jeśli się go nie posiada) i po zalogowaniu odszukać „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego”. Wszystko odbywa się tutaj -> emp@tia <-

Uwaga!

Aby złożyć wniosek w ten sposób wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu zaufanego ePUAP. Ten drugi można zdobyć bezpłatnie (szczegóły).


Przez Internet - PUE ZUS

Należy założyć konto (jeśli się go nie posiada) i po zalogowaniu odszukać zakładkę „Rodzina 500+”. Tam złożyć wniosek. Wszystko odbywa się tutaj -> PUE ZUS <-


Przez Internet - Bankowość elektroniczna

Sprawdź czy Twój bank udostępnia taką możliwość. Najlepiej szukać takich informacji na oficjalnej stronie banku lub infolinii.


Wniosek i dodatkowe dokumenty

Oprócz wniosku mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Wniosek znajdziesz tu -> Wniosek 500 plus <-

Jeśli składasz wniosek o 500+ na pierwsze dziecko:

 • Dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętych dochodów każdego pełnoletniego członka rodziny dotyczą roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy (okres zasiłkowy – oznacza to okres od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych).

  Wnioskując o 500+ w 2016 roku przed 1 października w dochodach brany jest pod uwagę rok 2014.

W niektórych sytuacjach są wymagane dodatkowe dokumenty:

 • jeśli jesteś rodzicem adoptowanego dziecka – dokumenty, które dotyczą adopcji dziecka
 • jeśli jesteś po rozwodzie albo separacji – prawomocne orzeczenie sądu o rozwodzie albo separacji
 • jeśli jesteś opiekunem prawnym dziecka – orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka
 • jeśli jesteś cudzoziemcem – karta pobytu
 • jeśli jesteś cudzoziemcem i nie jesteś obywatelem Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii – zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji

Inne, często zadawane pytania:


Czy rodzice muszą być małżeństwem?

Nie. Wsparcie otrzymają także pary żyjące w związku nieformalnym. Jeżeli natomiast rodzice są po rozwodzie to o dodatkowe 500 zł może ubiegać się ten kto faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. W sytuacji w której rodzice mają tzw. naprzemienną opiekę nad dzieckiem to świadczenie zostanie rozdzielone po połowie (w innym przypadku 500 zł będzie dzielone proporcjonalnie na rodziców w stosunku do opieki sprawowanej nad dzieckiem).


Jak długo będzie wypłacane 500+?

Do ukończenia przez dziecko 18 lat nawet jeżeli dziecko w wieku 18 lat dalej się uczy nie zmienia to faktu, że w momencie ukończenia przez niego 18 lat świadczenie zostanie przerwane.


Co jeśli w okresie pobierania 500 zł na dziecko narodzi się kolejne dziecko?

Wtedy w dowolnym momencie należy złożyć wniosek o świadczenie na kolejne dziecko. Okres świadczenia będzie od miesiąca złożenia wniosku do 30 września.


Czy dodatkowe 500 zł będzie wliczane do dochodu rodziny?

Nie, nie będzie wliczane do dochodu. A więc jeżeli ubiegamy się o inne świadczenia: rodzinne, alimentacyjne czy zasiłki z pomocy społecznej to nie musimy uwzględniać tej kwoty jako dochodu.


Ile się czeka na decyzję 500+ i kiedy dostanę pieniądze?

Do ostatniego dnia miesiąca jeżeli wniosek był złożony do 10. dnia miesiąca oraz do ostatniego dnia kolejnego miesiąca jeżeli wniosek był złożony po 10. dniu miesiąca. Wyjątek stanowi wnioskowanie w okresie od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 – wtedy do 3 miesięcy od złożenia wniosku.


W jaki sposób pieniądze będą wypłacane?

Pieniądze mają być wypłacane przelewem na konto, za pomocą przekazu pocztowego lub w kasie urzędu.


Czy jeśli mieszkam poza granicami polski to 500 zł na dziecko mi się należy?

Rodzina, która przebywa poza granicami, otrzyma 500 zł, jeśli nie pobiera tam podobnego świadczenia.


Wszystko jasne? Po wszystkim daj znać czy się udało.

Aby zapoznać się z pełną treścią ustawy kliknij -> tutaj

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Gosia Kw

  witam Czy trzeba odebrać decyzje z urzędu żeby zrobili przelew pieniążków. Dzwoniła do mnie pani że decyzja do odebrania a nie mam w najbliższym tyg możliwości tam podjechać U mnie sytuacja jest prosta 2 dzieci- 500+ na drugie więc decyzja raczej pozytywna.

 • ilona

  Witam serdecznie. Proszę odpowiedziec mi na pytanie czy jeżeli w obecnej chwili poszlabym na urlop wychowawczy bezpłatny (dziecko w październiku będzie miało 3 latka) i zostanie pozytywnie rozpatrzony przez pracodawce mogę złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko, bo wtedy dochód na osobę wyjdzie mi 766 zl. Mamy tylko jedno dziecko. Dziękuję za odpowiedź.

 • Justa

  Witam jeżeli czekam na decyzję od marszałka województwa ponieważ mąż pracował i był zameldowany na terenie Niemiec to czas na wydanie jej jest również 3 m- ce?

 • Natalia B

  bardzo dziękuje za szybką odpowiedz. Pozdrawiam.

 • Natalia B

  Witam mam pytanie takie czy jeżeli złożę wniosek po 1 października to już dochód mogę przedstawić za 2015r??

  • jeżeli złożysz wniosek po 1 października 2016 to nawet nie tylko możesz a musisz przedstawić dochód za rok 2015. Oczywiście musisz to robić tylko wtedy kiedy wnioskujesz o 500 zł na pierwsze dziecko.

 • anna

  Witam, 20 czerwca urodziło mi sie drugie dziecko. Wniosek złożyłam.Czy 500 zł otrzymam za czerwiec czy od lipca.

  • Ffhj

   Tez mam podobna sytuacje tyle ze dziecko z 25.06 czy moze ktos odp na to pytanie

 • Maciej

  Witam , żonie 19 czerwca skonczyl sie macierzynski. Obecnie tylko ja jestem zatrudniony na najnizsza krajowa. W 2014 zona byla zatrudniona od pazdziernika, umowa byla na rok na 2800 brutto. Jakich dokumentow potrzebujemy aby zlozyc zniosek przez Internet przez konto bankowe? Czy w ogole przysluguje nam swiadczenie?

 • anonim

  witam, w 2014 roku nie pracowałam, obecnie jestem na dziekance, ojciec dziecka przebywa za granicą, i nie mam zielonego pojęcia jakie miał dochody w 2014 roku, nie jesteśmy małżeństwem, obecnie mieszkam z rodzicami i również nie pracuję. Ojciec dziecka nie dokłada się do budżetu, który w sumie mam z MOPSu i za te pieniądze żyjemy. Jest jakaś szansa na dostanie te 500 zł ?

  • Szansa jest jak najbardziej, proszę złożyć wniosek. Powodzenia 🙂

   • anonim

    Dziękuję za odpowiedź 😉

    • anonim

     Dowiedziałam się dziś, że decyzja jest pozytywna 😉

     • Super! 🙂

     • anonim

      Mam jeszcze pytanko. Do kiedy mają czas na wypłatę świadczenia? 3 miesiące od złożenia wniosku czy do końca miesiąca skoro złożyłam 6 maja?

 • Aga Bielik

  Witam, mam pytanie odnośnie naszej sytuacji, która jest dosyć zagmatwana. W 2014 roku nie byliśmy jeszcze małżeństwem, pracowaliśmy obydwoje trochę dorywczo i byliśmy utrzymywani przez rodziców. Nasze dochody za tamten czas to po zsumowaniu i uśrednieniu ok. 100 zł na miesiąc. Męża rodzice pracują oboje na umowę o pracę i w 2014 mieli na utrzymaniu dwoje dzieci, moja mama też pracuje na umowę o pracę, mój tata miał zawieszoną działalność gospodarczą w 2014 i nie miał żadnych dochodów, teraz pracuje na umowę o pracę u kogoś, mieli na utrzymaniu tylko mnie. W 2015 roku wzięliśmy ślub, pobieraliśmy stypendia socjalne (ja już nie pobieram od lutego, mąż pobierze ostatnie w lipcu) i ja pracowałam dorywczo. 5.06.2016 urodziło nam się dziecko, ja od lutego podjęłam inne studia, nie pobieram żadnych świadczeń na nowej uczelni i zamierzam tam studiować jeszcze co najmniej rok, mąż kończy studia we wrześniu, od października planuje podjąć kolejne. Ja od momentu porodu nie pracuję wcale, wcześniej pracowałam dorywczo, mąż od listopada pracuje na umowę zlecenie, aktualnie do końca września, ale prawie na pewno będzie miał przedłużoną. Na umowie ma stawkę godzinową i nie ma określonej ilości godzin jakie ma w miesiącu zrobić, więc jego miesięczne zarobki są bardzo różne, co miesiąc inne i zależne tylko od tego ile razy się w pracy w miesiącu pojawi. Ja zamierzam się jako studentka ubiegać o to 1 000 zł przez rok, bo z tego co rozumiem, nie ma żadnych przeszkód, żebyśmy mieli je dostać. Natomiast nie wiem jak wygląda sprawa z 500+. Jak mam liczyć dochody? Czy wziąć za ten 2014 kiedy byliśmy na utrzymaniu rodziców i nie mieliśmy wspólnego gospodarstwa domowego? Czy obecne, przy czym jeśli doliczyć to 1 000 zł to w niektórych miesiącach 800 na osobę było przekroczone, w niektórych nie, a jak będzie w najbliższych to ciężko przewidzieć? Wie może Pani jak w tej sytuacji sobie poradzić, jak ten wniosek złożyć i czy to w ogóle ma sens? A przy okazji czy wiecie może czy przy pracy męża na umowie zlecenie przysługuje mu 2 tygodnie urlopu ojcowskiego?

 • Marlena

  Witam. Mam pytanie które mnie nurtuje. Otóż żyje w związku nieformalnym. Spodziewamy się dziecka. Moj partner ma juz dziecko i płaci na nie alimenty w wysokości 700zl. Wyczytalam ze wysokość zasadzonych alimentów można odliczyc od dochodu. Czy to prawda? Nasze dochody to 2000 -domniemane 700zl czyli 1400+moje dochody teraz gdy będę na macierzynskim będa wynosiły 1000zl bo jestem zarejestrowana na najniższa krajowa. Ponieważ będę pobierać 80% wynagrodzenia. Moje pytanie brzmi. Czy będzie nam się przyslugiwac 500+ lub jakieś inne świadczenie? Prosze o odp

 • maria

  WITAM mam pytanie.mam 2 dzieci zostalo mi przyznane 500 plus na 2 dzieci po 2 miesiacach okazalo sie ze moj dochod jednak przekracza.cala sprawa trafila na kolegium odwolawcze,kto powinien oddac pieniadze skoro pracownik mopsu zle wpisal kilka kwot ?panie bez decyzji odwolawczej same zatrzymaly mi 500 na pierwsze dziecko? czy 1000 zl dawane na dzieci przy rozliczeniu podatkowym tez jest odliczane ?

 • Ola Ciołkowska

  Witam. Mam pytanie następujące. Po 15 maja złożyłam wniosek na 3 dzieci. Ja od około połowy stycznia 2014 mam dochód utracony, natomiast mąż od lutego bieżącego roku pracuje w Norwegii. Jak długo będę czekać na decyzję i czy mogę liczyć, że zostaną mi przyznane pieniądze na wszystkie dzieci? Pozdrawiam

 • Magdalena W.

  Witam, mamy z mężem jedną córeczkę. w 2014 roku dochód na osobę wynosił ponad 800zł. Ja po macierzyńskim do pracy nie wróciłam, mam stosowne zaświadczenie z ZUS oraz świadectwo pracy. Maż stracił pracę w lipcu 2015. Świadectwo pracy jest. Potem był do lutego na zasiłku z bezrobocia, również dokumenty potwierdzające świadczenie i jego utratę posiadam. Od kwietnia mąż pracuje na stażu z Urzędu Pracy, mamy zaświadczenie o dochodach za kwiecień i maj z UP. Ja natomiast rozpoczęłam pracę w październiku 2015. Mam zaświadczenie za listopad (drugi miesiąc pracy). Obecne dochody nie przekraczają 800zł na osobę. A teraz pytania:
  1. Czy potrzebne nam zaświadczenie o zarobkach za 2014r. z US czy gmina sama zdobędzie te informacje, a może w naszej sytuacji 2014 ich w ogóle nie obchodzi?
  2. Czy potrzebny mężowi pit-11 od byłego pracodawcy? Jeśli tak to za 2014 i 2015 czy tylko 2015?
  3. Czy potrzebne nam umowy o pracę/staż?

 • Anna Kozłowska

  witam mam pytanie w kwietniu i maju maż przebywał za granica do połowy maja legalnie nie pobieram nigdzie swiadczen rodzinnych. dzis chce złozyc wniosek na 2 dziecko . czy mam złozyc jeden wniosek czy 2 bo w miesiacach od kwietnia do maja była koordynacja czyli wniosek do rops a drugi ze od czerwca juz jest w polsce . czy jeden wniosek i wtedy rops rozpatruje moją sytuacje ?

 • Kasia

  ja również mam pytanie 🙂
  mam dwójkę dzieci i razem z mężem przekraczamy w tej chwili dochód 800zł na osobę (2400zł+1700zł)
  składałam wniosek na dwójkę dzieci, bo początkowo czytałam, że brane są dochody za 2014r. a że w 2014r. dopiero podjęłam pracę w grudniu a mąż nie pracował-złożyłam wniosek.
  ku mojemu zdziwieniu, dostałam dzisiaj decyzję pozytywną na dwójkę dzieci….
  czytając Twój wpis zastanawiam się, czy to nie pomyłka…istnieje logiczne wytłumaczenie na tą decyzję?
  nie chcę zwracać za rok niesłusznie przyznanych pieniędzy….
  będę wdzięczna za opinię..pozdrawiam

  • Hej,

   złożyłaś wniosek podając dochód za 2014, ale wnioskując trzeba pamiętać, że:

   „Art. 7. 3. W przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ich ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego.”

   nie składając oświadczenia o uzyskaniu dochodu w grudniu przez Ciebie, a później uzyskaniu dochodu przez męża po roku 2014 (tego dotyczy cytat powyżej) przy weryfikacji wniosku nie wzięli ich pod uwagę. A trzeba pamiętać o tym, że:

   „Art. 25. 1. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenie wychowawcze, jest obowiązana do jego zwrotu.”

   „Art. 25. 3. Od kwot nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1–3 i 5, naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie”

   Mam nadzieję, że pomogłam rozwiać wątpliwości 🙂 Na koniec jeszcze podpowiem, że:

   „Art. 25. 4. Należności z tytułu nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia, w którym decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego stała się ostateczna.”

   i jeszcze:

   „Art.25 6. Decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego nie jest wydawana, jeżeli od terminu jego pobrania upłynęło więcej niż 10 lat.”

   • Kasia

    hej,
    dzięki za odp.
    Moje zatrudnienie wyglądało tak:
    12.2014-07.2015 firma A
    08.2015 do teraz firma B
    zaczęłam prace w grudniu 2014 do chwili obecnej pracuję. Za ten okres odpowiednio podałam Pity za 2014 oraz 2015. Ponieważ zmieniałam pracę w 2015 donosiłam również świadectwo pracy oraz umowę o prace z nowego miejsca pracy. Oni mieli wszystkie dokumenty.
    Natomiast mąż miał działalność od 2015 i ns początku 2016 zamknął ją, w 2014 nie pracował. Podjął pracę w lutym 2016 i do teraz pracuje w tym samym miejscu. Za te okresy odpowiednio przedstawiłam – oświadczenie że nie pracował w 2014, PIT za 2015, i obecną umowę o pracę…

    czy twoim zdaniem mieli jasny obraz i czy słusznie przyznali nam na dwójkę dzieci?

 • Mała Goti

  Witam
  Chciałam się dowiedzieć jak to się wszystko ma do mojej sytuacji:
  Otóż na październik mam termin porodu.
  Kiedy złożyć wniosek o przydzielenie mi 500+ ?
  Dodam że to moje drugie dziecko – przy czym pierwsze jest u moich rodziców jako opiekunów prawnych.
  W roku 2015 pracowałam na umowę zlecenie przez okres od połowy kwietnia do połowy lipca. We wrześniu ubiegłego roku zaczęłam pracę przez 3 m-ce jako okres próbny a w tym roku dostałam umowę na czas określony na okres 2lat a od połowy lutego jestem na zwolnieniu. Co będę musiała przedstawić (jakie dokumenty) aby starać się o 500+ i czy będzie mi się należało? Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź.

  • O tym czy otrzymasz świadczenie na dziecko zależy wysokość dochodów. Z racji tego, że opiekunami prawnymi pierwszego dziecka są Twoi rodzice to rozumiem, że kolejne dziecko będzie traktowane podobnie jakby było Twoim pierwszym – oczywiście w rozumieniu wnioskowania o świadczenie 500+.

   • Mała Goti

    Odnośnie moich dochodów to mam 1850,00zł brutto ale czy mój partner jesli nie pracuje a korzysta z mops-u to czy jego „pomoc” także będzie wliczana w nasze dochody i nie otrzymam świadczenia 500+ ?

    • wszystko zależy od wysokości świadczenia z mopsu dla męża oraz czy jego świadczenie jest doliczane do dochodów – to najlepiej sprawdzić w samym mopsie. Jest to uzależnione od rodzaju świadczenia. W każdym razie jeżeli współtworzycie gospodarstwo domowe i jeżeli w skład członków rodziny wchodzi wasza trójka (Ty, partner i 1 dziecko) to decyzja 500+ wygląda tak:

     „Dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł.”

 • Klaudia

  Witam. Chciałabym się kogoś poradzić, otóż moja sytuacja wygląda następująco.Jestem samotną matka , otrzymuje alimenty co miesiąc 300 zł. w 2014 i 2015 roku pracowałam na umowę zlecenie – dochod nie przekraczał 800 zł. Kilka dni po złożeniu wniosku ( w kwietniu) dostałam umowę na czas określony (2 lata) o minimalnym wynagrodzeniu. W międzyczasie dostałam decyzje , o przyznaniu 500+, ale teraz w czerwcu muszę oddać zaświadczenie o dochodzie za cały przepracowany miesiąc (maj). Otóż sytuacja mi się dość komplikuje.. bo netto dostałam 1360 zł.. więc wliczając w to alimenty .. na osobę wyszło mi 830 zł. Czy ta decyzja zmieni się i nie dostanę jednak tych 500+ ? BO JESLI W NASTEPNYM ROKU ZLOZE PIT to wyliczając mniej wiecej dochod na osobę wyniesie 788 zł.
  Proszę o odpowiedź…Będę wdzięczna.

  • Hej Klaudia,

   jeżeli średni dochód na jednego członka rodziny (wskazany w złożonym wcześniej wniosku) powiększony o średni dochód na jednego członka rodziny uzyskanego dochodu w miesiącu maju (czyli te 1360zł / ilość osób) przekroczy 800zł to niestety świadczenie jednak nie powinno Ci się należeć. Nie ma tu znaczenia średnia z całego roku po uzyskaniu dochodu. Wtedy dzieje się tak:

   „Art. 18. 6. W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczenia wychowawczego, świadczenie nie przysługuje od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został osiągnięty.”

   Daj znać jaka będzie ostatecznie decyzja, może a nóż widelec jednak się uda 😉

 • Aneta

  Super artykuł ☺️
  Mam pytanie, mam 4letnia córkę i za miesiąc urodze jeszcze jednego maluszka.
  Wiem, ze wniosek sklada się gdy otrzymam pesel. Mam jednak pytanie od ktorego miesiaca zacznie mi przyslugiwac 500zl: od miesiąca urodzenia dziecka, miesiąca zlozenia wniosku czy miesiąca rozpatrzenia wniosku?
  Będę wdzięczna za informację gdyż nigdzie nie ma odpowiedzi na to pytanie.

  • Aneto, świadczenie przysługuje za niepełny miesiąc od dnia narodzin maluszka 🙂 Ale pod warunkiem, że zdążysz złożyć wniosek jeszcze w tym samym miesiącu. Konkrety:

   „Art. 18. 1. Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego.
   2. Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek
   z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka”
   Jeżeli chodzi o kwotę to będzie wtedy dokładnie:

   „Art. 5. 2. W przypadku urodzenia dziecka, (…) kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.”

   Daj znać jak już będzie po porodzie 🙂 Pozdrawiam i życzę dużo pozytywnej energii 😉

 • Kasia-93

  Dzień dobry, bardzo dziękuję za artykuł. Ja mam pytanie otóż ponad miesiąc temu złożyłam wniosek przez internet i nie dostałam żadnej odpowiedzi. Mamy jedno dziecko, w 2014 oboje nie pracowaliśmy ja podjęłam pracę w lipcu 2015 a mąż w lutym 2016. To prawda że dochód liczy się za drugi miesiąc pracy? Nie wiem na co się nastawiac, mamy jedno dziecko. Martwi mnie ten brak odpowiedzi

  • Kasiu na rozpatrzenie wniosku złożonego w kwietniu mają czas do lipca. Także nie masz co się martwić tylko cierpliwie czekać 🙂

 • Agnieszka

  Bardzo proszę o pomoc. Mieszkamy z mężem i dziećmi za granicą. Na początku maja złożyliśmy wniosek na drugie dziecko o wydanie decyzji w sprawie świadczeń 500+. Nie składałabym go gdyby nie fakt że niemiecka Famillienkasse została poinformowana o tym że w PL jest nowe świadczenie i prosi nas o uzupełnienie dokumentacji o ww decyzję. W razie odmowy będą nam w dalszym ciągu wypłacali kindergeld a w razie pozytywnej decyzji pomniejszony o 500 zł. Ponieważ nie ma nas w Polsce nie otrzymujemy na bieżąco korespondencji a dostałam list z mojego GOPSU iż złożone przeze mnie dokumenty zostały przesłane do Oddziału Rejonowego i że zasadnę jest złożenie wniosku również na pierwsze dziecko. Od pani w famillienkasse natomiast usłyszałam że jeśli ww decyzji nie będę miała na pierwsze dziecko zostanie mi kindergeld pomniejszony o 500 zł do czasu przedłożenia pozytywnej lub odmownej decyzji. Moje pytanie jest takie czy mogę teraz dosłać do GOPSU drugi wniosek na pierwsze dziecko?

  • Rozumiem, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozytywnej decyzji na 500+ dotyczącej pierwszego dziecka nie dostaniesz, ale mimo wszystko bez względu na treść po prostu ją potrzebujesz. Na Twoim miejscu złożyłabym wniosek jeszcze raz z uwzględnieniem pierwszego dziecka i zaznaczyła, że jest to uzupełnienie pierwszego wniosku. Daj znać jak ostatecznie udało się załatwić z tą decyzją 500+. Będzie dla potomnych. Pozdrawiam 🙂

   • Agnieszka

    Dodzwoniłam się w końcu do Poznania, potwierdzono mi że żeby Famillienkasse nie obcięło mi kindergeldu muszę mieć złożony wniosek i wydane decyzje na oboje dzieci. Nie otrzymam na 100% pozytywnej decyzji na żadne z nich bo przebywamy poza granicami kraju ale dokument na to muszę mieć. Poinformowano mnie również że w momencie w którym będą się już zajmowali moim wnioskiem otrzymam od nich pismo oraz druk do wypełnienia wniosku również na pierwsze dziecko, że mam spokojnie czekać.
    Dziękuję za odpowiedz, w razie jakby nic do mnie nie doszło sama złożę jeszcze raz wniosek.
    Pozdrawiam

 • milena

  Czy byłaby taka miła osoba,która wytłumaczyłaby mi jak obliczyć ten nieszczęsny dochód netto??? Chodzi o to,że mam pit-11 z zakładu pracy. Mogę go rozliczyć jeszcze raz,wtedy będzie pit-37. Czytałam na forum,ale tam piszą raz tak,raz tak i w końcu sama nie wiem. Aha,i czy ta ulga prorodzinna z US liczy się do dochodu??? Dzięki za odp. Pozdrawiam.

  • Mileno, dochód netto to pieniądze jakie otrzymujesz co miesiąc z zakładu pracy „na rękę”. Sumujesz miesięczny dochód netto swój i męża i otrzymaną sumę dzielisz na ilość osób w rodzinie. Jeżeli dochód na osobę jest mniejszy niż 800 zł to możesz się starać o 500 zł na pierwsze dziecko.

   • milena

    Dziękuję bardzo 🙂

 • Ewelina Łuczak

  Witam. Ja mam takie pytanie. Jezeli teraz mój mąż pracuje i ja jestem na macierzyńskim to dochód nam przekracza 800 zl. Mamy jedno dziecko. Ale macierzyński mi się konczy w połowie sierpnia wiec dochód nam się zmniejszy i wtedy na osobę wychodzi nam miesięcznie mniej niż 800 zl. Wiec moje pytanie brzmi czy w tym roku jeszcze będzie mi się należeć 500 plus jezeli wymagają zaświadczenia za rok 2014? Jak to jest w takim przypadku? Z góry Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Jednego nie rozumiem. Jak to możliwe, że po skończonym macierzyńskim dochód na osobę będzie niższy? Nie będzie Pani pracować po macierzyńskim?

   • Ewelina Łuczak

    Należ mi sie tylko kuroniówka wtedy. Mąż netto zarabia 1460 zl plus moja kuroniówka ktora może będzie wynosić okolo 500 złotych wiec w zaokrągleniu będziemy miec 2000 zl. Jezeli znajdę prace i będę miała z kim zostawić dziecko to będę pracować. Ale ciężko jest tak po roku czadu zostawić takie dziecko obcej osobie wiec dlatego sie pytam. chciałabym chociaż do 2 roku zycia siedzieć z nim w domu.

    • W takim razie jeżeli utraci Pani dochód po macierzyńskim i próg dochodowy 800 zł nie będzie przekroczony to jak najbardziej warto o 500 plus wnioskować. Istotne jest, że wniosek można będzie złożyć w tym roku najpóźniej do 31 października. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Czas opieki nad dzieckiem przez matkę może być niezastąpiony w jego rozwoju dlatego warto się o niego starać. Proszę dać znać po wszystkim czy się udało. 🙂

 • Katarzyna Mis

  Witam, nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat więc pozwolę sobie zadać Pani Pani Aniu pytanie.
  Otóż po 1. w 2014 r nie pracowałam więc mój dochód był zerowy, w styczniu 2015 r zaczęłam pracę, aktualnie jestem na macierzyńskim. Rozumiem że we wniosku mam wpisać kwotę macierzyńskiego (czyli 80% mojego wynagrodzenia)? Po 2. jakie dokumenty potwierdzające kwotę macierzyńskiego powinnam dołączyć do wniosku? Czy ma to być jedynie oswiadczenie, czy może decyzja z ZUS, bądź wyciąg z konta? A może jeszcze umowa o pracę?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

  • Oczekiwania do deklaracji dotyczą stanu na obecną chwilę, natomiast wymagane jest złożenie deklaracji wysokości dochodu w Pani przypadku za 2014 oraz ewentualne zmiany. W Pani przypadku faktycznie ta zmiana nastąpiła w momencie rozpoczęcia pracy w styczniu 2015. Natomiast z informacji jakie posiadam przejście na macierzyński nie jest sytuacją związaną z utratą dochodu, czyli tutaj zmiany formalnie nie ma.

   Oczywiście przez cały czas trzeba pamiętać, że mowa jest tutaj o dochodach wszystkich pełnoletnich członków gospodarstwa domowego.

   • Katarzyna Mis

    Tak, oczywiście ja to wszystko rozumiem. Pytałam generalnie o to jakie dokumenty dołączyć do wniosku w mojej sytuacji. Czy wystarczy oświadczenie że w 2014 roku nie miałam dochodów a teraz mam czy potrzebne będzie coś więcej, np.kopia umowy o prace?

 • pielichiewicz

  Sprawdź czy dostaniesz 500 zł na dziecko:

  Masz obywatelstwo polskie?

  Mieszkasz na terenie Polski?

  Masz więcej niż jedno dziecko?

  Czy każde z Twoich dzieci ma mniej niż 18 lat?

  Czy w Twojej rodzinie dochód na osobę jest mniejszy niż 800 zł?

  Jeżeli odpowiedziałaś TAK na wszystkie powyższe pytania to najprawdopodobniej dostaniesz 500 złotych na każde Twoje dziecko.

  UWAGA do powyższego – jeśli odpowiesz NIE na trzecie pytanie to i tak dostaniesz 500 zł na każde swoje dziecko (w tym przypadku jedno), bo spełniasz warunek 5 pytania (dochód na osobę mniejszy niż 800 zł).

 • Mariola Kędziora

  Witam mój dochód na osobę wynosi 909 zł jestem matką samotne wychowujaca dziecko czy jest wogole sens składania wniosku

  • Niestety nie. Ograniczenie wysokości dochodu na jednego członka rodziny wynosi 800 zł więc niewiele, ale przekraczasz.

 • Aurelia

  Witam! Czy wniosek może być składany jeszcze przed narodzinami dziecka? Na końcu postu jest wzmianka o osobach, które przebywają poza granicami Polski. W takim wypadku rozumiem, że akt urodzenia zagraniczny również byłby uznany oraz wniosek składa się elektronicznie?

  • Nie, wniosek można złożyć dopiero po urodzeniu dziecka.
   Jeżeli chodzi o złożenie wniosku to jak najbardziej jest możliwość złożenia wniosku elektronicznie.

  • Agnieszka

   Dziecko musi mieć nadany pesel, mieć wyrobiony dowód lub paszport bo do wypełnienia wniosku potrzebny jest numer identyfikacyjny

 • eweell

  witam,
  mam pytanie złożyłam wniosek na drugie dziecko dostałam decyzje pozytywną i pieniadze też. I teraz po przypomnieniu sobie że potrzebne są dochody za rok 2014 myśle czy tez bym sie nie załapała na pierwsze dziecko bo byłam wtedy na macierzynskim i placone mialam 60% do czerwca pozniej normalnie wrócilam do pracy i do teraz pracuje mąz tez. Ale zastanawiam sie czy nie zmiescilibysmy sie w tym progu? i teraz pytanie czy moge cos z tym teraz zrobic są jakies szanse zeby dostac na to pierwsze dziecko?

 • Madziulka

  witam 🙂 czy jak dziecko urodziło mi sie w kwietniu to dostanę za ten miesiac 500 zł?

 • aaaaaa

  Witam:) i gratuluję pięknego dzidziusia.
  A czy zostanie nam przyznane 500 zł jeśli mąż w 2014 roku zarabiał mniej i nie przekraczamy progu 800 zł, ale w 2015 dostał podwyżkę i dochód przekroczy (pracuje ciągle w tej samej firmie), tak samo w tym roku dochód przekracza. Ja nie pracuję.
  Dziękuję za wszelką odpowiedź.

  • Dziękuję 🙂

   Jeżeli chodzi o dochód to docelowo brane są aktualne dane, dlatego jeśli Twoja sytuacja dochodowa się zmieniła Twoim obowiązkiem jest dołączyć zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające uzyskanie lub utratę dochodu.

 • pietruszka

  Witam. Mamy z mężem 2 dzieci. Mąż z pierwszego małżeństwa posiada 1 dziecko, które obecnie mieszka za granicą. Czy składając wniosek wliczam pierwsze dziecko męża i czy moja dwójka dzieci (jako drugie i trzecie dziecko) otrzymają po 500 zł?

 • lena

  Witam 🙂 Jestem mężatką i mamy jedno dziecko z mężem. Nasze wspólne dochody nie przekraczają 800 zł na osobę w rodzinie, dlatego złożyliśmy wniosek na 500+ i dostaliśmy pozytywną odpowiedz i zostanie nam przydzielone to świadczenie. Planujemy z mężem kolejne dziecko, które miałoby się urodzić na początku przyszłego roku tj.2017. Zatem moje pytanie brzmi, kiedy mam złożyć kolejny wniosek na drugie dziecko i od kiedy dostanę 500+ na drugie dziecko?

 • ala

  Witam ma takie pytanie .Moje i męża z 2014 roku nie pozwalają nam starać się o 500 zł na pierwsze dziecko,.Ale mąż od tego roku ma mniej pracy i nie pracuje w soboty i zarabia mniej .Czy w takiej sytuacji kiedy kwota 800 zł nam nie przekracza to należy sie nam również na pierwsze dziecko.

 • Kaśka 11

  Ja mam pytanie Jestem mężatka i mamy dwójkę dzieci z mężem nie jesteśmy razem ale rozwodu jeszcze nie mamy dodatkowo maz wyjechal za granice pani w mopsie powiedziala mi ze musze dostarczyc dokumenty takie jak np umowa o prace meza z zagranicy i dochod za miesiac nastepny lecz z mezem nie mam kontaktu i tych dokumentow nie moge w zaden sposob dostarczyc
  Moje pytanie brzmi czy jesli chcialabym skladac wniosek na drugie dziecko to potrzebne sa te dokumenty czy pani z mops wprowadza mnie w błąd

  • 500 zł na drugie dziecko należy się niezależnie od dochodu. Przy staraniu się o 500 zł na drugie i kolejne dziecko nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów z pracy potwierdzających osiągany dochód

 • wadi71

  A jak jest w przypadku rodzin”paczłorkowych”? Mój partner jest po rozwodzie. Ma z byłą żoną dwójkę dzieci. Ze mną ma trzecie(dla mnie jest to pierwsze dziecko). Wiem że mi się nie należy na jedno dZiecko. Ale czy on może dostac.
  Nie wiem czy opisałam to zrozumiale 🙂

  • Jeżeli żyjecie w związku nieformalnym, ale macie wspólnie dziecko, to świadczenie na pierwsze dziecko w tym przypadku będzie uzależnione od kryterium dochodowego natomiast na pozostałe dzieci bez względu na dochód.

 • Ala

  Ja mam takie pytanie. W mopsie chcą zaświadczenie o dochodach narzeczonego z pracy za pierwszy pełny przepracowany miesiąc. Wtedy dochód przekroczył 800 zł (luty 2016) Ale już nie przekracza. Czy można coś z tym zrobić? Jakiś wniosek napisać? chodzi o 500 na pierwsze dziecko

  • jeżeli chodzi o dochody to brany jest przeciętny miesięczny dochód (Art. 2 punkt 2), a nie za pierwszy miesiąc. Dlatego do wniosku dołącz zaświadczenie o takich właśnie dochodach i będzie w porządku.

 • Agata

  Mam pytanie: mój mąż od 2012 roku prowadzi działalność gospodarczą, ja nie pracuję, w styczniu 2016 mąż dostał pracę na etacie (nadal prowadzi działalność) to czy we wniosku liczy się to jako uzyskanie dochodu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • tak, Art. 2 punkt 20 c) mówi tak: „uzyskaniu dochodu – oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej”

 • Meggi

  Mam pytanie, jeśli przed urodzeniem pierwszego dziecka dochód rodzimy był większy niż 800 zł na członka rodziny, natomiast po urodzeniu i przejściu matki na roczny macierzyński, z racji otrzymywania 80% wynagrodzenia dochód jest mniejszy niż 800 zł na członka rodziny to można się ubiegać o ten zasiłek?

  • Z tego co wiem na podstawie Art. 2 punktu 19 i 20 to przejście na macierzyński nie powoduje utraty dochodu. Wiem że faktycznie może to być wypłacane 80%, ale w wykazywanych dochodach nic się nie zmieni.

 • Dobrze, że mnie to nie dotyczy 🙂

 • Ania

  Mam pytanie mąż pracował 2014 roku w 2015 przeszedł na emeryturę składając wniosek na dziecko kiedy będą mi liczyć dochód za 2015 rok.z wyliczeń bo ja mam gospodarstwo i niewiele emerytury to łapiemy się na próg 800zl .Ale cały czas mamy przedstawiać pit za 2014 prosze o odpowiedz.

  • Podając dochody przy wniosku na 500 plus tak naprawdę musimy wykazać aktualne dochody. Wymagane jest złożenie dochodów np. za 2014, ALE jeżeli wystąpiła jakakolwiek zmiana tzn. uzyskanie lub utrata dochodu to też to się wykazuje.

   Dlatego możesz składać wniosek już teraz wykazując dochody za 2014 i dołączając utratę dochodu męża (praca) oraz uzyskanie dochodu przez męża (emerytura).

 • Meggi

  Mam pytanie. Kiedy mam złożyć wniosek o 500 złoty jeśli w chwili obecnej jestem jeszcze w ciąży ( termin mam na wrzesień ) i mam jeszcze jedno dziecko ( sześcioletniego chłopca) ?

  • jeśli mieścisz się kryterium dochodowym (mam na myśli te 800zł na jednego członka rodziny) to złóż najlepiej do 1 lipca tego roku na pierwsze dziecko

   jeśli kryterium dochodowe Cię nie kwalifikuje na świadczenie na pierwsze dziecko to po urodzeniu dziecka kiedy nadany zostanie pesel dla nowonarodzonego drugiego dziecka składaj wniosek

   • Meggi

    nie przekraczam kryterium dochodowego. Czyli do 1 lipca mam złożyć wniosek na syna a gdy urodzi mi się to drugiego dziecko to mam składać wniosek jeszcze raz i w nim wpisać i starszego synka i to dopiero narodzone dziecko?

    • tak, ważne żebyś teraz złożyła wniosek do 1 lipca bo wtedy dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko z wyrównaniem od kwietnia

     • Meggi

      dzięki wielkie za pomoc 😉

 • Michalina Pawlicka

  Cześć i czołem!

  Mam tak jak większość nadal zagubionych – pytanko.
  Proszę Cię o odpowiedź i z góry dziękuję.

  Czy jeśli jestem na macierzyńskim, to ten dochód też się wlicza?
  Mamy jedno dziecko, chłopak ma dochody 2900 netto i nie wiem jak to jest?
  Czy muszę czekać na koniec macierzyńskiego? I zmianę ew. pracy przez ukochanego? ( jego niźsze zarobki)
  Zrozumiałam, że liczy się dochód rodziny czyli podzielony na 3? Tak?

  • jeśli jesteś na macierzyńskim jest to też dochód więc dochód na jednego członka rodziny to Twój + Męża i ta suma dzielona przez 3

   • Michalina Pawlicka

    Dziękuję za odpowiedź raz jeszcze.

    A czy dochód z pracy liczy się ten netto czy brutto?

 • GlamGirlandmore

  Fajnie zebrane w całość. Udostępnie link znajomym. Mnie niestety nie dotyczy…

 • Magdag102

  a ja mam takie pytanie, co jeśli urodzę w listopadzie czy grudniu, mogę wtedy złożyć wniosek? i czy będzie też przysługiwać becikowe oraz zasiłek macierzyński 1000 zł/ mies, czy muszę wybrać albo jedno albo drugie, jeśli dochody pozwalają na wszystko?

  • Wniosek składa się po urodzeniu dziecka w momencie jak odbierzemy już akt urodzenia dziecka. Jeżeli chodzi o pozostałe świadczenia to jeżeli kryteria dochodowe nie są przekroczone to proszę też składać wnioski. Pozdrawiam 🙂

   • Predator

    Artykuł odpowiada na pytanie czy 500 zł będzie wliczane do dochodu rodziny ale czy 1000 zł becikowego (12-miesięczne) wpływa na to czy dostaniemy 500 zł? Wynika z tego, że lepiej najpierw złożyć wniosek 500+ a poźniej o becikowe 1000 zł? I czy można jeszcze dodatkowo ubiegać się w MOPSie o dodatek mieszkaniowy?
    Moja sytuacja wygląda w następujący sposób: razem z żoną spodziewamy się dziecka w listopadzie. Żona nie pracuje, moje zarobki spowodują, że w trójkę będziemy dość sporo poniżej progu 800 zł.

    • Złożenie najpierw wniosku o 500 plus, a po jakimś czasie o 1000zł nic nie da. Bo ustawa mówi, że jeżeli sytuacja dochodowa się zmieni, czyli ten dochód wzrośnie, to należy taką informację zgłosić do urzędu. Wtedy jeżeli się okaże, że w związku ze zmianą świadczenie nie przysługuje na pierwsze dziecko to zostanie zatrzymana jego wypłata. A jeżeli już zostały środki przekazane a nie powinny to będą żądać zwrotu.

     W Twojej sytuacji byłoby najlepiej złożyć zaraz po urodzeniu wniosek o 500 zł na dziecko bo decyzja o wypłacie dotyczy okresu zasiłkowego począwszy od miesiąca złożenia wniosku. Na jednorazowe becikowe masz rok czasu na złożenie wniosku.

     • Predator

      Nie chodzi mi o jednorazowe tylko o becikowe wypłacane przez cały rok co miesiąc (w sumie 12 tys.). Rozumię zatem, że lepiej starać się o nie a po skończeniu wypłacania becikowego o 500 zł?

     • Faktycznie pisałeś, że chodzi Ci o świadczenie wypłacane przez 12 miesięcy, czyli Kosiniakowe. I to 1000 zł na dziecko przez 12 miesięcy do dochodu jest doliczane. Więc jeżeli otrzymanie tego dodatkowego 1000 zl miesięcznie spowoduje to, że dochód na osobę przekroczy 800 zł to bez sensu wnioskować o 500 plus na to pierwsze i jedyne dziecko równolegle. Tak jak piszesz rozsądnie w Twojej sytuacji będzie zrobić jak napisałeś powyżej. Pamiętaj jednak o tym kiedy można będzie wnioskować o 500+ w 2017 roku (mam na myśli termin od 1 sierpnia do 31 października). Dlatego pod koniec października dobrze żebyś o tym pamiętał. Powodzenia!

     • Agnieszka

      Droga Pani Aniu, moje pytanie będzie dość mocno związane z powyższymi komentarzami, dlatego pozwolę sobie napisać tutaj. Jestem mężatką, w okolicach listopada 2016 urodzę pierwsze dziecko. Nie pracuję, dlatego od razu po porodzie zamierzam złożyć wniosek o świadczenie rodzicielskie (1000 zł co miesiąc przez rok). Zakładając, że będzie mi ono wypłacane do listopada kolejnego roku, to czy ze złożeniem wniosku o 500+ będę musiała czekać aż do września 2018? Rozumiem to tak, że jeśli wniosek o 500+ złożyć mogę do 31 października 2017, do mojego dochodu będzie wliczane wówczas jeszcze świadczenie rodzicielskie i nie będę mogła wykazać go jako dochodu utraconego, bo nie będzie wtedy jeszcze dochodem utraconym. Czy tak jest faktycznie?

     • Rozumiem, że po urodzeniu dziecka uwzględniając 1000zł Kosiniakowego dochód na jedną osobę u Was przekroczy 800zł, a kiedy Kosiniakowe się skończy dochód będzie poniżej 800zł na osobę, tak?

      Jeżeli chodzi zaś o pytanie to wszystko wskazywałoby na to, że TAK. Polecałabym jednak skontaktowanie się z właściwym urzędem, który będzie wniosek o 500+ rozpatrywał. Myślę, że do tego czasu znajdą jakieś dobre rozwiązanie na tego typu sytuacje. Mnie zaś zaświtała taka myśl „ciekawe co by było gdybyś złożyła wniosek o 500+ 31.10.2017, ale okazało się, że wniosek zawiera błędy i gdyby się okazało, że w momencie kiedy składasz (na wniosek urzędu) uzupełnienie braków to Twoja sytuacja dochodowa jest odmienna np. o 1000zł niższe dochody…” 🙂

 • Kolejny kawał świetnej pracy Aniu! Za niedługo zamiast sprawdzać informacje na googlach, będę pierwsze kroki kierować do Ciebie! Brawo i dzięki!

 • Jak to mówią wytłumaczyłaś temat „jak chłop krowie na miedzy” 😉 bardzo przydatny wpis!

 • Przydatny wpis. Ale mnie nie dotyczy.
  pozdrawiam serdecznie!

 • Przydatne!

 • Przydatny wpis 🙂

 • Ja

  Brzmi klarownie 😉

 • Wszystko jasne! Opisałaś to w prosty, przystępny sposób. Brawo! 😉

  • Dzięki! Taki był mój cel, aby było w miarę przystępnie napisane. Mam nadzieję, że tym wpisem pomogę kilku osobom w załatwieniu tych formalności 🙂