Pasy w ciąży – trzeba zapinać?

Nieważne czy siedzisz za kierownicą czy na fotelu pasażera? – jak myślisz… trzeba zapinać pasy w ciąży?

Nigdy nie lubiłam zapinać pasów

Zawsze mnie coś denerwowało, gdzieś uciskało, krępowało. Zapinam bo tak trzeba, mówią, że dla bezpieczeństwa. Chociaż w pierwszej ciąży kiedy mój brzuch był już tak duży jakbym schowała w nim co najmniej 3 poduszki nie zapinałam pasów bo strasznie mnie uciskały. Nie zapinałam ponieważ gdzieś, kiedyś usłyszałam, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa więc jak dla mnie komfortowo i wygodnie podróżowałam samochodem bez zapiętych pasów. Powiesz: głupota? a może robiłaś/robisz tak jak ja kiedyś?

Co mówi Kodeks Drogowy?

Ostatnio jednak z ciekawości zajrzałam do Kodeksu Drogowego, aby przekonać się jak to właściwie jest z tym zapinaniem pasów. Jestem obecnie w 31 tygodniu ciąży, brzuszek jest coraz większy, a pasy czasami zaczynają krępować. Czy mogę jeździć bez pasów?

Polski Kodeks Drogowy faktycznie pozwala kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów.

art. 39 ust. 2 ustawy z 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2005 r. Nr 108, poz. 908) mówi:

„Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1 ) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
2 ) kobiety o widocznej ciąży;
3 ) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
4 ) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
(…).”

Ale, ale… czy na pewno ciężarna nie powinna zapinać pasów?

Kobieta ciężarna musi zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą rezygnacja z zapięcia pasów bezpieczeństwa. Śledząc konsekwencje jakie niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów obiecałam sobie, że choćbym miała jechać tylko kawałeczek to zawsze w zapiętych pasach. W końcu mam dla kogo żyć…

Tak naprawdę to do kobiety należy ostateczna decyzja – prawo przecież nie nakazuje „niezapinania”. Dlatego ważne, żeby wybrać dobrze. Kiedy zdecydujesz się już zapinać pasy w ciąży musisz wiedzieć droga mamo jak należy je prawidłowo zapiąć, aby nie doznać poważnych obrażeń i nie zaszkodzić rozwijającemu się w Tobie dziecku. Dlatego przygotowałam dla Ciebie kilka zasad jakie należy przestrzegać, aby jazda w psach bezpieczeństwa faktycznie była bezpieczna.

Zasady poruszania się samochodem w ciąży:

  1. Prawidłowo ustawiona kierownica tak, aby po pierwsze nie uciskała brzucha, a po drugie abyś mogła nią swobodnie i wygodnie kierować. Eksperci zalecają, aby odległość kierownicy od środka klatki piersiowej kobiety ciężarnej wynosiła minimum 25 cm.
  2. Odpowiednio ustawiony fotel. To bardzo ważne, abyś dobrze uregulowała sobie oparcie. Ból kręgosłupa w ciąży i tak nam dokucza więc po co jeszcze samej sobie szkodzić.
  3. Wyłączone poduszki powietrzne, które w przypadku kobiety w zaawansowanej ciąży podczas uruchomienia ze względu na mniej odległości umiejscawiają się między kierownicą, a brzuchem. Dlatego wybuch poduszki powietrznej i jej mocne uderzenie w brzuch może prowadzić do poronienia.
  4. Odpowiednia ilość przerw na toaletę, rozprostowanie nóg, odpoczynek.
  5. I w końcu odpowiednio zapięty pas bezpieczeństwa. Dolna część pasa powinna znajdować się pod brzuchem, nigdy nie powinna przechodzić przez brzuch. W utrzymaniu pasa w takiej pozycji mogą pomagać specjalne adaptery do pasów dla ciężarnych (na zdjęciu poniżej z użyciem adaptera firmy BeSafe).

pasy bezpieczenstwa w ciazy

A Ty zapinasz się pasem i/lub używasz adaptera?

Najpewniej zainteresuje Cię też: