Wybór imienia dla dziecka dla niektórych rodziców to łatwa sprawa dla innych z kolei powód wielu sporów i sprzeczek. Dlaczego? Bo:
musi być wyjątkowe, niepowtarzalne, ale przede wszystkim musi się podobać!
To dość ważne jakie imię nadamy naszemu dziecku. Przecież będzie je słyszał i wypowiadał miliony razy w ciągu swojego życia. Imię może mieć również wpływ na jego samopoczucie i pewność siebie w latach szkolnych. Na pewno każdy z nas miał w przedszkolu, szkole, na studiach koleżankę lub kolegę o niespotykanym imieniu. Mówili „dziwne”, „oryginalne” czy „śmieszne”? – bo przecież na pewno nikt nie przechodził obojętnie obok imienia, które było „inne” od wszystkich. Pytanie jakie podejście miał do tego właściciel tego imienia: czuł się gorszy, a może lepszy? Psychologowie zwracają uwagę na to, aby nie popełnić błędu przy wyborze imienia gdyż dając niespotykane imię dziecku możemy zupełnie nieświadomie narazić je na żarty ze strony rówieśników.
Badania pokazują, że w większości przypadków to właśnie mamy decydują o tym jak nazwać swoje dziecko.
Zobaczcie jak często to właśnie aktualne trendy, imiona dzieci z lubianych seriali, czy tradycja rodzinna mają duży wpływ na wybór imienia dla naszych dzieci. Wśród osób sławnych, celebrytów zazwyczaj królują imiona rzadkie, mało spotykane, oryginalne, ale nie tylko bo coraz więcej mam decyduje się na danie swojemu dziecku imienia, które będzie je od innych odróżniać. Ja jednak w ostatnim czasie zauważyłam w większości przypadków
dwa kryteria nadawania imion:
Pierwsze to powrót do tych starszych, babcino-dziadziusiowych imion typu Staś, Franek, Jaś itp. A drugie kryterium to imiona dość oryginalne i niespotykane np. Leon, Nikolas, Pola itp. Będąc w szpitalu po urodzeniu synka poznałam mamy które dały swoim dzieciom takie imiona: Leon, Nikodem, Stanisław, Tadeusz i trafiła się jedna dziewczynka o imieniu Nina.
Znam mamy, które z wyborem imienia nie miały żadnego kłopotu bo od zawsze wiedziały jak chcą nazwać swoje dziecko albo zwyczajnie przyszło im to bardzo łatwo. Mi jednak przyszło to trochę trudniej bo o ile imię dla dziewczynki mieliśmy z mężem od razu wybrane (przy pierwszych badaniach USG powiedzieli mi, że będzie dziewczynka) o tyle z imieniem dla chłopca był problem (okazało się, że jednak coś tam urosło i będzie chłopiec 🙂 ). Z myślą o tych mamach przygotowałam mały niezbędnik.
Kilka rad dla mam, które jeszcze wahają się nad imieniem dla swojego dziecka :
- przeczytaj znaczenie imion, które bierzesz pod uwagę
- nie kieruj się obecną modą – ona przeminie, a imię pozostanie na całe życie
- nie ulegaj presji ze strony rodziny, przyjaciół – to Twoje dziecko i Ty decydujesz
- zwróć uwagę jak imię brzmi z nazwiskiem, fajnie jak będą do siebie pasować
- daj sobie czas, być może potrzeba kilku dni, tygodni, abyś pewnego dnia obudziła się i wiedziała, że to własnie TO imię będzie nosić Twoje dziecko
Jakie imiona wybierali rodzice w 2014 roku?
|
(dane pochodzą z GUSu za rok 2014 -> więcej danych statystycznych)
Już od marca 2015 roku weszły nowe zasady rozszerzające możliwości przy wyborze imienia dla dziecka, ale o tym w kolejnym wpisie, gdzie postaram się również opisać formalności związane z nadaniem imienia jakie musimy załatwić w Urzędzie.