Ciemieniucha jak z nią walczyć?

Czym jest ciemieniucha i skąd się ona w ogóle bierze?

Ciemieniucha to tylko zmiany skórne, które powstają na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych znajdujących się na skórze niemowlaka. Ciemieniucha pojawia się zwykle w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Możemy być spokojne bo żółte łuski, ani nie bolą ani nie swędzą naszego malca, najzwyczajniej w świecie po prostu bardzo źle wyglądają, ale też utrudniają skórze oddychanie.

Ciemieniucha nie jest niczym groźnym i nie jest zaraźliwa!

U naszego Wiktorka tak jak szybko się pojawiła tak szybko zniknęła, może dlatego, że od razu zareagowaliśmy. Zaczęło się od tego, że zauważyłam na główce synka małe, żółte plamki. W tym przypadku zasięgnęłam opinii mojej mamy, która doradziła mi, abym przed kąpielą nacierała główkę oliwką, a później delikatnie rozczesywała szczoteczką. Tak też zrobiłam, poszłam nawet trochę dalej bo nacierałam mu kilka razy w ciągu dnia i raz nasmarowałam główkę oliwką i zostawiłam na noc. Hmm… już nawet nie pamiętam ale chyba po dwóch dniach nie było już ani śladu ciemieniuchy.

Jak sobie z nią radzić? Sposobów jest kilka:

  • Oliwka. Chwilę przed kąpielą nasmaruj główkę swojego dziecka oliwką. Poczekaj około 15-20 minut i delikatnie wyczesz główkę. Następnie również delikatnie i z wyczuciem umyj główkę dziecka szamponem dla niemowląt. Można również natłuścić główkę dziecka przed snem, założyć czapeczkę i rano delikatnie wyczesać.
  • Masło. Często polecany zwłaszcza przez nasze mamy i babcie domowy sposób na walkę z ciemieniuchą. Postępujemy w taki sam sposób jak z oliwką.
  • Mąka ziemniaczana. Kolejny sposób jaki mogą polecić nam nasze kochane mamy czy babcie. Najzwyczajniej posypujemy główkę dziecka mąką ziemniaczaną, może to być również puder.
  • Otręby. Należy namoczyć otręby w wodzie i taką mieszanką umyć głowę naszego malucha. Otręby mają działanie zmiękczające i kojące.
  • Kosmetyki. W aptece jest bardzo dużo różnych kosmetyków dla niemowląt, u których pojawiła się ciemieniucha. Należą do nich: kremy np. bardzo polecany krem z serii AA „Ja&Mama”, krem Stelaker czy krem z Oillan Baby, olejki np. kremowy olejek hypoalergiczny z Ziajki lub olejek Olejuszka Skarb Matki, a także szampony np. z serii Mustela szampon w piance (koleżanka stosowała i bardzo poleca!) czy szampon Nivea Baby hipoalergiczny.
  • Lekarz. Do lekarza należy się udać jeżeli ciemieniucha nie znika z główki naszego dziecka dość długo czyli około dwóch tygodni lub jeżeli zmiany te pojawiają się też w innych miejscach np. na brwiach czy na czole. Najprawdopodobniej lekarz przepisze jakąś maść przeciwzapalną lub odpowiedni szampon.

Pamiętaj:

  • Nie doprowadzaj do przegrzania główki. To właśnie pot sprzyja powstawaniu ciemieniuchy. Dlatego będąc na spacerze i wchodząc do jakiegoś ciepłego pomieszczenia np. do sklepu czy apteki należy zawsze ściągnąć czapeczkę. Czapeczka powinna być oczywiście w 100% z bawełny i najlepiej biała.
  • Nie drap skóry dziecka, ciemieniucha nie swędzi malca. Rozdrapując natomiast żółte łuski możemy doprowadzić do infekcji.
  • Koniecznie udaj się od razu do lekarza jeżeli wystąpi obrzęk lub zaczerwienie w obrębie miejsca z ciemieniuchą.

A Wy jak długo i w jaki sposób walczyłyście z ciemieniuchą?

Najpewniej zainteresuje Cię też: