Recenzja: fotelik samochodowy BabySafe Akita

Najnowszy fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy, spełniający najbardziej rygorystyczną normę bezpieczeństwa Test Plus. O kim mowa? Naszym bohaterem jest dzisiaj fotelik BabySafe Akita, który swoją premierę miał w styczniu tego roku.

Dla kogo?

Fotelik  jest przeznaczony dla dzieci od urodzenia do około czwartego roku życia, które ważą maksymalnie 18 kg.

Cechy szczególne:

  • fotelik RWF – montowany jest tylko tyłem do kierunku jazdy
  • dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie
  • posiada wkładkę redukcyjną dla mniejszych dzieci
  • posiada 5-cio punktowe pasy wewnętrzne
  • posiada regulacje wysokości i długości pasów
  • posiada miękki, ergonomiczny zagłówek który gwarantuje komfort dziecku

Moja ocena:

– Czy dziecko będzie chciało jeździć w foteliku RWF?

Po ponad dwóch miesiącach użytkowania fotelika jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Zaskoczona tak, tak. Przede wszystkim tym, że Artur bez problemu przesiadł się z fotelika przodem do kierunku jazdy na BabySafe. Arturek ma 2 latka i waży dokładnie 13 kg, bilans dwulatka zaliczony 🙂 Wracając do fotelika to powiem Ci, że byłam przekonana, że wrócą czasy kiedy będę musiała siedzieć z tyłu i zabawiać moje dziecko uruchamiając zakamarki kreatywności tak aby Artur chciał w nim siedzieć, a tu proszę nic bardziej mylnego. Nie było ani jednej jazdy w której miałabym jakiś problem, serio. Chyba te wszystkie przekonania i obiekcje, że dziecko woli jeździć przodem są po prostu w naszej głowie.

Dużym plusem fotelika BabySafe Akita jest komfort dziecka. Akita posiada obszerną wentylowaną skorupę dzięki czemu nie wyciągamy dziecka całego mokrego. To zdecydowanie bardzo ważne zwłaszcza jeżeli tak jak ja nie jesteście zwolennikami podkręcania klimy w aucie. Dodatkowo komfort tego mniejszego dziecka zapewnia wkładka redukcyjna, która wykonana jest z termoplastycznej pianki. W przypadku Arturka nie korzystaliśmy już z tej wkładki, jest ona dla tych najmniejszych dzieci w celu zapewnienia im optymalnej pozycji ciała.

– Bezpieczeństwo w foteliku BabySafe Akita

Najważniejszym kryterium w wyborze fotelików jest jednak niezaprzeczalnie bezpieczeństwo. I tutaj za tym bezpieczeństwem przemawia pozytywny wynik Test Plus. Jak on wygląda? Dla fotelika do 18 kg prowadzony jest przy prędkości 56 km/h, a warunkiem jego zaliczenia jest nieprzekroczenie podczas zderzenia siły wypadkowej 122 kg działającej na szyje dziecka. Więcej na temat bezpieczeństwa jeżeli chodzi o foteliki samochodowe pisałam już jakiś czas temu <tutaj>.

– Design fotelika

Akita dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych wiec jeżeli poza głównymi kryteriami zależny Ci też designie, to proszę od czerwieni po szarość, czerń i piękną niebieska barwę.

– Wady fotelika BabySafe Akita?

Z pewnością chcesz też wiedzieć czy ma jakieś wady. Dla mnie jedynym minusem fotelika jest to, że nie da się go tak łatwo, szybko i przyjemnie przełożyć do innego auta. Tu nie da się tak po prostu przypiąć pasem i jedziemy. Montaż odbywa się za pomocą za pomocą 3-punktowego pasa samochodowego, nogi stabilizującej oraz pasów kotwiczących. Brzmi skomplikowanie? Dla mnie czarna magia jeżeli chodzi o montaż. Dlatego nie robiłam tego sama tylko robili to za mnie fachowcy.

– Montaż

Ja skorzystałam z usług Centrum Fotelików w Krakowie przy ulicy Gromadzkiej 46. Wytłumaczył nam wszystko Pan Maksymilian. Pełna profeska jeżeli chodzi o obsługę, montaż, cierpliwość do matki, która ma mnóstwo pytań. Nawet nie miał nic przeciwko, aby strzelić sobie razem zdjęcie 🙂

Jeżeli zakup fotelika przed Tobą, pamiętaj aby na takie zakupy koniecznie zabrać ze sobą dziecko. W miejscu gdzie masz do czynienia z ludźmi, którzy naprawdę znają się na tym co robią to zanim zamontują taki fotelik u Ciebie w samochodzie najpierw posadzą w nim malucha, odpowiednio dostosują wysokość pasów, ewentualnie wysokość zagłówka itd. Wytłumaczą Ci dokładnie jak zapinać, aby faktycznie nie była to prowizorka tylko prawidłowo zapięte, ściśnięte pasy zapewniające komfort i bezpieczeństwo malucha.

W kwestii montażu ważne jest to, że fotelik może być zainstalowany przy samej kanapie jak również odsunięty. Staje się to kluczowe w momencie kiedy dziecko jest większe i chcemy żeby nogi miały więcej swobody. Akita od strony kanapy unieruchamiany jest za pomocą 3-punktowych samochodowych pasów bezpieczeństwa (nie wymaga systemu ISOFIX), zaś z drugiej strony trzymają wszystko naprężone pasy kotwiczące oraz noga stabilizująca.

Pełna instrukcja montażu:

Trochę kontrowersji

Fotelik niby przeznaczony dla dzieci o 0 do 18 kg czyli od urodzenia jednak na pierwszy rzut oka widać już dość pionową pozycję jaką przyjmuje w nim dziecko. Dodatkowo nie trudno znaleźć na YouTubie filmik, w którym jasno powiedziane jest, że maksymalny kąt pochylenia to 20°. Jeden z pierwszych sklepów internetowych, w których dostępny jest fotelik pisze: „z powodu dość pionowej pozycji montażowej dedykowany dla dzieci stabilnie siedzących”. O co w tym wszystkim chodzi?

Otóż bohater wpisu czyli fotelik samochodowy BabySafe Akita to odpowiednik szwedzkiego fotelika  Biltema i to właśnie od nich wywodzi się te słynne 20°. Przestudiowałam od A do Z instrukcje fotelika jaką dostałam razem z fotelikiem i nigdzie nie było mowy o 20°. Zapis ten znajduje się z kolei w instrukcji fotelika Biltema, gdzie producent wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów dodał ten zapis bo wiadomo, że generalnie dużo bezpieczniejsza jest pozycja pionowa niż leżąca i to nas wszystkich nie tylko dzieci.

Ostatnio mieliśmy małego gościa – 6 miesięcznego Maksia i założyliśmy wkładkę by sprawdzićć jak się w nim czuje, jaką pozycje przyjmuje, oczywiście wcześniej odpowiednio obniżając poziom zapięcia pasów. Maks był zadowolony, a ja całkiem szczerze mogę Ci powiedzieć, że z pewnością zdecydowałabym się na zakup dla takiego dziecka fotelika Akita.

Co jeszcze przemawia za wyborem tego fotelika?

Cena to hit! Wynosi zaledwie 849 zł. Jest to obecnie najtańszy fotelik RWF z Test Plus w Polsce.

Podsumowując

BabySafe Akita to porządny, bezpieczny fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy (RWF) ze zdanym Test Plusem w bardzo atrakcyjnej cenie.

Pamiętaj, że nawet „najbezpieczniejszy fotelik” nie ochroni Twojego dziecka jeśli jest źle dobrany. Więcej na ten temat przeczytasz -> TUTAJ.

Najpewniej zainteresuje Cię też: