1000 zł na dziecko/12 miesięcy (Kosiniakowe 2016)

„Kosiniakowe”, „1000 zł na dziecko”, „Nowe becikowe”, „12 tys. zł na dziecko”, „zasiłek rodzicielski” te wszystkie określenia, które funkcjonują określają nowy projekt, który ma wejść od 1 stycznia 2016 i ma na celu pomoc finansową dla dziecka.

Oczywiście dotychczasowe, jednorazowe becikowe z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł będzie dalej obowiązywać i obejmować wszystkich rodziców. Jeżeli szukasz informacji o jednorazowym becikowym zapraszam tu:

-> Jednorazowe 1000 zł na dziecko (Becikowe 2016) <- czytaj tutaj

Nowy projekt jest skierowany natomiast dla osób, które dotychczas nie mogły skorzystać z 12-miesięcznego macierzyńskiego. Do kogo konkretnie jest skierowane nowe świadczenie? Jak otrzymać taką pomoc? Gdzie się zgłosić? Jakie dokumenty dostarczyć? Poniżej specjalnie dla Ciebie przygotowałam odpowiedzi na wszystkie pytania.

Kto może otrzymać?

 • matka
 • ojciec
 • opiekun prawny/faktyczny
 • rodzic przyjmujący dziecko na wychowanie. w tym przypadku jednak zastosowano ograniczenie wiekowe dziecka  – ukończony 7 rok życia. W wyjątkowych przypadkach takich jak np. odroczony obowiązek pójścia do szkoły – ukończony 10 rok życia dziecka.

a w szczególności:

 • osoby bezrobotne
 • studenci
 • rolnicy
 • osoby nieubezpieczone pracujące na umowach o dzieło/zlecenie

a także:

 • rodzic, który pracuje i opłaca składki do ZUS, ale jego zasiłek macierzyński jest niższy niż 1000 zł. Taki rodzic otrzyma wyrównanie do 1000 zł. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na część etatu, a także pracujących na umowę zlecenie i przedsiębiorców.

Kto nie może ubiegać się o zasiłek rodzicielski?

Niestety Kosiniakowe, czyli to „Nowe becikowe” nie jest przeznaczone dla wszystkich. Z powyższego świadczenia nie mogą skorzystać:

 • osoby, które są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego z wyjątkiem osób, których zasiłek macierzyński jest niższy niż 1000 zł to taki rodzic otrzyma wyrównanie do 1000 zł.
 • osoby, które mają prawo skorzystania z podobnych świadczeń z tytułu urodzenia się dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy np. funkcjonariusze służb mundurowych.
 • Ważne! Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego to drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwał zasiłek rodzicielski.

02.01.2016 Update:

Wiele z Was pytało dlatego postanowiłam przedstawić dość częstą sytuację:

Co w przypadku kiedy ojciec pracuje np. na umowę o pracę, a matka nie? To czy przysługuje wtedy świadczenie czy nie?

Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków ze świadczenia rodzicielskiego skorzysta matka dziecka. Oczywiście jeżeli spełni podstawowy warunek czyli nie będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. Drugim warunkiem jest właśnie, że drugi rodzic (tj. ojciec dziecka) nie korzysta z innych świadczeń (czytaj punkt wyżej) lub nie korzysta z zasiłku macierzyńskiego.

Ale! Ale! Czytając podstawę prawną, a dokładniej Art. 35a. 2. dowiemy się, że:

2. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka w przypadku:
1) skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka;
2) śmierci matki dziecka;
3) porzucenia dziecka przez matkę

Stąd wynika, że (pomijając śmierć matki czy porzucenie przez nią dziecka):

Ojcu zasiłek macierzyński będzie przysługiwał przede wszystkim wtedy kiedy wcześniej matka miała do niego prawo.

Podobnie jest też z prawem ojca do zasiłku rodzicielskiego. Czyli podsumowując i odpowiadając na pytanie:

W takiej sytuacji jeżeli tylko ojciec nie pobiera innych świadczeń z racji urodzenia dziecka to zasiłek rodzicielski matce się należy.

Jaka kwota?

1000 zł miesięcznie. I co ważne! Brak kryterium dochodowego, a więc 1000 zł będzie wypłacane niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Nawet w sytuacji jeżeli w tym czasie rodzice podejmą pracę to nie stracą prawa do świadczenia. Zostanie ono jednak obniżone o połowę.

Przez jaki czas?

Czas wypłacania 1000 zł na dziecko będzie uzależniony od tego ile dzieci się urodzi:

 • 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 62 tygodnie przy bliźniakach,
 • 67 tygodni, jeśli urodzą się trojaczki,
 • 69 tygodni, jeśli urodzi się czwórka dzieci,
 • 71 tygodni, jeśli urodzi się pięcioro lub więcej dzieci.

Jak otrzymać?

Rodzic od momentu urodzenia się dziecka ma 3 miesiące na złożenie wniosku o powyższe świadczenie. Jeżeli taki wniosek złoży w późniejszym terminie to świadczenie będzie wypłacane od momentu złożenia pisma, a więc wtedy straci te kilka miesięcy. W momencie składania wniosku musi mieć ze sobą akt urodzenia dziecka. Akt uzyskuje się po zarejestrowaniu dziecka w USC. Odnośnie rejestracji dziecka w USC pisałam jakiś czas temu tutaj.

Wniosek o 1000 zł na dziecko

Wnioski można będzie składać tradycyjnie w urzędzie lub drogą elektroniczną na portalu „Emp@tia” pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl. W przypadku wyboru drogi elektronicznej do podpisania wniosku niezbędne będzie posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego lub bezpłatnego tzw. Profilu zaufanego ePUAP.

Czy można stracić na Kosiniakowym?

Niestety niektórzy mogą stracić jeżeli będą ubiegać się o 1000 zł na dziecko. Kto dokładnie?

 1. Rodzice, którzy są zarejestrowani w UP jako bezrobotni z prawem do zasiłku, stracą status bezrobotnego i jednocześnie otrzymywane świadczenie z Urzędu Pracy. Nie zostaną jednak pozbawieni prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.
 2. Rolnicy nie otrzymają jednorazowego zasiłku macierzyńskiego, który wypłaca KRUS
 3. Studenci, którzy pobierają stypendium socjalne. 1000 zł na dziecko zostanie doliczone do ich dochodu.
 4. Rodzice, którzy korzystają z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej i pobierają stamtąd świadczenia mogą je stracić w sytuacji jeżeli dodatkowy 1000 zł na dziecko przekroczy ich próg kryterium dochodowego.

Urodzony w 2015? Ważna informacja:

Rodzice, których dziecko pojawiło się na świecie jeszcze w 2015 roku, pomimo iż nowe świadczenie wchodzi w życie od 2016 roku, mogą się starać o powyższe świadczenie. Z zastrzeżeniem, że zostanie ono wypłacane przez okres do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Najlepiej zobrazuje to przykład:

dziecko urodziło się 01.11.2015 to rodzice mogą pobierać świadczenie przez okres 10 miesięcy.

Aby zapoznać się z pełną treścią ustawy kliknij -> tutaj

Nie zapomnij też o -> 500 zł na dziecko (Rodzina 500 Plus) <-

Pamiętasz, że świeżo upieczonemu tacie też należą się uprawnienia?
Tutaj przypominam -> Jak załatwić urlop ojcowski lub tacierzyński <-

Co myślisz o nowym świadczeniu? Skorzystasz?

Chcesz poznać więcej praktycznych rad doświadczonych mam?

Dzięki moim wpisom oraz komentarzom setek mam Twoje macierzyństwo będzie łatwiejsze! :-)

 • Wyślę Ci najnowsze artykuły + unikalne treści tylko dla czytelników newslettera

Najpewniej zainteresuje Cię też:

 • Magdalena

  Witam czy jeżeli mój mąż pracuje za granicą rok od września 2015 a ja urodziłam córeczkę teraz w kwietniu 2016 cz należy mi się kosiniakowe.Nie pracuje już od półtorej roku nie dostałam nic za urodzenie.Jestem na bezrobociu.Mój mąż też nie pobiera nic na mnie i dziecko.Mąż pracuje w Anglii.Bardzo proszę o odpowiedź.Złożyłam wniosek zaraz po urodzeniu A i czy 500 Plus też mi się nie należy? To nasze 1 dziecko.

 • Ag.Bu

  Dzień dobry, czy jeśli pracuje na umowę zlecenie, i mogę prosić o objęcie mnie ubezpieczeniem chorobowym, ale nie zrobię tego, czy będzie przysługiwało mi ” kosiniakowe”??

 • Pp.

  Witam. 6 dni temu urodził nam się synek. Ja pracuję, narzeczona nie. O jakie zasiłki możemy się starać ? Na co można liczyć ?

 • Zuza

  Witam
  Czy jest szansa abym dostała kosiniakowe?? Mam zasiłek macierzyńsk, mam umowę o pracę do końca września ( ale nie bd przedłużona to już wiem) mąż prowadzi działalność gospodarczą. Dostajemy również 500+. Dzidzia ma 7 msc. Jest szansa aby dostać te pieniądze czy dać SB spokój??

  • Cybull Janusz

   powiedz mi jak ty to zrobilas? prcujesz,maz ma dzialalnosc gospodarcza i dostajesz 500+ – i nie przekraczacie progu minimum 800zl na osobe? nie pytam zlosliwie tylko z ciekawosci, ja mam 8mio letniego syna, ja nie pracuje,a zona pracowala na umowe ktora wlasnie wygasla, a ze jest w ciazy z drugim dzieckiem to poszla na chorobowe- placi jej zus. niestety dostalismy 500+ tylko na dwa miesiace, te ktore zona pracowala, pozniej zabrali bo z chorobowego zony dochod wyliczyli ze przekracza o 44zl…. pozdrawiam janusz

 • Monika

  Moja córka urodziła się 29.10.2015. Otrzymuje kosiniakowe. Na decyzji mam napisane, że za miesiąc październik otrzymam nie 1000 a 870 zł. Czy ktoś wie dlaczego i czy tak powinno być?

 • Pysia M

  Witam, mam takie pytanie ponieważ w moim urzędzie nie wiedzą. W październiku urodzę dziecko. Jestem uczniem zaocznym i otrzymuję rentę rodzinną z zusu pod warunkiem nauki w wysokości 650zl. Czy przysługuje mi prawo do tego 1000zl na dziecko przez 12mc. Proszę o pomoc.

 • Ania

  Witam. Jestem mężatką. Mamy jedno dziecko i otrzymuje na nie 500 plus oraz rodzinne. Mąż pracuje na umowę o pracę. Teraz jestem w drugiej ciąży i oboje z dzieckiem jesteśmy dołączeni do męża ubezpieczenia zdrowotnego abyśmy mogli korzystać z lekarza na NFZ. Ja nie pracuje.
  Czy przysługuje mi na dziec ko które się urodzi przez rok 1000 zł?

 • Karlos

  Świadczenie jest dla osob uczących sie,
  Ale gdy składałam wniosek dostałam odmowę z opieki ponieważ bedac na zajęciach nie bede zajmowała sie dzieckiem tylko ktoś inny i mi nie przysługuje świadczenie rodzicielskie czegoś tu nie rozumiem? Ktoś był z takiej sytuacji?

  • Tak właśnie niejasno zapisana jest ta kwestia w ustawie, że tak naprawdę każdy urzędnik może interpretować ją trochę inaczej. Proponuję odwołać się od decyzji.

  • Ala

   Świadczenie jest dla studentów, ale studiów zaocznych lub na urlopie dziekańskim, które większość czasu spędzają z dzieckiem i się nim same opiekuję. Ja dostałam na dziennych, ponieważ mam indywidualny tryb studiów i w związku z tym uczę się w domu, a na uczelni jestem tylko na zaliczeniach i na niektórych zajęciach

 • kasia

  Mam pytanie. jestem na macierzyńskim w UK, ale tez już w drugiej ciąży. 1-Planuję urodzić w Polsce, czy będzie mi się należało kosiniakowe, jeżeli nie wrócę w UK do pracy po macierzyńskim? 2-Nie wrócę do pracy po macierzyńskim i urodze w UK czy będzie mi się należało kosiankowe? Mąż pracuje w UK. Ja wykonuję drobne umowy o dzieło w Polsce – 3. czy pobierając kosiniakowe, mogę nadal wykonywać drobne umowy o dzieło?

 • KAROLINA

  Witam,
  Temat już ucichł. Ale muszę napisać do wszystkich mam, które są w podobnej sytuacji jak moja. Mam 3 dzieci w tym najstarsze niepełnosprawne, a najmłodsze urodziłam w lipcu 2015 roku. Jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym. Złożyłam w styczniu papiery o kosiniakowe. Mopr odmówił przyznania więc złożyłam zażalenie do SKO. Tam skierowali sprawę do ponownego rozpatrzenia i Mopr znów odmówił. Złożyłam kolejne odwołanie do SKO i w zeszłym tygodniu dostałam decyzję od SKO, że uchylają całkowicie decyzję Mopr i przyznają do wypłaty świadczenie rodzicielskie tzw. kosiniakowe!!
  Jest o co walczyć, mam nadzieję, że komuś się ta informacja przyda.
  Serdecznie pozdrawiam!

  • Beata

   Jestem w takiej samej sytuacji jak ty.
   Chciałbym się dowiedzieć co napisałaś w odwołaniu.

  • Ewelina

   Brawo

  • Łukasz Czuwaj

   Bardzo proszę o kontakt w opisanej przez panią sprawie. Prowadzę grupę wsparcia na FB i jest to przydatna wiadomość dla innych. lukaszczuwaj@wp.pl

 • lovi

  Mam pytanie, jeśli jestem mężatką ale mój mąż ani ja nigdzie nie pracujemy on ubezpieczony jest w krusie a ja w zusie do 3.09.2016r potem zarejestruje się jako bezrobotna czy dostanę to 1000 zł przezz 52 tygodnie ?

 • gg

  witam mam pytanko…
  moja żona jest w ciąży termin jest na przyszły rok czyli na 2017…ubezpieczona jest w krusie od stycznia 2016 roku czy jej się należy to „nowe becikowe” w wysokosci 1000 zł przez 52 tyg ????tylko iż ja pracuje w holandii czy to że pracuje za granica ma wpływ na otrzymanie tego świadczenia???????????

 • Basia

  Moja nieletnia córka urodzi w listopadzie . Ojciec dziecka jest pełnoletni zarabia ok.2200 zł. na rękę córka za praktyki otrzymuje 140 zł . Chcą za zgodą sądu zawrzeć związek małżeński .Czy przy takich dochodach otrzymają becikowe przez 12 miesięcy oraz 500+ ? Czy lepiej jeżeli będzie samotną matką ?

 • Pola

  Witam, obecnie jestem na rencie chorobowej z kursu ( całkowita okresowa niezdolność do pracy) do końca listopada. W grudniu rodze dziecko. Chciałam zapytać czy jeśli nie przedłuża mi renty to otrzymam kosiniakowe? I czy jeśli by się tak stało ze przedłuża rentę to czy można ją łączyć ze świadczeniami rodzicielskimi ?

 • Kasia

  Witam ? Kiedy powinnam dostac i czy wgl dostane to 1000 zł jeśli wniosek zlozylam w maju natomiast moja sytuacja wygląda tak : narzeczony pracuje w Wielkiej Brytanii ale nie pobiera tam żadnych zasiłków na dziecko i tu w Polsce pisał takie oświadczenie właśnie ze ich nie pobiera. Czy jednak nam je przyznają czy nie ? I ile czasu będziemy czekać na pieniążki bo w Mopsie powiedzieli nam żeby w sierpniu dopiero się dowiadywać co z tym swiadczeniem

 • Ann.

  Witam. Proszę o pomoc. Urodziłam dziecko 28.06.2015 r. i od stycznia pobieram „kosiniakowe”. Dziecko w tym miesiącu kończy rok. Czy w czerwcu należy mi się jeszcze ten 1000?

  • paul

   Witam jestem ciekawa czy dostałeś bo mam podobny problem tylko ze ja urodziłam w lipcu . Dzięki za odpowiedź

 • patrycja

  Witam jesli moje dziecko konczy teraz w sobote roczek to kiedy dostane ostatni raz pieniazki z tego co mi wiadomo bedzie to polowa kwoty

 • Joanna Tańska

  Witam. Jestem bezrobotna zarejestrowana w PUP. mój mąż pracuje w Norwegii i z tego co się dowiadywał dostanie tam na dziecko coś takiego jak u nas rodzinne. Będzie to dużo mniej niż 1000 zł, ale więcej niż rodzinne u nas które wynosi coś około 70 zł. Czy w takim wypadku przysluguje mi kosiniakowe? Warunkiem jest ze mąż nie może nic pobierać na dziecko, tyle wiem, ale w tym wypadku chodzi o świadczenie za granicą no i jest to zupełnie coś innego niż kosiniakowe. nie jest to z tytułu urodzenia dziecka, po prostu taka jakby zapomoga. Proszę o odpowiedź

  • Myślę, że wszystko zależy od tego co to jest za świadczenie w tej Norwegii. Najlepiej poznać oficjalną nazwę tego świadczenia

 • aga

  witam mam pytanie czy jak jestem w ciąży to też mi się należy te 1000 zł czy dopiero jak dziecko się urodzi???? pozdrawiam

 • Mama

  A co jeśli Mama zdecyduje się pobierać przez pół roku zasiłek macierzyński w wysokości 100procent otrzymywanych dochodów (bedąc zatrudnioną na umowę na czas nieokreślony) a później przedłuży urlop o kolejne 6miesięcy i kwota zasiłku będzie niższa niż 1000zł? Bo będzie to 60procent dochodów – mniej niż Kosiniakowe więc wyrównają jej do tysiąca? 🙂

 • Natalia Woronkiewicz

  Czy mając rentę rodzinną przysługuje Kosiniakowe? Teoretycznie powinno, bo pobierając rentę nie odprowadzam żadnych składek.

 • Justyna

  Mam pytanie czy dziecko urodzone w kwietniu a wniosek zlorzylam o becikowe w maju to dostanke zwrot za kwiecien?

  • Sylw

   Tak, masz 3 miesiące na złożenie wniosku

 • Cytat z wpisu: „Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego to drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwał zasiłek rodzicielski.”

 • Jowita

  Witam serdecznie. W listopadzie urodziłam syna i z dniem porodu zakończyła mi się umowa o pracę. Dostaje macierzyński z ZUS 705zl . Co muszę zrobić aby otrzymać 1000zl z ZUS? Gdzie składać dokumenty? Pozdrawiam.

  • Jeżeli dostajesz już macierzyński w wysokości 705 zł to w ramach tego świadczenia możesz otrzymać ewentualnie wyrównanie do 1000 zł. Na pozostałe pytania odpowiedź jest w powyższym wpisie. Pozdrawiam.

 • Mamusia

  Witam . Mam takie pytanie bo nigdzie nie uzyskała jeszcze odpowiedzi , jak wygląda sytuacja kiedy za 2tyg mam termin porodu , chce dac dziecku nazwisko ojca ale nie jesteśmy juz razem i mam zamiar starać się o alimenty od niego wiec jak wygląda sytuacja z becikowym , kosiniakowym i 500+ ? Dodam również ze mieszkam z rodzicami i młodszym bratem w domu a mam 22lata nie uczą się i jestem zarejestrowana w UP . z komentarzy wyczytalam ze becikowe dostane , ale czy w sytuacji jeśli będę się starać o kosiniakowe i np dostane alimenty 500zl to w tedy dochód na mnie i na dziecko wynosi 750zl czy mogę się ubiegać w takiej sytuacji o 500+ czy będzie bramy pod uwagę tez dochód mieszkających ze mną rodziców ? Z gory dziękuje za pomoc może tutaj mi ktoś pomoże 🙂

  • milena

   Becikowe Pani dostanie (chyba nawet 2 tysiące-1000 dla wszystkich,drugi tysiąc dla tych co nie przekracza 1922 zł),kosiniakowe przysługuje bez względu na dochód jezeli jest Pani zarejestrowana to tym bardziej się należy. 500+ jeżeli dochód nie przekroczy 800 zł na osobę-w Pani,przypadku raczej nie przekroczy(nie wiem czy liczą do dochodu te 2000 becikowego). A co do dochodu rodziców to nie jestem pewna. Najlepiej przy składaniu napisać oświadczenie że mieszka się z rodzicami ale prowadzi się oddzielne gospodarstwo domowe (tutaj mogą się przyczepić że jak oddzielne jak jest Pani na utrzymaniu rodziców,bo nigdzie nie pracuje),mogą też chcieć dochody ojca dziecka-nie jestem pewna trzeba by się w pomocy społecznej dowiedzieć.

  • 1000 zł jednorazowego becikowego jest właśnie przydzielany wtedy kiedy dochód na osobę nie przekroczy 1922 zł. Więcej o tym tutaj: http://smakimacierzynstwa.pl/jednorazowe-1000-zl-na-dziecko-becikowe-2016/ Dodatkowy 1000 zł przysługuje osobom kwalifikującym się do zasiłku rodzinnego.
   500 zł na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód na osobę nie przekracza 800 zł. Więcej o tym tutaj: http://smakimacierzynstwa.pl/500-zl-na-dziecko-rodzina-500-plus-jak-dostac/
   Kosiniakowe w Twojej sytuacji się należy, ale jak najbardziej ten 1000 zł jest wliczany do dochodu.

 • kasia tkasia

  Witam. Czy jak moj narzeczony bedzie mial umowe o pracę ale najniższa krajowa :/ do tego ja mam rentę rodzinna z ZUS-u po ojcu bo jeszcze ucze sie zaocznie (ale w tym roku koncze pobieranie) czy należy mi sie ten tysiąc na dziecko? Z gory dziękuję za odp 🙂 „

 • Dominus88

  Witam,
  Mam umowe na zastępstwo do lipca tego roku, termin porodu mam na wrzesień. Wtedy będę bezrobotna wiec bedzie mi przysługiwać 1000 zl zasiłku. Czy jeśli po pół roku pobierania tego świadczenia podjęłabym pracę to stracę ten zasiłek?
  Pozdrawiam

  • milena

   Tak, bo wtedy nie będzie Pani na tzw.macierzyńskim tylko będzie Pani pracować i wtedy zasiłek nie przysługuje. (chyba że będzie Pani pracować na czarno-tylko tak,żeby się mops nie dowiedział 🙂 )

 • Sylwia

  A no i nie wiem czy liczą tylko podstawę czy premie też. Proszę o odpowiedzi bardzo byśmy chcieli maleństwo

  • aaaaaaaaa

   Kosiniakowe przysługuje niezależnie od dochodu. Dla osób bezrobotnych,studentów,rolników i dla pracujących na umowy śmieciowe. Należy się.
   CYTUJĘ:
   „Czy mi się należy ? Mój chłopak ma umowę o pracę 1750 podstawy plus premia + premia za nocki oraz obecność w pracy + uznaniowa i jakościowa . Ja jestem osobą uczącą się mam 18 lat od września 2016 roku zaczynam naukę zaocznie. Będę zarejestrowana w UP jako bezrobotna.
   A no i nie wiem czy liczą tylko podstawę czy premie też. Proszę o odpowiedzi bardzo byśmy chcieli maleństwo”

   To teraz dzieci rodzi się tylko dlatego,żeby dostać 1000 zł? Skoro chcecie mieć dziecko to je zróbcie. Kosiniakowe się skończy po roku i co z dzieckiem? Zrobicie sobie drugie żeby znowu dostawać przez rok po 1000 zł co miesiąc? Typowe myślenie niedorosłej emocjonalnie nastolatki. Jak ktoś chce mieć dziecko to nie patrzy czy coś dają czy nie. Ten tysiąc ma być pomocą w pierwszym najtrudniejszym roku-m.in. po to,żeby kupić dziecku wyprawkę-począwszy od pampersów skończywszy na wózku i łóżeczku. A uwierz mi,po roku dziecko też kosztuje i to wcale nie mniej niż na początku. A jak pójdzie do przedszkola to wtedy zobaczysz jakie są koszty utrzymania dziecka. Nie sztuką jest urodzić. Sztuką jest wychować to dziecko na porządnego człowieka i utrzymać,żeby niczego mu nie brakowało.
   I sorry,że się uniosłam,ale Twoje pytanie totalnie mnie rozwaliło. Jeszcze nawet w ciąży nie jesteś a już się o kosiniakowe pytasz. Dorośnij dziewczyno,bo moja 3-letnia córka wydajniej myśli od Ciebie. Wiąże przyczyny ze skutkami (wie,że jak rzuci szklankę na płytki to ta się rozbije a ona może się pokaleczyć).

 • Sylwia

  Czy mi się należy ? Mój chłopak ma umowę o pracę 1750 podstawy plus premia + premia za nocki oraz obecność w pracy + uznaniowa i jakościowa . Ja jestem osobą uczącą się mam 18 lat od września 2016 roku zaczynam naukę zaocznie. Będę zarejestrowana w UP jako bezrobotna. zwiń

 • Iza

  Witam

  Od stycznia otrzymuje zasiłek rodzicielski 1000 zł należny
  do października nigdzie przedtem nie pracowałam i mam możliwość pracy
  na pół etatu od maja czy zostanie mi zabrany ten zasiłek ??

 • ja ostatnio straciłam pracę (po powrocie z macierzyńskiego mój pracodawca postanowił, pomimo umowy na czas nieokreślony się mnie jednak pozbyć), w planach mieliśmy kolejne dziecko… ostatnio koleżanka wspomniała mi, że istnieje coś takiego jak kosiniakowe… twój wpis rozjaśnił mi sporo w głowie 🙂

  • Ojej to szczerze współczuję i kompletnie nie rozumiem podejścia takich ludzi.
   Jednocześnie cieszę się, że powyższe informacje okazały się przydatne.

 • Sylwia Patrycja

  Mam pytanie? czy oprócz aktu urodzenia jest jeszcze cos potrzebne? Zaswiadczenie lekarskie,czy tez może jeszcze cos innego? Czy sam akt urodzenia dziecka?

 • Magda

  Witam. Chciałam zapytać, czy wniosek można złożyć online czy tylko osobiście w urzędzie?

 • Zuza

  A czy ktoś wie czy ten 1000 zł będzie wliczany do dochodu jeżeli będę się starać o 500 +.

  • Wydaje mi się, że tak.

  • milena

   Z tego co wiem to tak. Siostra ma złożyć na 500+ dopiero jak skończy jej się ten tysiąc.

 • katia

  Witam. Czy jesli zglosze sie po rodzicielskie w 3 miesiacu po porodzie, a przez 1 i 2 miesiac bede brala zasilek dla bezrobotnych z Holandi , to przyznaja mi ten zasilek, tylko nie wyplaca za 1 i 2 miesiac, bo zasil dla bezrobotnych jest wyzszy od rodzicielskiego? czy wogole mi nie pzryznaja?

 • Marta

  Jeżeli jestem rolnikiem i złożyłam wniosek o zasilek macierzyński w KRUSie to przez jaki urząd zasiłek ten będzie wypłacany?

 • wera

  czy oprócz Kosiniakowego jako samotna matka otrzymam dodatkowo 500zł z opiekii?

  • milena

   Jeżeli jest to pierwsze dziecko to 500 zł przysługuje,jeżeli dochód nie przekracza 800 zł

   • wera

    tak pierwsze 🙂

 • Mami11

  Witam, niebawem bedę matką czy kosiniakowe mi należą sie ?Chodze do 2 liceum i mam 18 lat i mieszkam z rodzicami

  • milenam

   Tak.

  • milena

   Chociaż tak się zastanawiam,że chyba nie. Nie jestem pewna. Trzeba się w opiece społecznej zapytać.

 • Marina Dus

  Witam. Jestem studentką z Ukrainy w Polsce. Mieszkam z narzeczonym polakiem. W maju urodzi się nasz synek) Czekamy na pozwolenie sądu na zawarcie ślubu . Ale coś mi się wydaję co nie zdążymy do porodu. Czy ja mogę składać wniosek na otrzymania danej pomocy bez ślubu czy tylko jak już będziemy małżeństwem? Czy w ogóle nie mam szansy?

 • Paulina Nowak

  Będę rodzić zagranicą. Otrzymam tu zasilek macierzynski na okres 10tygodni po porodzie. Po porodzie mam zamiar wrócić do PL. Czy przysługuje mi 1000zl/miesiąc na dziecko?informuję,iz po powrocie do PL nie będą przysługiwać mi zadne pieniadze.

 • Mydelniczka

  Witam. Urodziłam syna w maju 2015r od pazdziernka do końca stycznia pracowała na umowę zlecenie. Umowa się skończyła więc jestem teraz bezrobotna. Czy ten zasiłek przysługuje mi do końca maja czy nie? Teoretycznie powinna go dostać bo pracując na umowie zlecenie mi się należy wg tego co przeczytałam ale z drugiej strony jest tam zapis o podjęciu jakiejkolwiek pracy zarobkowej…co jak pracowałam a teraz nie pracuje?? Nic nie rozumiem…

  • milena

   Skoro teraz nie pracujesz i jesteś bezrobotna to zasiłek się należy.

 • Anet Anette Kasprowiak

  witam. mam pytanie czy jak moje dziecko ma w tej chwili 4 miesiące i jestem osobą bezrobotną to mogę się starać o te świadczenie czy to już za późno?

  • Iwona

   Tak staraj się jak najszybciej bo ci się należy

   • milena

    Szkoda że wcześniej nie napisałaś bo za styczeń Ci przepadło,niestety.

    • milena

     To było do autorki komentarza 🙂

 • Sandra

  Jak długo trzeba czekać na decyzję w sprawie ” kosiniakowego” ?

  • milena

   Mają 30 sni od dnia złożenia wniosku. Ja czekałam 20 dni.

 • Edyta

  Witam serdecznie. Jestem matka samotnie wychowujaca jedno dziecko i z narzeczonym jestem w ciazy, rodze w marcu. Dziecko bedzie nosilo jego nazwisko, slub bierzemy dopiero w lipcu. Narzeczony jest bezrobotny, a ja zarejestrowana w up. Czy nalezy mi sie 1000 becikowego przez rok?

  • Tak

   • Matka

    Serdecznie dziekuje za odpowiedz. A jeszcze zapytam, w zwiazku z tym ze pierwsze dziecko nie ma ojca otrzymuje zasilek dla samotnej matki i jest przyznany do wrzesnia. Narzeczony chce uznac je jako swoje po slubie zebysmy byli rodzina. Jak zrezygnowac z tego zasilku? Zglosic to urzedniczce przed planowanym uznaniem czy poczekac z uznawaniem gdy skonczy sie okres rozliczeniowy?

    • Niestety w tej kwestii Pani nie pomogę ponieważ przyznam szczerze, że nie wiem dlatego proponuję kontakt z Urzędem albo MOPSem

 • Irena30

  Witam.Czy orientuje się ktoś z Was jak to jest z tym wyrównaniem zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego z Zusu?Czy mają czas 30dni od daty złożenia oświadczenia na wypłatę wyrównania?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • mika i maks

   dołączam się do pytania

   • Irena30

    Więc uparłam się i odwiedziłam dziś swój oddział ZUS pani przy okienku poinformowała mnie ,że wyrównanie zostało obliczone i uszykowane do wypłaty za styczeń i luty na dzień 22 luty także wynika z tego ,że trzeba się wybrać osobiście aby dowiedzieć się kiedy otrzyma się pieniądze.

 • mała

  Witam zlozylam wniosek do Mopsu 16stycznia decyzje dostslam 26stycznia. Czy jest mozliwosc ze dostane wyrownanie w lutym za styczeń?

  • milena

   Tak. W lutym będzie wyrównanie.

 • Paulina

  Witam. Mam termin na kwiecień mój mąż pracuje na umowę o pracę ja nie pracuje ale uczę sie i dostaje rentę po zmarłym ojcu. Czy bd się nam należało kosiniakowe czy nie?

  • Nina

   Witam.
   Ponawiam pytanie… Jestem w ciąży, uczę się i pobieram rentę po zmarłej mamie ok 850 zł. Czy dostanę 1000 zł miesięcznie na dziecko?

 • Paula_001

  Witam,
  proszę dobre duszyczki o radę. W marcu przyjdzie na świat mój synek. Byłam dziś w MOPR w Kielcach. Probowalam dowiedziec sie czegos konkretnego, ale oprocz tego, ze dostalam sterte papierków nie wiem NIC. Chcialam sie dowiedziec jakie swiadczenia mi przysluguja i co z tym ,,1000zl”… Dostalam rozne wnioski do wypelnienia, a w tym WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO JEDNORAZOWEJ ZAPOMOGI Z TYTULU URODZENIA SIE DZIECKA. O co chodzi ?Czy to 1000zł to nie jest wlasnie becikowe, ktore nie ma byc jednorazowe,a wyplacane przez rok czasu? Co jeśli nadal otrzymuje alimenty od swojego ojca, a wlasciwie z funduszu alimentacyjnego? Ma to jakis wplyw na swiadczenia na dziecko? Dodam, ze jestem osoba uczaca sie zaocznie, nigdzie nie pracuje, a ojciec dziecka (jeszcze nie mąż) pracuje na umowe zlecenie.
  Bardzo prosze o porade.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

  • Zgodnie z informacją w tekście „Oczywiście dotychczasowe, jednorazowe becikowe z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł będzie dalej obowiązywać i obejmować wszystkich rodziców.” Jednorazowe becikowe, a 1000 zł przez rok czyli tzw. kosiniakowe to dwa zupełnie inne świadczenia. Z tego co piszesz to powinnaś otrzymać zarówno jedno jak i drugie.

 • Pingback: 1000 zł na dziecko (od stycznia 2016) | DużaRodzina.pl()

 • Ania076

  Gdzie w ustawie jest mowa o tym ze po podjeciu pracy w okresie upowazniajacym do zasilku, jest ono zmniejszane o polowe a nie calkiem odbierane? Bo nie moge znalezc..