III trymestr ciąży, ostatnia prosta, pomału zbliżasz się już do mety, a ja znowu przygotowałam dla Ciebie listę badań w ciąży jakie należy obowiązkowo wykonać. Ostatnio też opisywałam jakie badania są niezbędne do wykonania w I trymestrze-> tutaj <-, oraz w II trymestrze ciąży -> tutaj <-.
Już niedługo będziesz mogła przytulić swojego maluszka. Zobaczyć jak wygląda, powiedzieć mu jak bardzo go kochasz…Zanim to jednak nastąpi przed Tobą jeszcze szereg badań do wykonania i częstsze wizyty u swojego lekarza prowadzącego. Zazwyczaj są to wizyty co 3, a nawet co 2 tygodnie. Od 40 tygodnia ciąży nawet co 2, 3 dni. Na początek złota rada 🙂 :
Pamiętaj jeżeli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące Cię dolegliwości to koniecznie poinformuj o nich lekarza. Podobnie jeżeli nie jesteś czegoś pewna, masz jakieś wątpliwość to pytaj o wszystko swojego lekarza lub położną.
Tak jak w poprzednich trymestrach przy każdej wizycie u lekarza będziesz miała mierzone ciśnienie i kontrolowaną wagę. Ginekolog podczas tych wizyt będzie oceniał stan szyjki macicy, wydzielinę z pochwy, a także oceni wymiary macicy. Kontrolnie będzie również oceniał czynność serca dziecka oraz jego aktywność.
Lista badań jakie należy wykonać w 3 trymestrze ciąży:
- Badanie ogólne moczu (może zdarzyć się tak, że będziesz je miała zlecane przed każdą wizytą u swojego lekarza).
- Morfologia krwi (podobnie jak badanie moczu może być teraz częściej zlecana niż we wcześniejszych etapach ciąży).
- Badanie ultrasonograficzne (zalecane, aby zrobić je około 30-32 tygodnia ciąży)
- Badanie czystości pochwy.
- Antygen HBs.
- Badanie w kierunki HIV.
- Posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-homolizujących.
- Badanie cytologiczne jeżeli nie było wcześniej wykonane.
- Badanie przeciwciał anty Rh – tylko u kobiet z ujemnym czynnikiem Rh.
- Badanie poziomu odczynu VDRL lub WR (tylko u kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia)
- Badanie KTG (wykonywane w szpitalu, najlepiej tym w którym zamierzasz rodzić). Badanie KTG to nic innego jak zapis tętna płodu oraz czynności skurczowej macicy.
Jeżeli Twojemu maluszkowi nie będzie się śpieszyło do wyjścia to po 41 tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie do szpitala. Zalecane jest jednak hospitalizowanie już po 40 tygodniu.
Droga Mamo!
Pewnie nie raz myślisz o tym jak to wszystko będzie, czy zdążysz na czas dojechać do szpitala, czy dziecko będzie zdrowe, czy będzie bolało, czy wytrzymasz, pojawia się 1000 myśli na minutę. Spokojnie, ostatnio dowiedziałam się, że nasze podejście i nastawienie potrafi obniżyć poziom bólu o około 40-60 %. Mam również dla Ciebie kilka propozycji jak poradzić sobie ze strachem przed porodem, przeczytasz o nich tutaj.
A o tym, że poród już blisko będzie informowało Cię stopniowo Twoje ciało. Dlatego zachęcam Cię również do zapoznania się z objawami zbliżającego się porodu tutaj.
Ostatni trymestr to również najwyższy czas na podjęcie decyzji czy chcesz rodzić sama czy może z partnerem. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości to koniecznie przeczytaj temat: Partner nie powinien być przy porodzie?
Wpis pewnie przydatny, na szczęście większość lekarzy samemu daje skierowania na konieczne badania i w sumie nie trzeba aż tak pamiętać co i kiedy, tylko po prostu iść i je zrobić 🙂
Życzę wszystkim sprawdzonych i dobrych lekarzy z powołania, niestety nie zawsze na takich trafiamy. Czasami sami musimy się o pewne rzeczy domagać…
Brawo Aniu! Kolejny wpis, za który pewnie każda przyszła Mama jest Ci wdzięczna!
Dzięki! Mam nadzieję, że jak najwięcej mam skorzysta 🙂
Przyszłe mamy mają jednak dużo na głowie 😉
Zgadza się, trochę tych badań jest do zrobienia. Chyba w żadnym okresie życia tak bardzo się o siebie nie dba jak właśnie w ciąży 🙂
Dużo potrzebnej wiedzy. Ja mam ten okres dawno za sobą, ale mam nadzieję i że przed sobą 🙂
Jeżeli tylko chcesz to na pewno niedługo powrócisz do tych badań. Tego Ci życzę! 🙂
No to jest już komplet. Własnie kończę 6 miesiąc i już się bałam czy zdążysz umieścić badania do zrobienia w III trymestrze zanim go zacznę, ale na szczęście są
Tak, jest już komplet: I, II i III trymestr 🙂 Cieszę się, że zdążyłam i że korzystasz. Zachęcam również do zapoznania się z zaproponowanymi w tekście tematami. Pozdrawiam 🙂
Za niecały tydzień rozpoczynam 3 trymestr. Dobrze, że mam taką ściągawkę co mnie jeszcze czeka, ale chyba nic gorszego od testu glukozy to nie ma, to było okropne
Zgadzam się! Glukoza bije wszystko… W drugiej ciąży to jej właśnie się bałam najbardziej, a nie porodu 😉
Faktycznie ta glukoza to chyba najgorsze z badań w ciąży, aż mnie ciarki przechodzą jak sobie przypomnę ten kubeczek z tą słodką do potęgi mieszaniną. Jednak Aniu moim zdaniem sam poród jest zdecydowanie gorszy…
Zależy kto się czego boi. Ja wpadam w histerię na widok igły 😉
A widzisz dla mnie samo 3 krotne pobieranie krwi nie było takie złe tylko wypicie tej glukozy brrr….na samą myśl robi się niedobrze