Jak przechowywać mleko mamy? – najważniejsze zasady

Jak najlepiej przechowywać mleko mamy? Ile może stać w lodówce? Jak długo w temperaturze pokojowej, a ile w zamrażarce? Jak najlepiej podgrzewać lub rozmrażać mleko mamy? Takie pytania najczęściej krążą po głowie kiedy pojawi się potrzeba odciągnięcia i przechowywania świeżo odciągniętego mleka mamy. Poniżej znajdziesz odpowiedzi oraz najważniejsze zasady, o których warto pamiętać.

Przechowywanie mleka mamy jest proste!

Karmisz piersią – brawo! Jednak powrót do pracy, dłuższa nieobecność czy zaplanowane wyjście na imprezę sylwestrową albo wesele przyjaciółki nie muszą oznaczać zaprzestania karmienia. Wystarczy tylko… zrobić zapasy 🙂 Czyli odciągnąć i odpowiednio przechowywać mleko, które później będzie podane maluszkowi. Na szczęście obecnie nie trzeba być skazanym na ręczne odciąganie pokarmu, które może wywołać uśmiech na twarzy współczesnej mamy. Istnieje spory wybór laktatorów, które ułatwią nam robienie zapasów.

Przechowywanie mleka mamy wymaga zaś przestrzegania odpowiednich zasad, aby mleko zachowało swoje niezwykłe właściwości. Szukałam, czytałam, dopytywałam moją położną i doradcę laktacyjnego i teraz zebrałam dla Ciebie

najważniejsze zasady przechowywania mleka mamy:

    1. Po pierwsze pojemniki

      W sklepach dostępne są specjalne pojemniki i woreczki służące do przechowywania i zamrażania pokarmu. To na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pojemników to, aby były szczelnie zamykane oraz nie zawierały one bisfenolu A (np. wykonane z polipropylenu lub polisulfonianu). Nie powinny być szklane.
      Przed użyciem: Pojemniki należy wyparzyć lub jeżeli posiadasz sterylizator to wysterylizować. Woreczki natomiast są sterylne i jednorazowe. Najbardziej praktyczne są takie do założenia bezpośrednio na laktator. Warto żeby posiadały miarkę.

      Pamiętaj!
      – Nie napełniaj całego pojemnika – zostaw 20% miejsca. Mleko w wyniku mrożenia zwiększa swoją objętość.
      – Na pojemniku zawsze zaznacz datę i godzinę odciągnięcia mleka.
      – Do pojemników staraj się wlewać taką ilość mleka jaką dziecko zjada przy jednym karmieniu, aby nie tracić niepotrzebne pokarmu. Jeżeli pojemniki są większe niż ilość odciągniętego mleka to na opakowaniu umieść również informację o ilości mleka.

    2. Jak długo można przechowywać odciągnięte mleko?

      Dla zdrowego i donoszonego dziecka czas przechowywania mleka przedstawia się następująco:

      w temp. pokojowej (18-25°C) w lodówce (5°C) w zamrażarce (-20°C)
      4 – 6 godzin 4 – 5 dni 3 – 6 miesięcy

      W temperaturze 25°C do 4 godzin z mlekiem nic się nie dzieje. Później zaczyna wzrastać liczba bakterii, która nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowego i donoszonego dziecka.

    3. Sposoby podgrzania/rozmrożenia mleka

      Mleko podawane zdrowemu dziecku powinno mieć temperaturę nie niższą niż pokojowa. Z drugiej strony mleka nie należy wcześniej gotować czy podgrzewać do temperatury wyższej niż 37°C gdyż ulegają zmianie jego właściwości – m.in. wysoka temperatura niszczy białka zawarte w mleku – jak również mogą namnożyć się szkodliwe bakterie np. E.coli. Dlatego podgrzewając mleko w wodzie nie może ona mieć więcej niż 37°C. Tym samym:

      • Nie podgrzewaj mleka w mikrofalówce, na gazie czy w piekarniku!

      Podgrzewanie mleka z lodówki:
      – wyjąć z lodówki i pozostawić na około godzinę w temperaturze pokojowej
      – od razu po wyjęciu z lodówki delikatnie podgrzać w wodzie o temp. nie wyższej niż 37°C lub w podgrzewaczu do butelek.

      Mleko z zamrażalki:
      – przełożyć mleko z zamrażalki do lodówki na ok. 12 h aby powoli się rozmroziło
      – pozostawić w temperaturze pokojowej do rozmrożenia (polecana metoda)
      – ogrzać wodą o temperaturze max 37°C

      Rozmrożone mleko może być przechowywane w lodówce do 24 h. Dobrą praktyką jest umieszczenie informacji na pojemniku o dacie i godzinie wyjęcia z zamrażalnika by nie musieć liczyć tylko na pamięć. Rozmrożone mleko, które zostało podgrzane do temperatury w zakresie od 25°C do 37°C powinno być spożyte do 4 godzin.

Inne ważne zasady:

  • Nie łącz odciągniętego mleka o różnej temperaturze! Odciągnięte porcje mleka można mieszać pod warunkiem, że są z okresu nie dłuższego niż 24 godziny. Poza tym każda z porcji powinna być schłodzona w lodówce przed połączeniem z resztą. Po tym całość może być zamrożona.
  • Nie mieszaj swojego mleka z mlekiem modyfikowanym!
  • Nie trzymaj mleka na drzwiach lodówki jest ono wtedy narażone na częste zmiany temperatury!
  • Nie zamrażaj ponownie już rozmrożonego mleka!
  • Jeżeli jest potrzeba przetransportowania pokarmu zrób to w specjalnej torbie chłodzącej z wkładami. Takie transportowane mleko w temperaturze od 4 do 15°C należy zużyć do 24 h!
  • Przed podaniem wstrząśnij, zamieszaj mleko ponieważ na powierzchni może pojawić się żółta warstwa czyli tłuszcz, który dziecko też powinno wypić!

I jeszcze jedno…

Jeżeli decydujesz się na zamrażanie pokarmu musisz pamiętać, że skład mleka matki zmienia się i dostosowuje do wieku i potrzeb dziecka. Dlatego zawsze zaczynaj podawać to mleko, które zostało zamrożone najwcześniej. Położna w szpitalu doradziła mi, aby nie mrozić na dłużej niż miesiąc, a maksymalnie dwa miesiące do przodu ponieważ później może okazać się, że mleko nie zaspokoi wszystkich potrzeb maluszka. W takim przypadku nawet jeżeli zostanie Ci  zmagazynowane w zamrażarce mleko to możesz wykorzystać jego wspaniałe właściwości np. dodając je do kąpieli 🙂

Czekam na info jak idzie Ci chomikowanie.
Może z autopsji wyciągasz jeszcze jakieś inne wnioski?

wpis jest elementem współpracy z marką Enfamil

Najpewniej zainteresuje Cię też: